ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

­­­­

Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)

  • půvabné Petiškovo převyprávění řecké mytologie je určeno čtenářům od 9 let
  • co je báje: představy lidí o vzniku světa
  • co je pověst: je epického žánru, vznikla ve středověku, váže se ke skutečnému místu či osobě, má reálný základ

Kniha Staré řecké báje a pověsti pojednává o mýtech a legendách antického Řecka, líčí příběhy o bozích, hrdinech a historických událostech. Každý z těchto příběhů v sobě nese nějakou významnou myšlenku nebo morální ponaučení, ať už se jedná o záchranu Deukalióna a Pyrrhy před potopou, o dobrodružství Daidala, jenž dokázal létat díky křídlům, nebo o Gýgesovi, který našel magický prsten a stal se králem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1996. Ilustroval Zdeněk Sklenář. Celkový počet stran: 234. ISBN: 80-00-00143-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Český básník, povídkář, novelista, překladatel a autor více než devadesáti titulů psal hlavně pro děti a mládež. Napsal například příběhy o krtkovi. Narodil se v roce 1924 v Praze a zemřel ve věku 63 let v Mariánských Lázních. Studoval na Karlově univerzitě a měl jednoho syna

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Knížka je rozdělena na části, které jsou seřazené za sebou, jak se chronologicky udály.

DĚJ VYBRANÝCH BÁJÍ A POVĚSTÍ:

Potopa

Charakteristika postav:

  • Zeus - lstivý, trochu zlý, neuspokojivý, chtivý; vládce bohů
  • Lykáón - zlý, hloupý, nepoučitelný; král, kterého Zeus přeměnil na vlka
  • Deukalión a Pyrrha - spravedliví, poctiví, bohabojní; Deukalión je syn Prométhea

Děj:

K Diovi se doneslo, že lidé si navzájem kradou, škodí, vraždí se a dělají další hrůzné věci. Rozhodl se tedy, že se o tom sám půjde přesvědčit. Bylo to ještě horší než z vyprávění. Když se tak procházel po světě, tak se jednoho večera zastavil u paláce krále Lykáóna. Tomu se doneslo, že přichází bůh, a tak chtěl Dia otestovat. Nechal připravit maso z člověka a naservírovat ho Diovi. Zeus se rozzlobil a nechal uhodit několik blesků do paláce a přeměnit Lykáóna na zlé zvíře. Zeus celý rozčílený se vrátil do nebes a zvěstoval bohům, co se nového dozvěděl. Nechal seslat zničující povodeň na zemi a nechal přežít pouze Deukalióna a Pyrrhu. Těm poradil Prométheus, ať za sebe hází kameny a tím se stvořili noví lidé.

Tento příběh jsem si vybral, protože se to hodně podobá příběhu z bible.

Daidalos a Ikaros

Charakteristika postav:

  • Daidalos - nadaný, vychytralý; strýc Talóse
  • Ikaros - hloupý, nepoučitelný, chtivý; syn Daidala
  • Talós - učenlivý, milý, chytrý
  • Minós - zlý, podlý, krutý, panovačný; krétský král

Děj:

Daidalos byl nejlepším umělcem své doby, ale když se dozvěděl, že ho překonává jeho synovec, rozhodl se ho usmrtit. Jeho vraždu viděl svědek, který dosvědčil, že to opravdu provedl Daidalos. Ten se mezitím vydal schovat na ostrov, kde ho král přivítal a potřeboval po něm stavbu. Měl udělat architekturu bludiště pro Minotaura. Na díle pracovaly tisíce dělníků a bylo velkolepé. Když bludiště dělníci dostavěli, Daidalos chtěl odejít. Zhotovil si křídla, která slepoval voskem, aby držela pevně u sebe. Ráno se i se svým synem vydal na cestu do své vlasti, po které se mu tak stýskalo. Ikaros i přes upozornění svého otce letěl výš a výš, až se mu začal tavit vosk a spadl do moře. Daidalos doletěl na nejbližší ostrov a tam večer vlny vyplavily ostatky jeho syna. Pochoval ho a ostrov se pojmenoval podle Ikara - Ikaria.

Tento příběh jsem si vybral, protože se mi líbí antická architektura.

Gýges a prsten

Děj:

Gýges jednoho dne našel v jeskyni prsten, díky němuž se mohl libovolně zneviditelňovat. Používal ho dobře a proslavil se natolik, že si ho zavolal sám král. Stal se jeho rádcem a plnil si svoji práci výborně. Jednoho večera uviděl, jak královi věrní svého pána chladnokrevně zavraždili. Prokázal královně, kdo tento ohavný čin provedl a později se i s královnou oženil. Žili spolu až do smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 14.03.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)