ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hostovský Egon (*23.04.1908 - †07.05.1973)

­­­­

Cizinec hledá byt

Český demokrat doktor Václav Marek je nucen opustit svůj byt pro sestru svého pronajímatele, která má brzy přijet. Marek se 8. prosince 1945 vydá s jedním velkým kufrem do New Yorku. Získal zde stipendium, aby mohl dokončit výzkumnou práci o léčbě vysokého krevního tlaku. Na letišti se setká s kazatelem, který mu pomůže, protože si myslí, že jde o cizince, člověka hledajícího a bloudícího, a s básníkem, jenž tvrdí, že dobrý básník musí trpět pocity opuštěnosti.
Doktor měl od bytového agenta Jonese sehnaný byt. Paní bytná ho ale vyhodila, a tak nemá kam jít. Doslechne se, že se z Rakouska vrátil jeho bývalý učitel, filozof Julius Wagner, a tak zkusí štěstí a volá do jeho domu. Syn Henry, notorický alkoholik, který s otcem nemá dobrý vztah, volajícího hned pozve na večeři, protože v tom vidí zpestření nudného večera.
Při návratu domů cítí Wagner svého největšího nepřítele - vlastní úzkost. Za války byl klidný, ale s koncem bojů odešel od filozofa mír. Hosta u večeře nečekal, ale vzpomněl si, o koho jde, a když se dozvěděl, že doktor nemá kam jít, rád ho u sebe nechal. Marek chtěl napsat knihu, a tak si ze všeho nejvíce přál klid a stůl. Jeho názor byl, že teprve prácí je člověk skutečně živ. A taky dělání radosti druhému. Wagner se rozhodl zjistit, proč Marek zběhl z filozofie a vystudoval medicínu, také se ho vyptával na bývalého kamaráda, nacistu Otta Müllera. Bojí se, že Müller v jeho knihách našel fašistické prvky.
Večer byl pro všechny tři velice příjemný. Marek se rozhodl spřátelit s Henrym a pomoct mu v jeho alkoholismu. To jeho otec rád viděl, sám na syna nestačil. Bál se jeho jízlivých poznámek a kritice. Henry totiž svému tátovi záviděl úspěch, přátele, milenky..., a tak shazoval jak jeho, tak jeho práci.
Paní Breenová, služka u Wagnerů, doktora podezírala, že telefonuje s nadpřirozenou bytostí kvůli tomu, jaká slova při hovoru s neznámou ženou volil. Svěřila se s tím Henrymu, ale on se jí vysmál.
Na Vánoce odjel Henry do Minneapolis, kde už jednou byl a zamiloval se do Barbary Woodruffové. Po synově odjezdu profesor Marka požádal, aby odešel. Sehnal mu rovněž bezplatné bydlení u vdovy Carson Woolfové. Pes Blackie začal výt, za doktorova pobytu u Wagnerů se od něj nehnul.
Mrs. Woolfová se obětovala každodenní rutině. Až omdlení doktora Marka ji z ní vytrhlo. Byla ráda, že nemusí jako vždy kontrolovat dceru Nancy, jestli spí, a opakovat služce Ann, že nic nepotřebuje. Zjistila, že se do Marka zamilovala, chtěla zjistit, s kým to pořád telefonuje, ale nepodařilo se jí to. Místo toho našla od doktora dopis na rozloučena a už ho více nespatřila.
Václav pokračoval v hledání bytu. V české hospodě U Páva mu poradili, aby zašel na konzulát. Tam o něm ale neměli žádné spisy, pomohl mu až oficiál Zajíček, který mu zajistil bydlení u Řeka, bydlelo u něj spoustu Evropanů. Doktor sdílel pokoj s Němcem Wernerem, zpočátku byl spokojen, ale posléze by raději bydlel sám. Seznámil se se starým Židem Aronem, s nímž se nikdo jiný nebavil. Pro to a pro svou laskavost, která byla Řekovi podezřelá, byl Marek z bytu vyhozen. Málem byl obviněn, že chtěl Žida otrávit, aby dostal jeho pokoj.
A tak se český lékař dostal k paní Noskové. Ta po svých nájemnících nežádala peníze, ale chválu. Každý musel tvrdit, jak je skvělá, jak jim pomáhá a co by byli bez ní. Marek nic takového nedělal, a proto byl zanedlouho opět bez střechy nad hlavou.
Kamarád Václav Novák mu poradil, aby zašel ke společnosti STRÁŽ, jejíž protektorkou je Mrs. Elizabeth Stoneová. Ta Marka považovala za posla božího, jenž má vykoumat, zda je lidstvo hodno skutečného míru. Ona jediná potom chtěla Markovi nabídnout byt, když poznala, že brzy umře. Ostatním členům výboru se ale doktor zdál podezřelý, jak se divil jejich kupování času, a tak mu dali šek, aby si našel pokoj v hotelu. Muži na recepci ale zase bylo divné, že chce někdo dát tolik peněz za ubytování na týden, a tak zavolal policii. Nešťastný Marek, který si přál jenom týden klidu, aby mohl kolegovi vysvětlit, jak má dopsat jeho knihu, se tedy vydal k Novákovi, u něhož pak zemřel.

CITÁT Z KNIHY:

"Tolik lidí umí stavět domy, ale jen málokdo domov."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucíček, 13.02.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Egon Hostovský - Cizinec hledá byt







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)