ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Halas František (*03.10.1901 - †27.10.1949)

   
­­­­

Naše paní Božena Němcová

Básně Františka Halase jitří čtenářovu mysl otázkami o smyslu individuální existence, jejíž součást je i smrt. Tento autor tvořil také sbírky, které se obracely k tradičním národním hodnotám, k vlastenectví a lidové písni. Veškerá výše uvedená témata se střetávají ve sbírce Naše paní Božena Němcová. Tato básnická sbírka jest zachycením postavy jedné z nejvýznamnějších postav naší literatury - Boženy Němcové. Božena Němcová byla symbolem hrdosti, vlastenectví a odvahy v době 1. poloviny 20. století. Halas se zde snaží vyzpívat její duchovní velikost i fyzickou krásu, její obrovský přínos pro naší společnost. Z díla vyzdvihuje hlavně Babičku, jež je pro český národ jednou z nejvýznamnějších kulturních hodnot v historii. Vždy ve chvílích úzkosti a utrpení jsme se k tomuto dílu obraceli. Obsahuje totiž českou tradici a je psána naší nádhernou mateřštinou. V Halasových básních je obsažen život Němcové v celé své tragičnosti. Pohled na toto téma zpracoval Halas velmi objektivisticky. Vyzpíváním tragického životního příběhu této moudré, krásné, statečné i nešťastné ženy se však autor nesnaží hrát na sentimentální strunu čtenáře poukazem na nešťastný osud. Spíše se snažil namáhat čtenářův intelekt a schopnost poznání. Halas se snažil nalomit čtenářovo pohodlí. Sbírka totiž není stylově a obsažně jednotvárná. Jsou zde vedle sebe kladeny kraťoučké básnické zkratky a dlouhé rozvláčné litanie. Obrazy z raného dětství i pozdních dnů života Němcové. Stylově tento útvar můžeme zařadit do poetismu plného metafor, střetů prudkých smyslových vjemů a abstrakcí. Sbírka obsahuje patos (naposledy používaný v době národního obrození). Velmi zvučný, plný vlastenectví a vděčnosti této veliké ženě. Je neidealizovaný, nenadnesený a pravdivě zachycuje velikost Boženy Němcové. Nutno však podotknout, že je zde cítit jistá umírněnost ze strachu před tehdejší cenzurou. Toto dílo můžeme zařadit těsně za vrchol Halasovy tvorby. Stejně tak jako autor hovoří ve verších o tom, že Božena Němcová očistila a znovu pozdvihla češtinu, tak si můžeme být jisti, že Halas jako básník vyzdvihl do výše českou poezii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárka Kyralová, 14.06.2002

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dokořán
-Hořec
-Naše paní Božena Němcová, Naše paní Božena Němcová (2), Naše paní Božena Němcová (3)
-Torzo naděje, Torzo naděje (2)
-Tvář, Tvář (2)
Čítanka-Ať se stalo (Naše paní Božena Němcová)
-Chvála naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Dělnice
-Doznání
-Halas dětem
-Hřbitov (Tvář)
-Jako by anděl (Naše paní Božena Němcová)
-Kdo viděl... (Naše paní Božena Němcová)
-Kohout plaší smrt
-Ladění
-Milenci (Dokořán)
-Naše paní bojuje s drakem (Naše paní Božena Němcová)
-Naše paní Božena Němcová (celá kniha / e-book)
-Nikde (Dokořán)
-Oslovení (Naše paní Božena Němcová)
-Paní Jemná (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna z roku 1856 (Naše paní Božena Němcová)
-Podzim (Dokořán)
-Podzim (Krásné neštěstí)
-Poesie (Dokořán)
-Poutníkovi (Naše paní Božena Němcová)
-Praze (Torzo naděje)
-Přiznání (Dokořán)
-První slova naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Řeč naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Rozmar (Tvář)
-Sedí smutná paní (Naše paní Božena Němcová)
-Sépie, Sépie (2), Sépie (3), Sépie (4)
-Slavnost porozumění (Tvář)
-Smrt naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Staré ženy
-Svatební (Naše paní Božena Němcová)
-Svod (Dokořán)
-Ticho (Tvář)
-U hrobu naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Umírání (Naše paní Božena Němcová)
-V řadě, V řadě (2), V řadě (3)
-Zbroj starou... (Dokořán)
-Žena a muž (Naše paní Božena Němcová)
­­­­

Diskuse k výpisku
František Halas - Naše paní Božena Němcová







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)