ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Brown Dan (*22.06.1964)

­­­­

Andělé a démoni (6)

Kniha Andělé a démoni líčí první dobrodružství uznávaného harvardského symbologa Roberta Langdona, budoucího hrdiny knihy Da Vinciho kód. Spletitý příběh jedné noci a jednoho dne začíná nočním telefonátem, v němž se ředitel elitního švýcarského vědeckého ústavu CERN na symbologa obrátí s žádostí o pomoc při pátrání po vrazích jeho kolegy. Cejch, který má zohavená mrtvola vypálený na hrudi, Langdona přivádí na stopu dávného bratrstva iluminátů, kteří po desítkách let zdánlivé nečinnosti opět udeřili, aby přímo v srdci katolické církve, ve Vatikánu, definitivně a poněkud brutálně vyřešili odvěký spor vědy s náboženstvím. Langdon, a s ním i půvabná fyzička Vittorie, prožijí neuvěřitelných čtyřiadvacet hodin, během nichž v římských kostelích kdosi podle starodávného vzorce popravuje kardinály a kdesi v útrobách Vatikánu, očekávajícího volbu nového papeže, odtikává nejničivější časovaná bomba v dějinách lidstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2006 (v tomto překladu 2. vydání). Z anglického originálu Angels & Demons přeložila Michala Marková. Počet stran: 463. ISBN: 80-7203-787-0.

OBSAH:

V knize Andělé a démoni se poprvé setkáváme s odborníkem přes symboly, Robertem Langdonem. Ač je tedy tato kniha v posloupnosti před knihou Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód), zfilmování - a vlastně i nějaké větší publicity - se dočkala až po ní.

V Ženevě, ve výzkumném středisku CERN, je zavražděn jeden z tamějších nejvýznamnějších vědců, Leonard Vetra. Motivem jeho vraždy se pravděpodobně stal jeho přelomový objev antihmoty, s jejíž pomocí se dá vědecky dokázat Genesis, tedy božské stvoření světa. Ředitel CERNu nachází tělo svého přítele a spolupracovníka ve zkroucené poloze a bez oka, které si vrah odnesl. Na hrudi má nebožtík navíc vypálený znak údajně dávno zaniklého bratrstva iluminátů. Ředitel Maximilián Kohler, upoutaný na invalidní vozík, neváhá a okamžitě se spojí s Robertem Langdonem, harvardským profesorem a expertem na symboly. Zprvu nechce Robert volajícího ani vyslyšet - denně mu volají stovky lidí, kteří tvrdí, že objevili něco přelomového. Nakonec však změní názor, když mu Kohler odfaxuje fotografii mrtvého vědce.

Robert okamžitě odlétá do Ženevy. Na místo se záhy dostaví i dcera zavražděného, která s ním na jeho výzkumu spolupracovala, Vittoria Vetrová. Nikdo jiný kromě ní a jejího otce o jejich objevu nevěděl, tedy alespoň si to zprvu myslela. Objasnila Kohlerovi i Robertovi výrobu antihmoty, načež z hrůzou zjistila, že největší a nejnebezpečnější několikagramový vzorek byl ukraden. Na jeho nalezení a zabránění katastrofě mají pouze necelých čtyřiadvacet hodin, po této době přestane baterie v kontejneru na skladování antihmoty fungovat a nastane exploze.

Krátce po zjištění, že antihmota byla ukradena, se Kohlerovi rozezvučí telefon. Anonymní volající jim oznámí, že antihmota se nalézá v srdci Říma i katolické církve - ve Vatikánu. Všichni tři se jednohlasně dohodnou, že je nutné antihmotu najít. Ředitel však kvůli své postupující nemoci dostane dýchací kolaps, takže celá akce závisí jen na Robertovi a Vittorii. Nasednou do vrtulníku a vyletí směrem ke svatému městu.

Ve Vatikánu právě probíhá volba papeže. Kardinálové ze všech zemí jsou shromážděni, aby svými hlasy zvolili mezi sebou další hlavu církve poté, co bývalý papež zemřel na mrtvici. Vittoria s Robertem se po příletu seznamují s velitelem švýcarské gardy Olivettim, camerlengem Carlem Ventrascou a kapitánem Roscherem. V kanceláři, kde se všichni setkají, aby diskutovali o hrozícím nebezpečí, se ozve telefon od tajemného vraha. Prozradí přítomným, že je poslem bratrstva iluminátů a že od osmé hodiny večerní zemře každou hodinu jeden z kardinálů, kteří se pohřešují. Oni čtyři zmizelí kardinálové byli horkými kandidáty na post papeže. Preferiti mají být navíc zabiti před očima médií, aby se celý svět dozvěděl o zkáze církve.

Vittoria s Robertem se tak pouštějí do hledání míst, kde mají být kardinálové zavražděni. Podle básně z vatikánských archivů přijdou na to, že drama se odehraje na čtyřech místech v Římě, které ilumináti označili jako Cestu osvícení vinoucí se podél čtyř bodů označených podle čtyř prvků - ohně, vody, země a vzduchu.

I když Robert postupně rozluštil, v jakých kostelech se mají vraždy odehrát, třikrát přišli na místo pozdě a nalezli již jen mrtvoly s vypálenými znameními elementu, k jehož poctě byli zabiti. Prvního kardinála našli v kapli Chigi po pás zakopaného v hlíně a udušeného zeminou, která mu byla narvána do krku. Druhý byl zabit na náměstí svatého Petra (byly mu propíchnuty plíce), přímo na reliéfu West ponente, což doprovázel velký zájem novinářů. Třetí preferiti zemřel v kostele Santa Marie delle Vittoria, byl upálen.

