Menu
Poe Edgar Allan (*19.01.1809 - †07.10.1849)
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (10)
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2015. Přeložily M. Brožová a A. Kučerová, upravil Jan Srb. Celkový počet stran: 399. ISBN: 978-80-7390-305-3.
O SBÍRCE:
Jáma a kyvadlo a jiné povídky je sbírka 27 povídek s hororovými, detektivními a psychologickými náměty. Přestože je obecně známá především jako hororová četba, vyskytují se v ní i humorné příběhy jako např. Brýle. Jednotlivé povídky na sebe nijak nenavazují ani spolu nijak nesouvisí.
Celá kniha je vyprávěna ich-formou. Jazyk je převážně spisovný, vyskytují se zde francouzské a latinské citáty.
OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:
Princ Prospero ve snaze ukrýt se před morovou nákazou ze svého panství vybral 1000 žen a mužů a společně s nimi se ukryl v odlehlém klášteře, jehož vchody nechal zapečetit tak, aby se nikdo nedostal dovnitř ani ven.
Po nějaké době - právě když venku běsnil mor nejzuřivěji - uspořádal Prospero maškarním ples, konající se v sedmi komnatách, přičemž každá z nich je laděna do jedné barvy: modrá, purpurová, zelená, oranžová, bílá, fialová a černá. Ve všech byla barva pokoje totožná s barvou oken, jen v poslední - černé komnatě - byla okna červená. Krom toho byly v černém pokoji ebenové hodiny, nahánějící všem při každém odbíjení hrůzu.
Po odbíjení půlnoci přibyla nová osoba - vychrtlá a do pohřebního hávu oděná maska červené smrti. Princ sice přikázal strhnout jí její masku, ale toho se nikdo neodvážil. Postava klidně prošla šesti pokoji až do sedmého - černého, kde ji dostihl princ s dýkou ve snaze zabít ji. Postava se na něj pouze otočila a princ klesl k zemi mrtev, stejně jako po chvíli i ostatní dvořané.
Povídka poukazuje na domýšlivost a sobeckost šlechty, která je přesvědčena, že může zvítězit nad smrtí, že má na rozdíl od chudáků právo přežít a nijak se nestará, co se děje kolem nich, pokud se jich to netýká. Naproti tomu je zde postava smrti, která je ke všem stejně spravedlivá a nerozlišuje mezi bohatými a chudými.
Vypravěč příběhu nejprve popisuje jednotlivé případy lidí pohřbených za živa, čímž se dostává ke své vlastní zkušenosti, neboť trpí katalepsií - záchvaty, kdy je člověk sice na živu, ale zdánlivě nejeví žádné známky života. Ze strachu z předčasného pohřbení si tedy nechá speciálně upravit hrobku tak, aby se dala otevřít zevnitř.
Záchvat ho však jednou zastihl v době, kdy byl mimo domov, a tak byl pohřben v jiném hrobě, který nebylo možné zevnitř otevřít.
Naštěstí celá příhoda s pohřbením zaživa byla jen snem a vypravěč se probral na nákladní lodi, kde se s přítelem schovali před bouřkou během lovecké výpravy. Po této příhodě se jeho psychický stav (strach) zlepšil a nemoc se již nikdy neprojevila.
V povídce je znatelné jak psychika, strach a úzkost mohou ovlivnit i naše zdraví. Ve výsledku celá povídka působí díky humorným pasážím odlehčeně a ne vyloženě hororově.
Příběh se odehrává ve španělské věznici Toledo na počátku 19. století během španělské války za nezávislost.
Děj je chronologický, vyprávěný ich-formou v minulém čase. Často se zde objevují vnitřní monology zachycující pocity, myšlenky a psychický stav hlavního hrdiny. Jazyk je spisovný. Autor v popisných pasážích realisticky vykresluje stísněnou, ponurou atmosféru.
Hlavní postava:
odsouzenec - muž odsouzený inkvizicí k smrti; za každou cenu se snaží přežít
Děj:
Hlavní hrdina je inkvizicí odsouzen k smrti. Po vynesení rozsudku omdlí a probouzí se až v temné kobce. Rozhodne se pro její průzkum - nejdříve ji obejde kolem dokola, poté ji začne procházet napříč, načež zakopne, což mu zachrání život, neboť když po pádu leží na zemi, zjistí, že má hlavu nad volným prostorem - hlubokou jámou. Usíná.
Probouzí se připoután k lavici. V cele již není úplná tma, po levici má jídlo a vodu. Začne si prohlížet celu a povšimne si houpajícího se kyvadla nad ním, které se k němu den po dni přibližuje. Smrti nakonec unikne tak, že svá pouta, jimiž je připoután k lavici, potře zbytky jídla a krysy je přehryzávají. Vypravěč tak sice uniká z dosahu kyvadla, ale místo toho se stěny (které jsou ze železa) rozžhaví a začnou přibližovat ke středu cely, kde je hluboká jáma. Ve chvíli, kdy se rozhodne skočit, zachraňuje ho generál Lasalle. Francouzi dobyli Toledo...
Hlavní myšlenka:
Autor zde dokázal přesvědčivě navodit temnou, hororovou atmosféru, pocit beznaděje a strachu a hrůzu, kterou hrdina příběhu prožívá. Nepřítomnost nadpřirozena ještě umocňuje hrůzu, kterou v nás příběh může vyvolat, neboť díky tomu působí velmi realisticky. Jednou z hlavních myšlenek je určitě touha odsouzence po životě, postavení se překážkám, které je třeba překonat a nevzdávání/nepoddávání se osudu. Právě díky tomu totiž hrdina přežil - mnohokrát měl šanci vzdát svůj boj, zvolit jednodušší cestu a skočit do jámy, což by v tu chvíli znamenalo spíše vysvobození než trest.
Hodnocení povídky:
Povídka je (jako ostatní Poeovy příběhy) psána velmi poutavě a čtivě, takže dokáže čtenáře vtáhnout do děje.
Nejen nejznámější povídka sbírky Jáma a kyvadlo, ale i další Poeovy povídky se dočkaly mnoha filmových i divadelních zpracování.
Zdroj: Anna Jandová/Mikrotubulus, 10.05.2020
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky (10)
Štítky
Aréna smrti svatby v domě Příliš hlučná samota Falešný autostop Helenistické lorca terentius Nick Carraway Bukowski jeřabiny smrt maloměšťáka Cikády štědrovečerní večeře globální oteplení obrázek vesnický studentsky slang Software vysoky styl postižené dítě Volpone Thomas Mann Fata Morgana promarněný čas o vlastenectví pražský flamendr mateřská škola svatý ivan domácí zvíře o mé rodině monolog zvířete
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 730 726 589
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí