ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Halas František (*03.10.1901 - †27.10.1949)

­­­­

Torzo naděje (2)

Tato básnická sbírka vychází poprvé roku 1938 a reaguje na soudobé politické události - Mnichovskou dohodu, odstoupení pohraničních území Německu, Polsku a Maďarsku a začátek války. Halas zde jednoznačně vyjadřuje svůj nesouhlas s jednáním světových velmocí, které slíbily chránit demokratické principy, mír ve světě a v neposlední řadě i Československo, a namísto toho zbaběle ustoupily agresorovi. Za viníka všech událostí, které následovaly, označuje autor především Francii, u níž cítí zradu nejtrpčeji.
Z této sbírky je cítit strach, hořkost, hněv, ale především snahu bránit československý stát. Halas přímo reaguje na Mnichovskou dohodu a období mobilizace, což byly dvě události, které sehrály klíčovou roli v nadcházející válce. Básník velmi často využívá biblických motivů, aby ještě více umocnil atmosféru pokoření národa, strachu o vlast, ale také aby vyzdvihl morální hodnoty, čímž vyčítá Francii její ustrašené chování.
"Torzo naděje" věnoval Halas své ženě Libuši Rejlové.

Některé zajímavé básně:

DESET RAN EGYPTSKÝCH
Básník jmenuje všech deset katastrof, které podle Bible stihly věznitele židovského národa (krev, žáby, štěnice, mouchy, mor, vředy, krupobití, kobylky, tma, pobití prvorozenců) a aplikuje je na soudobou situaci, např. "obludné žáby slov z úst novin vylézají", "štěnice zrady smrdí z listů knih" atd. Hrůzy války jsou popisovány velmi naturalisticky, verše jsou syrové a básník si při analýze soudobého stavu opravdu nebere servítky.

PRAZE
Báseň vybízí lid k odvaze a obraně vlasti. Halas připomíná národu slavnou historii a vyzdvihuje vlastenecké symboly, které nás už mnohokrát zachránily - svatého Václava, bojové písně a chorály atd.

Jenom ne strach Jen žádný strach
takovou fugu nezahrál sám Sebastian Bach
co my tu zahrajem
až přijde čas až přijde čas

ZPĚV ÚZKOSTI
Velmi známá báseň z této sbírky. Halas zaníceně popisuje pocity českého lidu - rozčarování z Mnichovské dohody, hněv, ale i úzkost a strach z budoucnosti. Básník vybízí podvedený národ, aby se bránil, i když při něm nikdo nestojí. V této básni vyznívá obzvláště ostře kritika Francie a Velké Británie kvůli nedodržení smlouvy o pomoci Československu.

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
Čí ruce ho rozhoupaly
Francie sladká hrdý Albion
a my jsme je milovali

MOBILIZACE
V jedné z nejznámějších básní této sbírky Halas jímavě popisuje pocity mobilizovaných vojáků - prvotní nadšení při obraně vlasti (i když vojáci těžce odcházeli od svých rodin a blízkých) a následné zklamání, když byli odvoláni a Československo bylo donuceno přijmout potupné požadavky. Jako hlavní motivy se zde objevuje mravní odvaha, zoufání ale i neochvějná víra v sílu národa.

Tamta noc
Noc z dvojic torza dělající
Noc s vlasem výbuchů a střel
Noc nesmrtelnost lidu snící
Noc s klouby letadel a děl
Tamta noc
Noc vědma těžkých vidění
Noc meč v lůžka položený
Noc z prachu vrhu míření
Ó noci marných vytržení

VOJÁK
Báseň zachycuje pocity zbytečného vojáka, který stojí uprostřed polí a rozhlíží se po vlasti, kterou tolik miluje a kterou se mu snaží odcizit a urvat nepřítel. Voják ztratil víru, nechápe zvrácenosti války, v bojování už nenachází žádný smysl.

Druhý celistvý pododdíl této sbírky se nazývá "Časy" - skládá se ze čtyř básní, které jsou tématicky spjaté s vývojem války, ale i tím, jak se postupně mění roční období - jásavé jaro, léto plné zralosti a hojnosti, melancholický a chmurný podzim a krutá zima. Každá z těchto čtyř básní je navíc spjatá díky úvodnímu verši, který je u každé básně jen nepatrně pozměněn ("na žerď jara korouhev chvály", "na žerď léta korouhev chvály" atd.). Tyto čtyři básně jsou následující:

BÁSNÍK TAJE
Zpočátku budí dojem, jako by do této sbírky ani nepatřila. Halas opěvuje probouzející se přírodu a krásy české země.

BÁSNÍK ZRAJE
Zde už se objevuje motiv přicházející války ("prázdno v prstech vojáků"), jinak se ale jedná o vcelku optimistickou báseň, která až na konci staví do kontrastu složitou politickou situaci a zralost a plnost léta.

BÁSNÍK OPADÁVÁ
Motiv podzimu je zde využit jako předzvěst umírání, jako symbol těžké chmury, která dopadá na Československo.

BÁSNÍK PŘEZIMUJE
Zde nacházíme motivy typické pro dlouhou a krutou zimu - hladové vrány na větvích, tuhé mrazy, tichý les spící pod závějemi sněhu atd. Básník tak jinotajně popisuje válku, ale zároveň jasně říká, že věří, že po zimě znovu přijde rozjásané jaro, a ačkoliv se mu lidé kvůli jeho pošetilé naději vysmívají, tak on věřit nepřestane.

ZÁVĚR:

"Torzo naděje" je sbírka velmi jímavých a tklivých veršů, ze kterých i po letech stále dýchá nálada v tehdejším Československu - strach, jiskřičky naděje, odvaha, zoufalství atd. Velmi zajímavá sbírka, která už jen kvůli básni "Mobilizace" stojí za povšimnutí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 08.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dokořán
-Hořec
-Naše paní Božena Němcová, Naše paní Božena Němcová (2), Naše paní Božena Němcová (3)
-Torzo naděje, Torzo naděje (2)
-Tvář, Tvář (2)
Čítanka-Ať se stalo (Naše paní Božena Němcová)
-Chvála naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Dělnice
-Doznání
-Halas dětem
-Hřbitov (Tvář)
-Jako by anděl (Naše paní Božena Němcová)
-Kdo viděl... (Naše paní Božena Němcová)
-Kohout plaší smrt
-Ladění
-Milenci (Dokořán)
-Naše paní bojuje s drakem (Naše paní Božena Němcová)
-Naše paní Božena Němcová (celá kniha / e-book)
-Nikde (Dokořán)
-Oslovení (Naše paní Božena Němcová)
-Paní Jemná (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna z roku 1856 (Naše paní Božena Němcová)
-Podzim (Dokořán)
-Podzim (Krásné neštěstí)
-Poesie (Dokořán)
-Poutníkovi (Naše paní Božena Němcová)
-Praze (Torzo naděje)
-Přiznání (Dokořán)
-První slova naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Řeč naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Rozmar (Tvář)
-Sedí smutná paní (Naše paní Božena Němcová)
-Sépie, Sépie (2), Sépie (3), Sépie (4)
-Slavnost porozumění (Tvář)
-Smrt naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Staré ženy
-Svatební (Naše paní Božena Němcová)
-Svod (Dokořán)
-Ticho (Tvář)
-U hrobu naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Umírání (Naše paní Božena Němcová)
-V řadě, V řadě (2), V řadě (3)
-Zbroj starou... (Dokořán)
-Žena a muž (Naše paní Božena Němcová)
­­­­

Diskuse k výpisku
František Halas - Torzo naděje (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)