ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kožík František (*16.05.1909 - †05.04.1997)

­­­­

Světlo v temnotách: Bolestný a hrdinský život Jana Amose Komenského

Tato kniha popisuje bolestný a hrdinský život Jana Amose Komenského od doby, kdy se vrací ve 22 letech ze studií zpět do své rodné vlasti. Před čtyřmi lety odešel ze země s myšlenkou, že vědomostí splatí těm, kteří mu důvěřovali.
Vzpomínal na dobu před tím, než musel opustit vlast. Tato léta byla pro něho krásná. Jeho otce si všichni v Uherském Brodě vážili. Byl přísný, ale zároveň i laskavý. Bylo mu teprve dvanáct let, když oba jeho rodiče krátce za sebou zemřeli. Ujala se ho jeho teta ve Strážnici, kde ale moc dlouho nepobyl. Chodil tam do školy. Chtěl se dozvědět co nejvíce o světě a životě na něm. Ve čtrnácti letech musel Jan utéci ze Strážnice, protože na Moravu z Uher vpadly tlupy Bočkaje. Pálily a pustošily vesnice. Došel až do Nivnice, kde měl příbuzné. Jeho ochráncem se stal Karel starší ze Žerotína. Brzy začal chodit do latinské školy v Přerově. Byl zde tak pilným žákem, že si ho oblíbil biskup Lánecký a přisvojil mu druhé jméno Amos. Seznámil se zde s básníky a filozofy. Bratrská jednota ho poslala na vysokou školu v Herbornu.
Poprvé začal učit na škole v Přerově. Zde se zamiloval do ženy jménem Magdalena Vizovská. V roce 1616 byl vysvěcen na kněze a přidělili ho do Fulneku jako správce církevního sboru i školy. Roku 1618 měl svatbu s Magdalenou a později s ní měl dítě. Postupně prošel celou Moravu a při tom vytvářel mapu, která měla být lepší a pravdivější než ta dosavadní. Začal psát Volání utiskovaných chudých do nebe, který nakonec přejmenoval na Listy do nebe.
Kvůli tomu se na něho hrnuly obžaloby ze všech stran. Německý jazyk a latina začaly utlačovat českou řeč, a tak začal přemýšlet nad tím, že sestaví česko-latinský slovník, aby dokázal, že čeština dokáže vyjádřit vše stejně jako latina a že shrne všechny vědy a učenost, ke které došel a napíše Divadlo veškerých věcí.
Mezi jezuity a evangelíky začalo vzrůstat napětí. Císař Ferdinand II. podporoval jezuity, a proto byl zbaven koruny a novým králem se stal Fridrich Falcký. Ve Fulneku byli proti evangelíkům, a protože Jan byl pro Falckého, musel opustit město, syna i ženu, která s ním čekala další dítě.
Nejprve došel do obce Žerotína u Šternberka. Vystřídal mnoho úkrytů, až nakonec došel do Brandýsa nad Orlicí, kde se ukryl v kostelíku. Od posla se dozvěděl, že Magdalena i jeho dvě děti podlehly moru. Napsal zde spisy Nedobytelný hrad jméno Hospodinovo, Truchlivý, O sirobě, Pres Boží a Labyrint světa a ráj srdce (dodělal ho o Vánocích roku 1623).
Později se zde seznámil s Dorotou Cyrilovou a na podzim roku 1624 se vzali. Krátce na to odjel na tajný sjezd bratrských kněží do Doubravice pod Krkonošemi, kde byl pověřen, aby v Polsku našel místo, kam by mohli bratři z Čech utéci.
Došli až do Lešna. Jan začal pracovat na Didaktice, ve které chtěl, aby škola byla jak pro chlapce, tak i pro děvčata. Začal učit na Gymnáziu v Lešně. V té době psal Dveře jazyka otevřené, Předehry Komenského snah a Cesta pokoje.
Zemřel král Fridrich Falcký a místo něj znovu nastoupil Ferdinand II. Hartlib Komenského pozval do Anglie, aby objasnil zásady vševědy. Protože v Irsku vypukly nepokoje, nemohl se pak vrátit zpět. Napsal zde další rukopis Cesta světa. Odjel až v roce 1642 do Holandska a pak do Švédska a Ebblangu. Když se vrátil v roce 1646 do Švédska, napsal zde dílo Nejnovější jazyková metoda. Když biskup Justin zemřel, jeho nástupcem se stal Komenský. Musel se znovu přestěhovat do Lešna, kde po jeho návratu manželka Dorota zemřela.
Na chvíli odcestoval do Blatného Potoka, kde měl vybudovat školu a napsal zde Svět v obrazech. Vrátil se zpět do Lešna, které bylo později zapáleno nekatolickými vojsky. I když své knihy dobře schoval, všechny shořely. Komenský byl z toho zdrcen. Odjel do Amsterodamu. Zde vyšla Škola na jevišti, Svět v obrazech, Odevzdání pochodně a Světlo z temnot.
26. listopadu 1670 Jan Amos Komenský zemřel. Byl pochován v Naardenu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
František Kožík - Světlo v temnotách: Bolestný a hrdinský život Jana Amose Komenského







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)