Menu
Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)
Miluj bližního svého (2)
Hlavními hrdiny je dvojice mladých lidí, kteří se seznámí v uprchlickém táboře v Praze a po strastiplném putování celou Evropou odjíždějí do Mexika, kde konečně doufají nalézt klidnou existenci. Osudy jejich přátel a většiny ostatních emigrantů končí však převážně tragicky.
Román je psán s formálním mistrovstvím, je plný dramatických momentů a pro autora typických dějových zvratů. Ve vídeňském penzionu zatkne policie emigranty a uprchlíky z Německa, Polska a Itálie. Mezi nimi i Ludvíka Kerna a Josefa Steinera. Pro Německo neexistují. Pro ostatní svět existují jako policejní subjekty. Oba jsou vyhoštěni na rakouské hranice. Kern zamíří do Prahy a Steiner zpět do Vídně.
V emigrantském hotelu v Praze se Kern seznámí s židovskou dívkou Ruth Hollandovou. Zde v Praze se také Kern naposledy setkává se svým otcem. Ruth, později i Kern, opouští Československo a putuje ilegálně do Vídně.
V kavárně Sperler se Kern opět vidí se Steinerem. Oba získají výbornou práci v Prátru. Když ale Kern zasáhne při lynčování židovských studentů, je zatčen a doživotně vyhoštěn z Rakouska. To mu ovšem nezabrání v návratu zpět za Ruth. Avšak mezitím byla Ruth vyhoštěna a přežívá v Curychu. Kern se proto vydává do Švýcarska, kde vyhledá Ruth. Jejich společným cílem je Francie, vše ale zkomplikuje Ruth, jíž stihne vážný zápal plic.
Připojení Rakouska k Německu je jen otázkou času, Steiner tedy z Rakouska odchází. Přes všechnu nepřízeň osudu se všichni schází v Paříži. V Paříži, která přijala všechny emigranty světa, kde vane duch tolerance.
Steiner dostává dopis od své ženy z Německa. Jeho žena Marie umírá a Steiner ji chce ještě spatřit, než zemře. Dává Paříži sbohem. Všichni vědí, že se již nevrátí, že ho nikdy více neuvidí. On je ztracen a Kern a Ruth jsou zachráněni. Steiner a přátelé jim obstarali palubní lístky do Mexika. Osudem emigrantů bylo utíkat a skrývat se před policí, žít neustále ve strachu, žít ze dne na den. Častokráte putovali z jedné policejní stanice na druhou, od hranice k hranici, z vězení do vězení. Země si je přehazovaly jako horký brambor. Někteří neměli sílu žít dál, ale našli se i tací, kteří neztratili naději, naději na nový, lepší život.
Zdroj: morfium, 30.11.2004
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Miluj bližního svého (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
twilight mezi tupci Městem chodí mikuláš narkissos světla severu facebook nezbytnost tautologie vodáci lescaut Satanismus hřbitov filozofická povídka cesta k babičce Třetí muž Kolárová nora brutalita královna margot vědomosti motiv strom a člověk panelák menšiny plyšák posledni den Karolina Omyl křeček příšera útěk do egypta
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 955 883
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí