ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Remarque Erich Maria (*22.06.1898 - †25.09.1970)

­­­­

Na západní frontě klid (9)

Tento slavný světový válečný román se odehrává na západní frontě v oblasti Francie v první světové válce. Jako hlavní postava se představuje Pavel Bäumer, devatenáctiletý německý mladík, který je obětavý, statečný, ale válkou velmi zničený. Válku prožil se svými kamarády - malým Albertem Kroppem, kterému to výborně myslí, Müllerem, "číslo pět" a snílek o válečné maturitě a pohledným Leerem. Tito tři chodili s Pavlem do stejné třídy na gymnázium, tudíž jsou stejně staří. Dalšími jeho přáteli jsou: hubený ale přesto největší jedlík roty, zámečník Tjaden; Haie Westhus, s ním je o zábavu postaráno; Deterding, sedlák se vzpomínkami na domov; a nakonec Stanislav Katczinský, hlava jejich skupiny, houževnatý čtyřicátník, který vymýšlí všechny nápady. Měl i svého kamaráda Kemmericha, ten ovšem zahynul po zranění v nemocnici. Ve stanovišti, kde od počátku války sídlili, zažili mnoho nepříjemných, ale i veselých dobrodružství. Ve krutých bojích, kde zakusili v zákopech nezapomenutelné a nepředstavitelné zážitky, se štěstím i menšími zraněními, až na Haieho, zahynulo nesčetně lidí na obou válečných stranách. Po dlouhé době dostal Pavel dovolenou. Ve svém rodném městě Pavel přebýval čtrnáct dní. Pavel moc dobře věděl, že nikdo ani netuší, jak je válka strašlivá. Když se Pavel vrátil, nešel ovšem zpět na frontu, ale byl přemístěn do výcvikového tábora. Po výcviku se přemístí zpět ke své rotě. Potom se dostane kvůli zranění s Albertem do nemocnice. Spolu s Albertem poznává nové lidi. Po dovolené se dostává ke svému bývalému pluku, kde přežili už jen Tjaden, Deterding a Katcza. Nakonec je jen s Katczou ve válečném poli. Pavel padl v říjnu v roce 1918, tento den byl tak tichý a podle něho se jmenuje kniha "NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID".

Kniha je psána v 1. osobě, kterou vypráví hlavní hrdina. Často se vyskytuje přímá řeč.
Zaujalo mě, jak se k sobě všichni ochotně chovali. Pomyšlení na válku je strašlivé. Z této knihy se dají pochopit pocity lidí, kteří museli bojovat.
Pan Remarque znamenitě popsal ukrutnou válku. Dokázal vtáhnou čtenáře do situace a hrůzy. Přestože se zdá knížka velmi nelítostná, doporučuji přečíst!
Tato kniha byla vydána v roce 1929.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bafiky baf, 05.06.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cesta zpátky, Cesta zpátky (2), Cesta zpátky (3), Cesta zpátky (4)
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2), Čas žít, čas umírat (3), Čas žít, čas umírat (4)
-Černý obelisk, Černý obelisk (2)
-Gam
-Jiskra života, Jiskra života (2), Jiskra života (3)
-Miluj bližního svého, Miluj bližního svého (2), Miluj bližního svého (3), Miluj bližního svého (4), Miluj bližního svého (5)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4), Na západní frontě klid (5), Na západní frontě klid (6), Na západní frontě klid (7), Na západní frontě klid (8), Na západní frontě klid (9), Na západní frontě klid (10), Na západní frontě klid (11), Na západní frontě klid (12), Na západní frontě klid (13), Na západní frontě klid (14), Na západní frontě klid (15), Na západní frontě klid (16), Na západní frontě klid (17), Na západní frontě klid (18), Na západní frontě klid (19), Na západní frontě klid (20), Na západní frontě klid (21), Na západní frontě klid (22), Na západní frontě klid (23), Na západní frontě klid (24), Na západní frontě klid (25), Na západní frontě klid (26), Na západní frontě klid (27), Na západní frontě klid (28)
-Na západní frontě klid (rozbor), Na západní frontě klid (rozbor) (2), Na západní frontě klid (rozbor) (3), Na západní frontě klid (rozbor) (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2), Nebe nezná vyvolených (3), Nebe nezná vyvolených (4), Nebe nezná vyvolených (5)
-Nepřítel
-Noc v Lisabonu, Noc v Lisabonu (2)
-Říše snů
-Stanice na obzoru
-Tři kamarádi, Tři kamarádi (2), Tři kamarádi (3), Tři kamarádi (4), Tři kamarádi (5), Tři kamarádi (6), Tři kamarádi (7), Tři kamarádi (8), Tři kamarádi (9), Tři kamarádi (10)
-Vítězný oblouk, Vítězný oblouk (2)
Čítanka-Cesta zpátky
-Čas žít, čas umírat, Čas žít, čas umírat (2)
-Na západní frontě klid, Na západní frontě klid (2), Na západní frontě klid (3), Na západní frontě klid (4)
-Nebe nezná vyvolených, Nebe nezná vyvolených (2)
-Stíny v ráji
-Tři kamarádi
-Vítězný oblouk
­­­­

Diskuse k výpisku
Erich Maria Remarque - Na západní frontě klid (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)