ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (8)

Bibliografické údaje: nakladatelství Svoboda v roce 1975, z německého originálu Im Westen nichts neues přeložil František Gel, obálku navrhl Adolf Born.

JAZYKOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Dílo je psáno spisovným jazykem s mnoha úvahovými pasážemi a lyrickými prvky. Někde se objevují i hovorové výrazy (brajgl, švindl, palice atd.).

Jsem mladý, je mi dvacet let, ale ze života nemám nic než zoufalství, smrt, strach a spojitost nejnesmyslnější povrchnosti a propasti utrpení. Vidím, že národy jsou hnány proti sobě a že mlčky, zaostale, pošetile, poslušně, nevinně zabíjejí. Vidím, že nejchytřejší mozky světa vynalézají zbraně a slova, aby to všechno bylo ještě rafinovanější a aby to trvalo ještě déle... Naše vědění o životě je omezeno na smrt.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Zobrazit nesmyslnost a až trapnost války, která zničila mnoha miliónům lidí po celém světě život. Remarque v této knize bez obalu ukazuje, jaká válka doopravdy je.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

Zbytečně ztracené životy mladých studentů na západní frontě ve Francii. Především jejich pocity, myšlenky a nepříliš šťastné osudy.

HLAVNÍ POSTAVY:

Pavel Bäumer - dvacetiletý, bývalý student gymnázia. Na vojnu se přihlásil spolu se svými spolužáky pod nátlakem jejich profesora. Ve válce Pavel teprve doopravdy poznává, co je život, až nakonec umře.
Stanislav Katzinsky "Katza" - jeden z nejlepších Pavlových přátel na frontě. Pavel ho v knize popisuje: "Hlava naší skupiny, houževnatý, mazaný chlapík s tváří jak z hlíny a modrýma očima."
Dále ještě Pavlovi spolužáci ze školy - Kropp, Leer, Müller, Tjaden a Haie

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Dílo se odehrává na západní frontě ve Francii v průběhu 1. světové války.

CITÁT Z KNIHY:

Vedle mne běží nějaký svobodník. Cosi mu utrhlo hlavu, ale běží ještě pár kroků, ačkoliv mu z krku tryská krev jako fontána.

Vidíme žít lidi, kterým chybí kus lebky, vidíme běžet vojáky, kterým něco urvalo obě nohy, klopýtají na bortících se pahýlech k nejbližší jámě, nějaký svobodník se plazí dva kilometry po rukou a vleče za sebou roztříštěná kolena, jiný jde na obvaziště, drží se za břicho, ale vyhřezlá střeva mu visí přes ruce. Vidíme žít lidi bez úst, bez dolní čelisti, bez tváře. Nalézáme jednoho, který po dvě hodiny tiskl v zubech tepnu paže, aby nevykrvácel. Slunce vychází, noc přichází, granáty hvízdají, život je u konce.

DĚJ:

Kniha vypráví příběh Pavla a jeho spolužáků, kteří pod nátlakem svého profesora dobrovolně narukovali do války. Tak se setkávají s desátníkem Himmelstossem, který jim jejich pobyt na frontě nijak neulehčuje. Po základním výcviku jsou odvezeni na západní frontu, kde Pavel pozná Katzu - svého nejlepšího přítele. Kniha popisuje jejich zážitky, pocity a myšlenky, jsou zde do detailů popsány nejstrašnější okamžiky války a Pavel i jeho spolužáci brzy poznávají, že to, co jim bylo předkládáno doma a ve škole, jsou jen iluze. Postupně se z něho stává člověk, který není schopen milovat a kterého válka dokonale potopila. Postupně umírají všichni jeho přátelé a nakonec i on sám.
Padl v říjnu 1918, tedy v den, jenž byl na celém bojišti tak tichý, že se zpráva z velitelství omezila jen na větu: Na západní frontě klid.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tu knížku jsem přečetla jedním dechem, byla naprosto vynikající. Člověk to doopravdy prožívá a má strach, aby ho nějaká kulka taky netrefila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabu, 07.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (8)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)