Menu
Hilarová Dagmar (*26.03.1928 - †01.07.1996)
Nemám žádné jméno
- podtitul: Autobiografie ženy vězněné v Terezíně
V dětském domově L 410 se tajně učí, píše verše i deník. V ghettu se později zamiluje do sedmnáctiletého Jirky. Potká zde také svou tetu, strýce a dvě sestřenice, kteří byli rovněž deportováni do Terezína. Dagmar v ghettu pracuje jako zubní instrumentářka a také si zde najde kamarádky. Několik týdnů musí spolu se sestřenicí Jarčou odvážet mrtvé.
Ve svém deníku také Dagmar popisuje, jak probíhalo sčítání, když počet lidí v lágru nesouhlasil. Do Terezína přijíždějí stále nové a nové transporty, ale jiné zase odjíždějí směrem na východ.
V listopadu 1944 je do jednoho z transportů na východ zařazen i Jirka, Dagmařina láska, ale také teta, strýc, sestřenice Věra i těžce nemocná Jarča. Téhož roku Dagmar onemocní infekční encefalitidou, což je zánět mozkových blan, a vypadá to, že nepřežije. Upadne do kómatu, který skončí až po třech měsících. V knize rovněž autorka popisuje červen 1944, kdy museli vězni "zvelebovat" Terezín pro chystanou komisi z Mezinárodního červeného kříže. Když už je Dagmar zase v pořádku, pracuje opět v zubní ordinaci, kde potká Jirkova otce. Od něj se dozví, že Jirka žije. V dubnu 1945 se po Terezíně roznese zpráva, že se blíží konec války. Dagmar se přihlásí jako zdravotní sestra do nemocnice, aby pomohla v boji proti tyfu. Do Terezína přijíždějí další transporty zubožených lidí. Jen ztěžka lze poznat, kdo ještě žije, a kdo cestu do Terezína nepřežil. Stejným transportem se zpět do Terezína dostane i Karel - kluk, s nímž se Dagmar také kamarádila. Byl dohola ostříhaný a vážil 35 kilo. Tou samou cestou a ve stejném stavu (no vlastně v jiném stavu) se sem vrátila také Dagmařina kamarádka Dita. Hned po příjezdu do Terezína ji odvezli do místní nemocnice, kde o pár dní později porodila mrtvé dítě a sama pak také podlehla smrti. 5. května je v Terezíně vyhlášen konec války a pevnost přebírá pod svoji ochranu Mezinárodní červený kříž. Vězni však ještě nesmí opustit koncentrační tábor kvůli epidemii tyfu, která by se mohla dále rozšířit.
A tak za ostnatými dráty terezínského ghetta umírá bezmála dalších 1500 lidí.
Zdroj: Tereza Smítková, 18.07.2016
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Dagmar Hilarová - Nemám žádné jméno
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
eduard petiška Housle maminka snowboarding Cizí děti úvaha sociální sítě běh Knihy jsou strofa yetti petice Fuchs jan roháč Caroll Dědina nad Ostravicí pam černočerná tma hynek mácha slunko Poslední Čech boží duha civilismus v poušti kámen a bolest Buch osud člověka ruslan a ludmila jazykové rodiny borůvky cyril a metoděj Podívánky
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 187 442
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí