ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kožík František (*16.05.1909 - †05.04.1997)

­­­­

Miláček národa: Vyprávění o životě a díle Josefa Kajetána Tyla

V této knize autor vypráví o životě a díle Josefa Kajetána Tyla. Byl to český dramatik, představitel Národního obrození, spisovatel a herec.

Josef Kajetán Tyl se narodil v Kutné Hoře, měl sestru Annu. Již v ranném dětství se zajímal o divadlo, hrál si s figurkami. Otec i matka nechtěli, aby se divadlu věnoval. Byli chudí, proto musel po škole jít pracovat na magistrát v Kutné Hoře. Jeho učitel Herzan věděl, že Tyl je velice nadaný, zašel tedy za jeho babičkou, která byla majetná, a poprosil ji, aby ho podporovala na studiích, což ona učinila. Tyl odešel studovat na gymnázium do Prahy a poté do Hradce Králové, kde se seznámil s Václavem Klimentem Klicperou, u něhož také bydlel. Když byl ještě v Praze, v Kutné Hoře hořelo. Shořel i dům jeho babičky se všemi jejími penězi. Teď už neměl, kdo by ho sponzoroval na studiích, proto se rozhodl si všechno platit sám. Byl žákem s výborným prospěchem, tedy nemusel platit školné. Po vystudování v Hradci Králové šel znovu do Prahy studovat filozofii, ale láska k divadlu ho odvedla ke kočovné divadelní společnosti, se kterou hrál dva roky v českých hrách na venkově. V kočovné společnosti působili jeho dobří přátelé Bíl, Prokop, Magdaléna Forchheimová, kterou si vzal po desetileté známosti, ale už si ji nebral z lásky, jen ze slibu, co si dali, když byl Tyl nemocen a ona se o něj starala. Jejich sponzor Hilmer jim se všemi penězi utekl a svou rodinu jim nechal na krku. Když se společnost rozpadla, vrátil se Tyl do Prahy. Věnoval se hlavně divadlu a spisovatelské činnosti. Později se stal úředníkem vojenské správy. Toto zaměstnání mu sehnal otec Magdalény, ale divadlu i literatuře se věnoval i nadále. V této době napsal svá první díla. Nejznámější z nich je Fidlovačka, kde poprvé zazněla Tylova a Kroupova píseň "Kde domov můj". Tyl byl redaktorem časopisu Květy. Založil také svůj vlastní časopis Vlastimil. V roce 1841 přijela sestra Magdalény Anna. Při prvním setkání poznal Kajetán i ona, že se navzájem milují. Dlouho to neskrývali. Tyl byl přesvědčen, že bude správné to říci Magdaléně. Magdaléna sama věděla, že by nemělo smysl bránit Kajetánovi a Anně v lásce, proto je nechala, ať jsou spolu. Později byl dramaturgem ve Stavovském divadle. V revoluční době se stal poslancem říšského sněmu. Když došlo k rozpuštění Stavovského divadla, založil Tyl vlastní kočovnou společnost. Sice na ní nedostal vlastní koncesi, protože byl vyšetřován úřady, ale přeci jen vyjel na cesty. Nebylo to tak snadné, jak si myslel, brzo došly peníze; všude, kde mohl, si půjčil. Když mu došly síly, rozpustil společnost. Už oslaben a nemocen odjel do Plzně spolu s Annou, Magdalénou a dětmi. Tam po krátké době umírá s klidným srdcem, že pro českou vlast udělal něco velkého.

Tato kniha je velice zajímavá. Je z ní zřejmé, že J.K.Tyl byl jednou z vůdčích osobností Národního obrození a celého společenského života v jeho době.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna Rinnová, 20.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
František Kožík - Miláček národa: Vyprávění o životě a díle Josefa Kajetána Tyla







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)