Při pokusu zachránit třetího kardinála byla unesena Vittoria a Robert málem zemřel, když na něj asasínský vrah svalil sarkofág. Naštěstí jej však zachránili příslušníci švýcarské gardy, takže se mohl pokusit o záchranu posledního kardinála a zároveň osvobodit Vittorii. Zjistil, že místem, které označuje element vody, je kašna Piazza Navona (kterou jako všechny čtyři místa navrhl jeden a ten samý architekt). Přestože přišel na místo s předstihem a popral se s vrahem, posledního preferitiho se mu zachránit nepodařilo a málem sám skončil utopený. Zachránilo ho jen jeho chladné uvažování.

Robert se vydal za nic netušícím vrahem a vystopoval jej až do chrámu iluminátů, který byl překvapivě v Andělském hradě. Společně s Vittorií zneškodnili asasína a urychleně se vydali vyhledat camerlenga, protože tušili, že hřebem večera má být jeho smrt.

Camerlengo se mezitím sešel s ředitelem CERNu, Kohlerem. Když Vittoria s Robertem vrazili do místnosti, ležel camerlengo těžce zraněný na zemi s vypáleným iluminátským symbolem na hrudi. Stráž zabila Kohlera, protože se zdálo být jasné, že čin spáchal on. Při krátké bitce byl střelen i kapitán Rocher. Byla přerušena konkláve a prostřednictvím médií sdělil camerlengo iluminátům, že zvítězili. Poté měl být převezen do nemocnice, ale pocítil boží vnuknutí a rozeběhl se k ostatkům svatého Petra, kde nalezl ukrytou antihmotu. Poté ji popadl a vyběhl s ní ven rovnou do vrtulníku, kam za ním ihned skočil Robert, který si myslel, že ji chce shodit do moře nebo na nějaké liduprázdné místo. Že se mýlil, pochopil, až když se nevzdalovali od města, nýbrž pouze stoupali vzhůru. Camerlengo mu vysvětlil, že hodlá nechat antihmotu vybouchnout ve vrtulníku, ale že nepočítal s Robertem. Poté vzal padák a vyskočil ven. Vyděšený Robert popadl plachtu, kterou ve vrtulníku našel, a vyskočil také, těsně poté antihmota explodovala. Naštěstí spadl do řeky a tak jej zdravotníci nalezli živého. Když se v nemocnici probral, dala mu sestra do ruky kameru, kterou u něj našli a kterou mu dal Kohler předtím, než zemřel.

Robert si pustil nahrávku a zjistil, že nic není takové, jaké se to zdálo být. Vyběhl z nemocnice a promítl nahrávku v Sixtinské kapli kardinálům. Na videu bylo natočeno setkání Kohlera s camerlengem, kde bylo jasně vidět, že camerlengo si způsobil popáleninu sám. Po promítnutí nahrávky vešel do kaple sám camerlengo a pokusil se situaci vysvětlit. Otrávil papeže, protože se dozvěděl, že je zastáncem vědy a chce její rozvoj financovat. Navíc se dozvěděl, že papež měl dítě, což pro něj bylo naprosto šokující. Poté najal asasína a přesvědčil ho, že je iluminát. Nařídil mu, aby zavraždil čtyři kardinály, čímž chtěl na církev opět obrátit zraky všech lidí a přivést je na cestu křesťanství.

Do řeči se mu vložil kardinál Mortati. Potvrdil všem, že papež měl doopravdy dítě, ale že se tak nestalo cestou hříchu. Kdysi se zamiloval do jedné jeptišky a společně zatoužili mít dítě, nechtěli však zároveň porušit slib čistoty. Obrátili se proto na vědu a na umělé oplodnění, s jehož pomocí se jim narodilo dítě. Tím dítětem byl camerlengo. Tato zpráva ho natolik šokovala, že se v záchvatu šílenství pomazal svěceným olejem a před zraky lidu na Svatopetrském náměstí se upálil. Později Mortati sklidil jeho popel a uložil jej tajně do papežovy hrobky.

Konala se další konkláve a papežem byl zvolen jednohlasně Mortati. Expert na volbu papeže prohlásil, že byli vlastně zvoleni papežové dva - camerlengo a Mortati. Zákon totiž dovoluje zvolit i "nekardinála", pokud začnou volící jednohlasně v jakémsi božím vnuknutí skandovat jeho jméno, což se stalo.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, byla čtivá, ale zdálo se mi, že Brown jako by psal své příběhy podle jedné osnovy, alespoň co mohu z dosud přečtených knih od něj posoudit. Člověk už tak nějak čeká, co se stane, protože cosi podobného jen s jinými objekty se událo již v jiné knize. I tak však nelze popřít, že knihy od Browna se mi čtou jedním dechem.

V ději knihy Andělé a démoni se mi nelíbil jeden moment - to, když se camerlengo dozvěděl pravdu o svém otci - o papeži. Tato část mi přišla v knize jaksi uměle naroubovaná, přehnaná a klišé. Kdyby bylo do příběhu zapleteno jen to, že camerlengo byl papežovým synem, tak by mi ta část nijak nevadila, ale ona situace s umělým oplodněním na mě působila doopravdy divně a trochu mi to zkazilo konec knihy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 23.09.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Dan Brown - Andělé a démoni (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)