ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

­­­­

Pověst o životě

Knížka drobných autobiografických vzpomínek a reflexivních próz, vydaná poprvé roku 1974.
Drobné, poeticky laděné autobiografické vzpomínky, drobné úvahy a zastavení, to vše rozděleno do tří tematických oddílů: Vůně slov, Vůně hvězd a Vůně domova.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baset v Praze roku 2005. Počet stran: 122. ISBN: 80-7340-075-8.

STRUČNÝ OBSAH:

Vůně slov

Oddíl se zaměřuje na jazyk jako nástroj poznání a vyjádření života. Autor zde zkoumá, jak jazyk ovlivňuje naše vnímání světa, a zkoumá proměnu pohledu na život od dětství po dospělost.

Dětství je vykresleno jako období plné zázraků, kdy je svět plný malých detailů, jako jsou vůně, zvuky nebo barvy, které si dítě dokáže plně uvědomovat. Autor v kapitolách, jako je O slovech slovo úvodem, zdůrazňuje, jak slova tvoří most mezi našimi myšlenkami a skutečností. V dospělosti se však tato bezprostřednost často vytrácí, což Petiška popisuje jako ztrátu "dětské fascinace".

Prostřednictvím slov autor hledá ztracený řád, harmonii a porozumění světu.

Vůně hvězd

Tento oddíl propojuje každodenní lidské zkušenosti s nekonečností vesmíru, kde hvězdy představují symbol věčnosti, smyslu a touhy po poznání. Petiška využívá poetické obrazy hvězd a kosmu k zachycení lidské snahy pochopit své místo ve světě.

Textem prostupuje melancholie, ale zároveň i naděje. Autor si klade otázky týkající se lidské identity a místa ve vesmíru.

Vzpomínky na dětství, kdy byl svět plný zázraků, se prolínají s přemítáním o lidské konečnosti a touze po spojení s něčím větším, než je jedinec sám. Přirovnání hvězdného nebe k divadelnímu sálu, který osiřel po představení, umocňuje atmosféru touhy po znovunalezení harmonie mezi malostí člověka a nekonečností vesmíru.

Vůně domova

Autor zachycuje domov jako symbol stability, tradic a rodinných hodnot, které utvářejí pocit jistoty. Petiška popisuje prostředí dětství plné vůní, zvuků a detailů, které utvářely jeho osobnost, poskytovaly pocit bezpečí a byly pro něj zdrojem inspirace.

Kapitoly, jako je Psací stůl nebo Vůně čaje, odhalují autorovu schopnost poeticky zobrazit význam každodenních předmětů, které nesou tíhu vzpomínek a emocí.

Tento oddíl nabízí kontrast mezi pomíjivostí času a trvalou hodnotou vzpomínek, které formují naši identitu. Autorovy vzpomínky na domov přesahují jeho osobní příběh a ukazují, jak může domov poskytovat pocit jistoty i v neustále se měnícím světě.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hlavní postavou je sám Eduard Petiška. Jeho pohled na svět se mění podle etap života, od bezstarostnosti dětství (Vůně slov) po hloubavost dospělosti (Vůně hvězd a Vůně domova).

Vedlejšími postavami jsou členové rodiny (otec, matka, prarodiče), kteří představují důležité milníky v autorově životě. Jsou mu zdrojem inspirace, lásky a stability.

JAZYK A STYL:

Jazyk je bohatý, poetický a introspektivní. Autor používá metafory, přirovnání a detaily, jež umocňují emocionální náboj textu. Využívá lyrických prvků, které propojují vzpomínky s pocity, vůněmi a zvuky.

Styl se vyznačuje klidnou melodičností a hlubokým zamyšlením nad světem.

Text často pracuje s kontrasty, například dětství vs. dospělost, pomíjivost vs. věčnost nebo jednoduchost vs. složitost.

TÉMA A MOTIV:

Hlavním tématem je hledání smyslu života prostřednictvím vzpomínek a jazyka.

Motivy, které se prolínají celým textem, zahrnují:

  • vůně - symbol vzpomínek a emocí
  • hvězdy - představují věčnost, nekonečno a propojení člověka s vesmírem
  • domov - místo jistoty, klidu a identity

VLASTNÍ NÁZOR:

Pověst o životě je citlivé a poetické dílo, které přináší nejen literární krásu, ale také hluboké zamyšlení nad tím, co má v životě skutečně význam.

Nejvíce mě oslovily pasáže o psacím stole, který autor popisuje jako místo snění a představ, spojené s pohledem na svět venku i uvnitř sebe.

"Kout stinného pokoje, kde stál psací stůl přiražený zadní stranou ke zdi, mě nepřestával lákat. Okno, kterým zleva dopadalo na psací stůl světlo zvenku, představovalo svět, kde každá věc měla určený rozměr a účel, kde lidé na chodníku měli svá jména a osud. Ale tady, ve stínu u psacího stolu, za okenními skly, panovaly sny a představy."

Tento popis nádherně vystihuje autorovu schopnost propojit všední předměty s bohatým světem fantazie a vzpomínek.

Dílo je nadčasové a dokáže oslovit čtenáře v jakékoliv životní etapě. Jeho poetika mi ukázala, jak důležité je hledat krásu v drobnostech každodenního života. Kniha také zdůrazňuje, jak významné je nacházet harmonii mezi světem kolem nás a tím, co nosíme v sobě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 10.12.2024

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pověst o životě
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Okamžiky z prázdných míst
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Pověst o životě







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)