ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

­­­­

Příběhy, na které svítilo slunce (2)

ČTVRTÝ PŘÍBĚH NÁS ZAVEDE S MOUDRÝM SIUSIREM DO ZÁPADNÍ ŘÍŠE MRTVÝCH
Jednu noc se zdál Setnovi Chamvesovi neobvyklý sen. Zdálo se mu, že se jeho ženě narodí syn a že mu má dát jméno Siusire. Chlapec rostl a sílil. Za rok vyrostl jako mnohem více než ostatní. Hned, jak začal mluvit, mluvil chytře. Otec mu zavolal učitele - písaře. Písař ho naučil všemu, co sám znal. Jednou, když čekali na oběd, viděli smutný průvod. Boháč zemřel. A na druhé straně vynášeli chudáka zabaleného do starého koberce. Setne říkal, že chudák je chudák, protože nikdo nebude vědět, že zemřel (prý se boháč bude mít dobře i po smrti). Ale Suisire ho zavedl do západní říše. Tam viděl, jak lidé pletou provazy. V další síni uviděl, jak vychrtlí lidé vztahovali ruce na vodu a chléb, který nad nimi visel. Uviděl muže, který má v obličeji závoru. Zanedlouho se zúčastnili vyvažování srdcí. Vedle Usíra stál nějaký muž, který byl jako král oblečený. Venku se Setne ptal na ty lidi, co pletli provazy, a na ty druhé. A také na toho, co měl závoru v obličeji a na toho, co byl oblečen jako král. Siusire řekl: "Se závorou, to byl boháč. Celý život dělal spoustu zlých skutků a ten 'král', to byl ten chudák, celý život dělal dobré skutky."

Charakteristika hlavní postavy
Hlavní postavou je Siusire. Je bezpochyby velice, velice chytrý a moudrý. Dokázal poučit svého otce o jeho mýlce.

SEDMÝ PŘÍBĚH VYPRÁVÍ O EGYPTSKÉM ROLNÍKU CHUENANUPOVI, KTERÝ ŘEČNIL, ABY SE DOVOLAL PRÁVA
Chuenanop byl rolník v malé oáze. Jednou za čas zajel s nastřádaným zbožím k povodí Nilu, aby jej vyměnil za obilí. Jednou, když už obilí skoro nebylo, sbalil na cestu zboží na osly a vyrazil. U Nilu však byl a bydlel sedlák Dhutnacht. U jeho obydlí se cesta zužovala. Po jedné straně byla voda (Nil) a po druhé sedlákův ječmen. Sedlák byl mazaný a na cestu položil plátno. Jeden kraj se dotýkal vody a druhý ječmene. Jak viděl sedlák, že rolník přichází s osly, řekl: "Snad bys mi nepošlapal plátno!" Rolník řekl, že mu ho samozřejmě nepošlape a zamířil k ječmenu, ale sedlák zase křičel. Nakonec si osel ukousl jeden klas a sedlák si zvířata a zboží přivlastnil. Rolník šel za vrchním správcem Rensim. Stěžoval si. Rensi šel a řekl to králi. Nakonec dal král a Rensi za pravdu rolníkovi, rolník dostal zpět své osly a šel domů. Zlý sedlák Dhutnacht byl potrestán.

Charakteristika hlavní postavy
Hlavní postavou je rolník Chuenanop. Byl hodný, šel za svou pravdou a nenechal se okrást a "vydírat" bohatším a "větším". Žil jak se dalo, s bídou a nouzí a přesto jednal odhodlaně.

ŠESTNÁCTÝ PŘÍBĚH V NĚMŽ POPRVÉ ČLOVĚK ZABIJE ČLOVĚKA A PŘIJME ZA TO TREST
Adamovi a jeho ženě se narodili dva synové. Starší se jmenoval Kain a mladší Ábel. Kain si vybral být rolníkem, Ábel si vybral být pasákem ovcí. Na konci roku podávali oběti bohu Jahvovi. Lstivý Kain dal to nejhorší ze své úrody a Ábel položil nejtučnější ovce. Jahva si vzal ovce a obilí tam nechal. Kain začal závidět. Neustále hledal záminku, jak se bratrovi pomstít. Jednou Kain oral pole a Ábelovi ovce se zatoulaly na pole. Kain vzal kámen a zaútočil na bratra. Ábel byl silnější a přemohl ho. Když Kain vstal, tak na Ábela znovu zaútočil a trefil ho do hlavy. Ten okamžitě zemřel. Jen co to viděli dva ptáci na obloze, jeden zaútočil na druhého a druhý spadl před Kaina. Jahva potrestal Kaina tím, že mu narostl na čele roh. Po dobu sedmi pokolení mu nikdo nesměl smrtelně ublížit, ale jakmile ta doba uběhla, okamžitě byl zastřelen lukem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maník , 29.01.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pověst o životě
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Okamžiky z prázdných míst
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Příběhy, na které svítilo slunce (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)