ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Čas žít, čas umírat (4)

Tento román má mnoho společného s románem Na západní frontě klid. Oba vyšly koncem 1. poválečného desetiletí, každý po jiné válce. Mají stejné stavební schéma: Voják na frontě - voják na dovolené v zázemí - voják opět na frontě, kde nakonec nachází smrt. Dokonce i epizodní motivy jsou obdobné: bývalý student Mittelstaedt, pomstychtivě ponižující svého učitele Kantorka, se v románu Čas žít, čas umírat proměnil v Alfonse Bindinga, jenž poslal svého profesora matematiky do koncentráku. Co však Remarque v prvním případě popsal s jistou sympatií jako pochopitelnou soukromou a generační mstu, je v případě druhém dokladem demoralizující moci nacistického režimu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Ikar) v Praze roku 2013 (2. vydání tamtéž). Z německého originálu Zeit zu Leben und Zeit zu Sterben přeložila Eva Pátková. Počet stran: 357. ISBN: 978-80-249-2026-9.

DĚJ:

Ernst Graeber je německý voják, který bojuje na frontě v Rusku. Po dvou letech oddané služby dostane 3týdenní dovolenou, a tak se rozhodne, že se vydá do Werdenu, aby navštívil své rodiče.

Na město však byly svrženy bomby. Ve zničeném městě jen marně hledá své rodiče. Zato naráží na Alžbětu, jeho dávnou spolužačku z gymnázia. Postupem času přeroste jejich letmá známost v lásku. Bohužel v tu nejhorší možnou dobu - Ernest má totiž už jen pár dnů, než se bude muset vrátit zpět na frontu. Před odjezdem si však ještě Alžbětu stihne vzít za ženu.

Doma nechává vše, na čem mu záleží, a vrací se zpět do chladných zákopů, v nichž panuje depresivní nálada.
Na konci příběhu se Ernstovi zželí několika Rusů, které Němečtí vojáci zajali a pustí je na svobodu. Nejstarší z nich však vytáhne zbraň a ještě než uteče, Ernsta zastřelí...

VLASTNÍ NÁZOR:

Autor knihy poukazuje na to, jak je válka nesmyslná a zbytečná. Paradoxem knihy je, že jediný Němec, který chtěl zajatcům pomoci, protože s nimi měl soucit, nakonec skončí ještě hůř než většina jiných vojáků.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Ernst Graeber - na rozdíl od většiny vojáků nebyl žádný chladnokrevný zabiják, jak by si možná někteří z vás představovali; byl velmi citlivý a měl soucit i s nepřítelem, což se mu nakonec stalo osudným - za svoji ochotu zaplatil životem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DreAmeR, 30.04.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Čas žít, čas umírat (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)