ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Russell Craig (*1956)

­­­­

Vraždy podle Grimmů (Jan Fabel)

- díl v sérii: 2 (předchozí: Krvavý orel; následuje: Převtělený mstitel)

Druhá kniha detektivní série Jan Fabel, jejímž hlavním protagonistou je detektiv hamburské policie Jan Fabel.
Na pláži poblíž Hamburku leží mrtvá mladá dívka. V dlani svírá podivný vzkaz, který zprvu nedává smysl. O čtyři dny později jsou na lesní mýtině nalezeni bohatý podnikatel a jeho krásná milenka. Mají podříznutá hrdla a v zaťatých prstech papírky, kde je úhledným písmem napsáno: "Jeníček" a "Mařenka". Zvláštní vraždy, brutální a zdánlivě bez motivu. Jan Fabel, šéf hamburské mordparty, přichází na stopu sériového vraha, jenž má zvláštní zalíbení v pohádkách bratří Grimmů. Je jasné, že třemi mrtvými to nekončí. Fabelovi nezbývá než vrátit se do dětství a hledat klíč v pohádkových příbězích, tak prostých a přece děsivých.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Daranus v Praze roku 2011. Z anglického originálu Brother Grimm (Jan Fabel) přeložila Markéta Cukrová. Počet stran: 364. ISBN: 978-80-87423-06-6.

OBSAH:

Na pláži poblíž Hamburku je nalezena mladá mrtvá dívka. To, že nejde jen o obyčejnou vraždu, pozná detektiv Jan Fabel, šéf hamburské mordparty, z podivného vzkazu od vraha, který dívka svírá v rukou. "Byla jsem pod zemí a teď nastal čas vrátit se domů." Zprvu není nikomu jasné, co má vzkaz znamenat, ale když jsou o čtyři dny později nalezena další dvě těla se jmény Jeníček a Mařenka napsanými na papírcích v dlaních, je jasné, že Fabel a jeho parta má co do činění se sériovým vrahem.

Identifikace první oběti vypadá nejdříve velmi jasně. Vrah totiž na vzkaz připsal její jméno a adresu. Paula Ehlersová z ulice Buschberger Weg, Harksheide, Nordestedt. Když však mordparta navštíví její domnělou rodinu, zjistí, že mrtvá není Paula, jen jí je velmi podobná. Pravá Paula je již tři roky nezvěstná. To případ dále zamotává. Jak věděl vrah o Paule? Zvolil si druhou dívku podle toho, jak jí byla podobná?

Zanedlouho Anna, Fabelova parťačka, zjistí totožnost mrtvé dívky. Jedná se o Marthu Schmidtovou, dceru rodičů narkomanů, kteří o ni nikdy nejevili přílišný zájem. Identifikaci mrtvoly provede Martina matka, která o dceřino tělo nejeví sebemenší zájem.

Dalšími dvěma mrtvými jsou podnikatel Markus Schiller a jeho zaměstnankyně Hanna Grünnová. Jsou nalezeni v lese, pečlivě naaranžováni vedle piknikového šátku posypaného drobečky, s podříznutými hrdly. V rukou mají na papírku napsaná jména Jeníček a Mařenka. Ani s jejich pomocí se detektivové nedostávají dále - pořád nemají nejmenší stopu po vrahovi a především netuší, jaký měl dotyčný motiv. Ten je však přímo na dosah Fabelovy ruky, přesněji řečeno v knihkupectví jednoho jeho přítele.

Jde o knihu Gerharda Weisse, která pojednává o pohádkách bratří Grimmů a hlavně o bratřích Grimmech samých - autor chce na příkladu ukázat, co dokáže fikce s obecným povědomím lidstva. Udělá z Jacoba Grimma sériového vraha, který své mordy páchá podle pohádek, které společně s bratrem sbírají za účelem uchování německého jazyka a kultury. Jacob samozřejmě žádným vrahem nebyl - kniha má jen dokázat, jak lehce jsou lidé manipulovatelní a má podpořit Weissovu teorii o paralelních světech.

Fabel zjistí, že vraždy přímo souvisejí s pohádkami bratří Grimmů, jen mu uniká, proč si vrah vybral právě je. Mezitímco se on a jeho parta honí za zcestnými důkazy a nepravými podezřelými, počet vražd stoupá. Další na řadě je světová topmodelka Laura von Klosterstadtová, která ve vrahově divné hře představuje spící Šípkovou Růženku. Vrah ji utopí v jejím bazénu a naaranžuje ji v parku. Nezapomene na nejmenší detail - mrtvola má v palci dokonce zabodnutý trn růže.

