ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

   
­­­­

Miluj bližního svého (3)

  • z německého originálu Liebe deinen Nächsten
  • obsah sepsán s menšími obměnami na základě zde již publikovaného děje - viz Miluj bližního svého (2)

Jeden z nejangažovanějších a nejznámějších Remarquových románů vznikl jako odezva na politické události v Evropě třicátých let, jako obžaloba nacistického totalitního režimu v Německu. Autor v něm pranýřuje fašismus ve všech jeho projevech a současně nastavuje pravdivé zrcadlo i tehdejším západoevropským vládám a jejich farizejskému jednání. Děj nás zavádí do jemu dobře známého prostředí německých emigrantů, kteří byli nuceni opustit své domovy a nevěří, že se ještě někdy vrátí zpátky. Jedním dechem sledujeme pohnuté osudy nedostudovaného medika Ludvíka Kerna a jeho velké lásky, židovské dívky Ruth, kteří jsou pro svůj rasový původ štváni napříč Evropou, příběh levicového poslance Josefa Steinera, jeho ženy Marie a dalších běženců, kteří zalidňují onu dramatickou scénu, již vytvořily samy dějiny v předvečer druhé světové války.

Děj se odehrává současně na několika místech, vypráví osudy Josefa Steinera a Ludvíka Kerna, jejichž osudy se vždy na chvíli spojí a zase je válka rozdělí.

Ve vídeňském penzionu zatkne policie emigranty a uprchlíky z Německa, Polska a Itálie. Mezi nimi i Ludvíka Kerna a Josefa Steinera. Pro Německo neexistují. Pro ostatní svět existují jako policejní subjekty. Oba jsou vyhoštěni na rakouské hranice. Kern zamíří do Prahy a Steiner zpět do Vídně - celníci hlídají vždy jen chvíli po vyhoštění.
V emigrantském hotelu v Praze se Kern seznámí s židovskou dívkou Ruth Hollandovou, do níž se zamiluje. Zde v Praze se také Kern naposledy setkává se svým otcem. Ruth, později i Kern, opouští Československo a putuje ilegálně do Vídně.
V emigrantské kavárně se Kern opět vidí se Steinerem. Ten mu pomůže získat práci v Prátru, kde také pracuje. Když ale Kern zasáhne při lynčování židovských studentů, je zatčen, zavřen do vězení na pár týdnů (tam se naučí boxovat a zjistí, že nemůže ke všem lidem být uctivý, musí být drzý) a následně doživotně vyhoštěn z Rakouska. Během jeho pobytu ve vězení byla Ruth vyhoštěna a je v Curychu. Kern se proto vydává do Švýcarska, kde ji vyhledá. Jejich společným cílem je Francie, vše ale zkomplikuje Ruth, jíž stihne vážný zápal plic. Naštěstí mu pomůže židovský doktor. Kerna chytnou, když za ní chodí večer pod okno nemocnice. Udal ho totiž německý nacista, který tam žil; Kern se mu aspoň pomstil, když mu vsugeroval, že má rakovinu jater. Po týdnech vězení je vyhoštěn, čeká na Ruth v Ženevě, než ji pustí z nemocnice, kde zatím vydělá nějaké peníze. Oba pak odjíždějí do Paříže. Připojení Rakouska k Německu je jen otázkou času, Steiner tedy z Rakouska odchází. Přes všechnu nepřízeň osudu se všichni schází v Paříži. V Paříži, která přijala všechny emigranty světa, kde vane duch tolerance. Steiner dostává dopis od své ženy z Německa. Jeho žena Marie umírá a Steiner ji chce ještě spatřit, než zemře. Dává Paříži sbohem. Všichni vědí, že se již nevrátí, že ho nikdy více neuvidí. Kerna chytí kvůli ilegální práci. Nezavřou ho a nevyhostí, naštěstí se brzy vrací zpět. Steiner je chycen, ale je mu dovoleno zůstat u své ženy, dokud nezemře. Pak když ho odvádí z nemocnice, vyskočí z okna a strhne s sebou i svého nepřítele Steinbrenna.
Kern a Ruth jsou zachráněni. Steiner (než odjel) a přátelé jim obstarali palubní lístky do Mexika...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saferi, 29.08.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Miluj bližního svého (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)