ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (22)

Autorovi se podařilo moderními vypravěčskými postupy postihnout brutální realitu války a neopakovatelným způsobem vyjádřit životní pocity dvacetiletých vojáků.

O DÍLE:

Na západní frontě klid je válečný román od E.M.Remarquea.
Autor nám ukazuje celosvětový válečný konflikt, který se zvrtne v 1. světovou válku, očima mladého vojáka. Bojovaly proti sobě státy tzv. Trojdohody (Velká Británie, Francie a Ruska) a Trojspolku (Rakousko-Uhersko a Německo). Nakonec se přidala i Amerika (Trojdohoda).
Kniha je pokusem podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou - i když unikla jejím granátům.
Snaží se zobrazit nesmyslnost války, která zničila mnoha miliónům lidí po celém světě život.
Remarque v této knize bez obalu ukazuje, jaká válka doopravdy je.

POSTAVY:

Celým příběhem nás provede Pavel Bäumer, hlavní postava a vypravěč příběhu - je to mladý voják, jenž jde rovnou ze školy dobrovolně do války se svými spolužáky, s nimiž ve válce postupně roste z chlapce v muže. Bohužel ani on ani ostatní kamarádi se nedožijí konce války. Povahou je kamarádsky, velmi statečný, vždy pomůže svým kamarádům, byl vůdčí typ.

Katcza (Stanislav Katczinsky) - Pavlův nejlepší přítel, povahou velice jistý a obětavý kamarád, chytrý, silný, zkušený lídr jejich roty, vždy se snaží všechny své přátele zachránit a dokáže sehnat jídlo odkudkoli
Tjaden - spolužák Pavla; byl to člověk, jenž si dokázal dělat srandu z každého
Kropp, Müller, Leer, Haie - další Pavlovi spolužáci
Himmelstoss - velitel, který se jim mstí za dřívější prohřešky proti němu ve škole
Kantorek - jejich třídní profesor, který je ovlivnil a podporoval je, aby šli do války; nakonec v ní skončí sám
rodina Pavla Bäumera (starostlivá máma, otec, sestra)

DĚJ A KOMPOZICE:

Děj se odehrává ve 20. letech 20. století - tedy v době první světové války, kterou autor popisuje.
Děj začíná, když Pavel Bäumer a jeho jednotka (Katcza, Tjaden, Kropp, Müller, Leer, Haie) odpočívá v zázemí po návratu z boje a jeho kamarád umírá v nemocnici.
V mozaice epizod je pak popisován jeho minulý i současný život. Dozvíme se postupně, že po vypuknutí války se Pavel se svými spolužáky z gymnázia přihlásil dobrovolně do armády, kterou jim zidealizoval jejich učitel (Kantorek). Pavel a jeho spolužáci a přátelé projdou výcvikem plném šikanování. Poté prodělávají zákopové boje s plynovým i bombami a ostnatými dráty na západní frontě (hranice Francie a Německa).

Autor do knihy vložil i Pavlovu dovolenou, kdy se vrátí domů a nikdo mu nerozumí a on nerozumí jim. Ukázkou toho je táta, jenž se vychloubá, jak Německo má silnou armádu a jak je na Pavla hrdý, zatímco pro Pavla je to každý den zápas o život. Druhý příklad nevědomosti je Pavlova maminka, která ho varuje před nemravnými ženami.

Na konci knihy se Pavel Bäumer snaží zachránit svého nejlepšího přítele (Katcza) - dovleče ho přes celé palební pole až do nemocnice, aby stejně nakonec zjistil, že umřel. Přežije i své spolužáky a nakonec v závěru knihy padne v den, kdy byl na západní frontě klid.

Z dialogů a vzpomínek vojáků můžeme vyčíst úvahy nad absurditou vzájemného zabíjení.
S poznáním kamarádství na život a na smrt vzniká v románu obraz životního pocitu, s nímž se Remarqueova generace musela vyrovnávat.
Kompozice je chronologická, místy retrospektivní (vzpomíná na časy, kdy chodil do školy). Kompozice se dále nese v reportážním a dokumentárním duchu, jde o očité svědectví hrůzností války.

JAZYK A STYL:

Jazyk je vulgární (jdi se vycpat; setsakra; pitomec), ale i spisovný a hovorový (brajgl; fičí).
Objevuje se i vojenský slang a francouzská slova. V textu převažují dialogy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jedlík, 10.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (22)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)