Lauru následuje Bernd Ungeret představující postavu z pohádky o Locice (Rapunzel). V ruce má lístek s nápisem "Lociko, Lociko, spusť mi své vlasy." Zvláštní na jeho mrtvole je, že má vydloubnuté obě oči. Ty se najdou hned vzápětí na mrtvole prostitutky Liny, která představuje Červenou karkulku. Jeden pár očí však přebývá - jejich vlastník se najde zatížený v Labi. Je to jediná mrtvola, jež neměla být objevena, proto Fabela napadne, že byl pro vraha obzvláště důležitý.

A není daleko od pravdy. Mrtvý jménem Max Bartmann je tatér a s vrahem ho spojuje práce na gigantickém projektu. Přívlastek "gigantický" není žádná hyperbola, vrah je obrovský muž a stejně tak velká je zakázka, kterou pro něj tatér dělá. Má za úkol celé jeho tělo potetovat pohádkami bratří Grimmů. Po vykonání své práce je však pro vraha nepohodlný - co kdyby si dal dvě a dvě dohromady?

Ani v druhé hypotéze související s vrahem se Fabel nespletl - jeho matka na něj měla doopravdy obrovský vliv. Nešlo však o jeho pravou matku, nýbrž o macechu - o ženu, která hraje tolik negativních rolí ve většině pohádek. Vrahova macecha v posledních třech měsících ležela na jednotce intenzivní péče, což jí bránilo jakkoli bránit morbidním zálibám jejího nevlastního syna.

Díky své přítelkyni milující sladké pečivo si Fabel uvědomí, co spojuje všechny vražedné pohádky. Jsou to sladkosti a pečivo - mrtvá na pláži měla v žaludku zbytek žitného chleba, milenci v lese seděli kolem drobečků z chleba, Martha si objednávala dort ke svým narozeninám... Fabel zahájí další kroky a zjistí, že všechny oběti mají v tomto ohledu něco společného - jsou spojeni s jistou pekárnou ve městě, právě s tou, která patří ženě jednoho zavřažděného. Z zatčení jistého pana Biedermeyera mnoho nezbývá.

Ačkoli je pan Biedermeyer pořádná vazba, zatčení se nebrání. Vše, co měl v plánu, již totiž dokončil. Prozradí vyšetřovatelům, že na počátku jeho psychické poruchy stojí nevlastní matka, která ho mučila tím, že jej nutila učit se pohádky bratří Grimmů nazpaměť. Pokud spletl jediné slovíčko, bila ho často tak dlouho, dokud neupadl do bezvědomí. Právě po jednom z výprasků mu začal v hlavě znít hlas Wilhelma Grimma, který mu nejprve pomáhal se zapamatováním si všech pohádek a posléze jej nutil k tomu, aby zabíjel. Sám Biedermeyer si myslel, že je Jacob Grimm a zároveň Jeníček. Paula byla jeho Mařenka.

Vrah poslal policisty do svého domu, kde dle svých slov jeho nevlastní matka zakopala jeho první oběť - Paulu. Nenajdou však jen ji - v obrovské peci ve sklepě domu naleznou polospálené torzo Biedermeyerovy macechy. To bylo vyvrcholením vrahova příběhu - spálení čarodějnice v peci tak, jak to udělali Jeníček s Mařenkou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila a v mnohém mne překvapila. Na rozdíl od jiných detektivek jsem velmi dlouho ani náznakem netušila totožnost vraha - tu jsem odkrývala krok za krokem společně s Fabelovou mordpartou. Až do konce jsem tedy byla napjatá a ani na okamžik jsem se nenudila.

Další věcí, kterou mne kniha potěšila, je její originalita. Když jsem se dočetla, že Fabel má přítelkyni (dokonce psychiatričku), byla jsem si téměř jistá, že autor ji po vzoru dalších použije jako kýčovitý prostředek k hraní na city a že ji nechá unést či přímo zabít vrahem. Byla jsem mile překvapena, když se tak nestalo a příběh byl této ohrané části ušetřen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 29.12.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Craig Russell - Vraždy podle Grimmů (Jan Fabel)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)