Menu
Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)
Havran (rozbor)
- jedno z nejvýznamnějších děl romantismu a zároveň jedna z nejkratších básní všech dob (báseň má 108 veršů)
- působí velmi depresivně a smutně
- později se báseň stala vzorovou pro prokleté básníky
- značné prvky romantismu:
- romantické náměty - smrt a láska; navzájem se prolínají
- děj probíhá v noci během bouře; kontrast - klid v místnosti
- dokonale propracovaná psychologie postavy
- hrdina se pokouší nalézt útěchu u Boha
- končí beznadějně
Klepání se ozve ještě jednou, ale tentokrát hlasitěji. Muž se stále uklidňuje a usoudí, že někdo stojí pod oknem. Otevře okno a zjistí, že původcem hluku je havran, který vletí do pokoje a usedne na sochu Pallady. Muže to pobaví a spíše jen ze žertu položí otázku, jak se havran jmenuje. Muž v úžasu zjišťuje, že havran umí mluvit, když mu na otázku odpoví "už víckrát ne" (v originále "nevermore"; opakuje se → tak vzniká refrén).
Muž dále pokračuje nahlas ve svých úvahách o tom, že i havran ho jednou opustí stejně jako jeho milá. Havran opět opakuje své "nevermore". Hrdina je na rozpacích a snaží se pochopit význam odpovědi. Zda to znamená, že havran nikdy neodletí, nebo že se nevrátí Lenora. Rozjímá. Sám usuzuje, že jeho pán asi byl velmi nešťastný ubožák a že od něj havran pochytil jen slovo "nevermore". Dál vzpomíná na svou dívku a dochází k závěru, že havran byl seslán Bohem jako posel útěchy. Havran ovšem namítá opět "nevermore". Hrdina tedy přímo k havranovi pronese dotaz, zda někdy dokáže zapomenout na Lenoru a přestane se trýznit tou velkou ztrátou. Dostane stejnou odpověď jako na všechny předešlé dotazy: "nevermore".
Nastává sebetrýznění. Přestože ví, jaká odpověď ho čeká, položí otázku, zda se se svou láskou setká alespoň v ráji. Jeho obava se prokáže být oprávněnou, když havran pronese "nevermore".
Muže přepadne strach, hrůza, rozezlení. Začne být hrubý a zoufale se snaží havrana odehnat. Havran naposledy zakrákorá "nevermore".
Báseň končí beznadějně. Havran zůstává bez hnutí na Palladě a pozoruje zoufalého hrdinu utápějícího se v zoufalství. KOMPOZICE:
- chronologická
- ponurá balada o sto osmi verších a osmnácti slokách
- trochej, střídání délky veršů (s osmi a sedmi a půl trochejskými stopami)
- poslední verš ve sloce jich má vždy tři a půl
- hrdina vede často monology
- psáno v ich-formě
- veršované lyrickoepické dílo
- práce s kontrastem (bělostné poprsí Pallas Athény X černé peří havrana)
- mnoho metafor (zejména na závěr; podtrženo)
Zdroj: Barbora Kropáčková, 27.05.2012
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Havran (rozbor)
Štítky
G. Apollinaire: PÁSMO Baudolino deváté nebe ZVYKY lyrický subjekt A.Sova Lord Byron obraz doriana graye pravidla moštárny relax nebezpečné léto blok co se mi stalo vira Lion Feuchtwanger Saudek slovesný způsob eiffelova vež Cvrček a mravenec Charlotte Brönteová Noe a potopa Flanagan bratři čapkové třídění odpadu miloš zeman Steven erikson newtonův krvavý slib Zlaté Ruce dějiny
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 733 190 946
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí