ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Halas František (*03.10.1901 - †27.10.1949)

­­­­

Tvář

Tato básnická sbírka byla vydána roku 1931 a je v pořadí třetím souborem od tohoto autora. Jako všechny sbírky z počátku tvorby je pesimistického rázu - do veršů se promítá ztráta naděje a iluzí, dospění, strach ze smrti, nicoty a rozkladu. Velmi silně se zde projevuje beznaděj nad osudem člověka - Halas si tísnivě uvědomuje, že každý z nás má vymezen určitý čas a ať dělá, co dělá, není schopen ho prodloužit.

Zajímavé jistě je, že tato sbírka vyhrála roku 1932 státní cenu a Halas věnoval celý finanční obnos stávkujícím dělníkům. Velkou roli v tom jistě sehrála i básníkova levicová orientace, ačkoliv různé přesvědčení, co se vedení Komunistické strany týče, zapříčinilo, že po Halasově smrti na básníkovo dílo zaútočil komunistický kritik Ladislav Štoll, a tak bylo až do 60. let neprávem opomíjeno.

Celá sbírka je věnovaná Josefu Horovi, jednotlivé básně jsou potom dedikovány také ostatním soudobým literátům (např. Janu Zahradníčkovi, S.K.Neumannovi, Vladimíru Holanovi atd.)

Dominantními motivy jsou smrt, láska, strach, touha (velmi často smyslná) a nevinnost. Milostná poezie se zde prolíná se značně pesimistickými verši, takže výsledný dojem je, že básně mohou působit až trochu morbidně (např. Halas vidí svou partnerku mrtvou a v rozkladu, zatímco ona je stále živá, popisuje jednotlivé části jejího těla a nezapomíná připomenout, jak budou za chvíli hnít v hrobě atd.).

Některé zajímavé básně:

PODZIM
Podzimní počasí a usínající příroda evokuje v básníkovi pocity - smutek, splín, beznaděj. Velmi výrazné jsou zde oxymórony ("krása návratů již snad jen mrtví znají") a motiv svobody a úniku, jež básník zobrazuje skrze divoké husy, ty, na rozdíl od jejich zdomácnělých družek mají šanci uniknout zimě (= smrti).

...Hleď na husy jako o plot lámou křídla
když šedé sestry k jihu odlétají
tož obraz duše která chvilku zhlídla
krásu návratů již snad jen mrtví znají.

HŘBITOV
Jako jedinou obranu před smrtí a beznadějí vidí Halas lásku. Na druhou stranu se ale bojí milovat, protože pokud lásku ztratíme, nezbude nám už na světě nic a skeptické pocity pouze zesílí. Narážíme zde také na motiv řeky Léthé - podle řecké mytologie se jednalo o řeku, ze které mrtví pili poté, co je Charon převezl přes Styx, aby zapomněli na svůj pozemský život - a i tady symbolizuje zapomnění a začátek nového života.

...Zas budem spolu spát
na syrinx trav nám vichry zahrají
šplouchání Léthé budem naslouchat
a písni pradlen když rubáš máchají...

DOZNÁNÍ
Zprvu má báseň radostný charakter - básník se zamiluje a objevuje radosti, které láska přináší, potom je ale zklamán a nakonec svou milou opuštěn, takže beznaděj znovu sílí.

JEDY
Jako symbol zla a destrukce je zde zobrazen had, který do vnějšího světa přináší jed a otráví vše, co má pro Halase nějakou hodnotu. Nakonec jed pronikne i do jeho milenky a projeví se v ní ve formě milostné touhy.

DĚVČÁTKO NA ŘECE
Děvčátko se svléká u tůňky, aby se mohlo vykoupat a ačkoliv je samo, pociťuje rozpaky ze své nahoty. Básník ho pozoruje a obdivuje se jeho kráse a nevinnosti. Ačkoliv dívka v básni je ještě malé dítě, mají verše erotický nádech.

Se všemi ohledy zadívejte se na tu nejmenší
zmateně svléká si košilku
nad rosou prsíček se v pýření zamýšlí...

KRÁSA U DĚTÍ
Básník pozoruje spící děti a je fascinován jejich nerozvitou a nedospělou krásou. Krása dětí pro něj má tak vysokou cenu, protože když se na ně dívá, tak se mu zdá, že smrt je pouze zlým snem. Zároveň si však v myšlenkách představuje, jak dětská krása zraje a v posledním odstavci hořekuje nad tím, že ji příliš brzy rozvil a odhalil.

PASTEL
Básníkova milenka je zde popisována jako dítě - má všechny typické dětské rysy a atributy - naivitu, nevinnost, plachost, nezkušenost atd.

NEMOCNÝ
Básník sám sebe popisuje jako nemocného touhou. V hlavě si vykresluje dokonalou ženu, jež ho naprosto miluje, a protože jsou tyto představy mnohem lákavější než skutečnost, tak odmítá svou skutečnou milenku.

MOŘE
Vcelku netradičně zosobňuje moře absolutní vědění ale zároveň i proměnlivost. Básník moře žádá, aby mu odhalilo alespoň část své moudrosti, nakonec ale tuto prosbu zamítá jako bláhovou, protože si uvědomí, že za vědění je člověk nucen zaplatit vysokou cenu - ztratí sladkou nevědomost a najde pouze pochybnosti.

Ty které vlníš se ve věčném nepokoji
žádostivým nebem sevřeno
tvých smutných končin duše má se bojí
ne raděj neříkej co má býti smlčeno

OHNĚ
Autor se vrací do krajin dětství a ohně na polích mu přinášejí vzpomínky, které pouze rozteskní jeho nitro. Znovu se velmi naléhavě ozývá smrt, tentokrát se s ní básník ale vyrovnává a zkouší žít s poznáním, že nic není věčné.

Ne ty se nebojíš a dávno víš
že noc je vláhou smyslů tvých
a poznáním chlad hrobu zteplal již

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 23.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dokořán
-Hořec
-Naše paní Božena Němcová, Naše paní Božena Němcová (2), Naše paní Božena Němcová (3)
-Torzo naděje, Torzo naděje (2)
-Tvář, Tvář (2)
Čítanka-Ať se stalo (Naše paní Božena Němcová)
-Chvála naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Dělnice
-Doznání
-Halas dětem
-Hřbitov (Tvář)
-Jako by anděl (Naše paní Božena Němcová)
-Kdo viděl... (Naše paní Božena Němcová)
-Kohout plaší smrt
-Ladění
-Milenci (Dokořán)
-Naše paní bojuje s drakem (Naše paní Božena Němcová)
-Naše paní Božena Němcová (celá kniha / e-book)
-Nikde (Dokořán)
-Oslovení (Naše paní Božena Němcová)
-Paní Jemná (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Podobizna z roku 1856 (Naše paní Božena Němcová)
-Podzim (Dokořán)
-Podzim (Krásné neštěstí)
-Poesie (Dokořán)
-Poutníkovi (Naše paní Božena Němcová)
-Praze (Torzo naděje)
-Přiznání (Dokořán)
-První slova naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Řeč naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Rozmar (Tvář)
-Sedí smutná paní (Naše paní Božena Němcová)
-Sépie, Sépie (2), Sépie (3), Sépie (4)
-Slavnost porozumění (Tvář)
-Smrt naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Staré ženy
-Svatební (Naše paní Božena Němcová)
-Svod (Dokořán)
-Ticho (Tvář)
-U hrobu naší paní (Naše paní Božena Němcová)
-Umírání (Naše paní Božena Němcová)
-V řadě, V řadě (2), V řadě (3)
-Zbroj starou... (Dokořán)
-Žena a muž (Naše paní Božena Němcová)
­­­­

Diskuse k výpisku
František Halas - Tvář







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)