ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

­­­­

Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)

Žil jednou jeden král s královnou, které se zdál podivný sen. Hned na druhý den proto zavolali věštce, aby jí ho vyložil: Královně se prý narodí syn, jenž přinese zkázu celému městu Trója. Má tedy dítě nechat odnést do hor.

A tak se novorozený chlapeček dostal k medvědici a potom k pastýři. Říkali mu Paris. Sedával u stáda, pískal si, když tu se najednou před ním objevily tři krásné bohyně: Héra, manželka vládce bohů Dia, Athéna, bohyně moudrosti, a Afrodita, bohyně krásy a lásky. Chtěli po Parisovi, aby se předáním jablka rozhodl pro jednu z nich.
Héra řekla: "Dáš-li jablko mně, staneš se vládcem nad celou Asií."
Athéna se usmála a pověděla: "Dáš-li jablko mně, vyhraješ každou válku."
A Afrodita řekla: "A když mně, slibuji ti nejkrásnější ženu!"
Paris se nakonec rozhodl pro Afroditu.

Ve městě se konaly závody a Paris se jich zúčastnil. A vyhrál. Král si dal zavolat vítěze k sobě. Poznal, že je to jeho syn a nechal ho na zámku. Bohyně na něj nezapomněla a řekla mu, ať postaví loď. Paris tak učinil a vydal se za králem Meneálem. Ten ho přijal na svém zámku. Tam se Paris zamiloval do jeho překrásné ženy Heleny a v noci ji unesl. Král Meneláos ale neváhal, sehnal všechny řecké hrdiny a vyrazil s nimi na válečnou výpravu proti Tróji.

Achilles, nezranitelný hrdina (i když nakonec zranitelný byl, ale jen na patě), vstoupil na břeh jako první. Proběhlo 9 let války a desátého roku vypukl spor mezi Achillem a Agamemnónem. Achilles se rozhodl neválčit.
Ve chvíli nebezpečí vtrhl do jeho stanu Patroklos, jeho nejvěrnější přítel. Prosil ho, ať mu půjčí zbroj.
"Dobře, ale jen se lidem ukaž. Jakmile Trójané ustoupí, hned se vrať!" řekl mu Achilles. Zabralo to, Trójané ustoupili. Jenže Patroklos zapomněl na Achillovu radu a postupoval dál a dál. Vtom ho zranil oštěp. Hektor si toho všiml a zasadil mu smrtelnou ránu. Když se to dozvěděl Achilles, chtěl dát Hektora zabít. Třikrát oběhl za Hektorem hradbu a nakonec ho probodl oštěpem. Brzy po jeho smrti umřel i sám Achilles. Paris ho totiž zasáhl na patě.

Odysseus se od věštce dozvěděl, že je třeba přivést ještě dva řecké hrdiny: Neoptolema a Filoktéta. A Filoktétés pak zabil Parise.
Odyssea poté napadla lest, převlékl se a šel slídit do města. Po návratu poručil postavil ohromného dřevěného koně. V něm se skryli a ostatní jejich bojovníci odpluli. Trójané to s radostí pozorovali. Ve skalách našli jednoho Řeka, který padl na kolena a prosil: "Nezabíjejte mne, lidé. Toho koně vám tu nechali jako dar městu Tróji." Uvěřili mu.
Z koně pak nečekaně vystoupili řečtí hrdinové. Zapálili město, a to brzy lehlo popelem. By konec Trójské války...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ewkka, 31.05.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Okamžiky z prázdných míst
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)