ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Komu zvoní hrana (5)


CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Ernest Hemingway se při psaní tohoto protiválečného románu nechal inspirovat svými osobními zkušenostmi a zážitky z Madridu, kde pracoval za občasné války jako dopisovatel.
Občanská válka ve Španělsku probíhala v letech 1936-1939. Od počátku 20. let minulého století se Španělsko potácelo mezi konzervativními autoritářskými režimy a široce reformistickými socialistickými vládami. Volební vítězství reformistické republikánské Lidové fronty v roce 1936 pak zažehlo jiskru nacionalistického vojenského puče, který se změnil v občanskou válku. Obě strany získaly podstatnou mezinárodní podporu. Fašistické Německo a Itálie poskytly pomoc nacionalistům, SSSR pak republikánům. V roce 1939 se nacionalisté vedení generálem Franciskem Frankem zmocnili Madridu, ukončili občanskou válku a nastolili pravicovou diktaturu.

OBSAH DÍLA:

Děj románu se odehrává během tří dnů ve Španělsku v období občanské války proti fašismu. Hlavním hrdinou je americký lektor španělštiny Robert Jordan, který nastoupil do války jako dobrovolník. Do Španělska přichází s bojovým úkolem zničit moct, aby zdržel postup fašistických vojsk. Je pevně odhodlán úkol za každou cenu splnit. Průvodcem po španělských horách mu dělá stařec Anselmo, který ho dovede k malé partyzánské skupině.
Vůdce partyzánů Pablo, který se Robertu jeví jako odvážný a statečný bojovník, nesouhlasí se zničením mostu, protože ví, že celá jeho skupina může být zničena. V partyzánském táboře potkává dívku Marii, kterou Pablova skupina spolu se svým předchůdcem Kaškinem zachránila před fašisty.
Robert a Maria se do sebe zamilují a prožívají spolu krásnou lásku, kterou jim každý přeje. Mezi Robertem a Pablem se několikrát strhne potyčka, ale Robert stále doufá, že jim pomůže. Velení skupiny nakonec přebírá Pablova žena Pilar, která přemluví i další partyzánskou skupinu vedenou El Sordem, aby jim s útokem pomohla. V noci před útokem však Pablo ukradne rozbušky potřebné k odpálení náloží a všichni ho považují za zrádce. Ráno se ale Pablo vrátí a přivede s sebou zbytek El Sordovy skupiny, která byla napadena fašisty.
Společně vyhodí most pomocí granátů do povětří, protože zbabělý Pablo hodil v noci rozbušky do řeky a prchají na koních před fašisty. U nedaleko jedoucího Roberta však vybuchne granát a zasáhne jeho koně, který se na něho svalí a zlomí mu nohu. Necítí žádnou bolest, protože má přetržený hlavní nerv. Ví, že se už nemůže utéci před nacisty, protože by zdržoval ostatní. Rozloučí se s Marií a zůstává, aby zdržel fašisty. Při čekání na smrt přemýšlí o svém životě.

STRUKTURA A ZAJÍMAVOSTI DÍLA:

  • Motto románu od anglického básníka Johna Donna (1572-1631, angl. básník a kazatel, nejvýznamnější představitel skupiny metafyzických básníků) poukazuje na hlubší významové pozadí "milostného válečného románu", jeho idealizované a romantizované vztahy mezi Robertem a Marií a také na otázky po smyslu lidské sounáležitosti a odpovědnosti za život svůj i druhých.
  • Robert Jordan je typický hemingwayovský hrdina vybavený mužností, přemýšlivostí, odporem k sentimentalitě, touhou po pravdě a spravedlnosti, snahou žít důstojně a svobodně ve světě násilí, zla a smrti, který je postavem před situaci, které nemůže končit jinak než smrtí.
  • Čas je v románu symbolizován číslem tři, v tomto symbolu je oživována jednota tří rozměrů lidského času - minulosti, přítomnosti a budoucnosti - a současně se zvýrazňuje důležitost konkrétního času příběhu, tří dnů. Prostřednictvím čísla 3 poukazují věci a události k osudovému významu času: fašistická letadla přelétají na obloze ve formaci "tři a tři a tři", El Sordova partyzánská skupina je napadena ve tři hodiny, podle Pilar se země s milenci nepohne "více než třikrát za celý život".
  • Smrt v tomto románu také předpovídají věštecké předtuchy Pilar, letadla pohybující se jako žraloci a mechanizovaná zkáza, sníh, který převed El Sorda do záhuby, pach smrti, krákorání vran a tragická smrt předchůdce Kaškina. Z těchto věcí, příběhů, gest, prožitků a jejich významu se spřádá tragická atmosféra, navozující příchod smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Dostál, 21.01.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)