ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kafka Franz (*03.07.1883 - †03.06.1924)

   
­­­­

Proces (2)

Román Proces byl vydán až po Kafkově smrti (autor zemřel roku 1924) a z dochovaných útržků, zápisků a jednotlivých kapitol jej navzdory autorově vůli sestavil a vydal Kafkův blízký přítel Max Brod. Kniha se proto dělí na dvě části - samotný román Proces a Fragmenty, což je oddíl knihy obsahující nedokončené nebo nedochované kapitoly.

DĚJ:

Hlavním hrdinou příběhu je Josef K., prokurista prosperující banky a vcelku vážený člověk. Je zvyklý na svou denní rutinu - do práce chodí vždy přesně, pracuje nesmírně pilně a spolehlivě, občas si krátí čas tím, že zajde do vinárny za číšnicí Elsou... V den jeho třicátých narozenin se mu ale celý svět obrátí vzhůru nohama - místo jeho bytné paní Grubachové přinášející snídani vejdou do jeho pokoje dva neznámí muži a sdělí mu, že ho přišli zatknout, protože je obžalován záhadným soudem kvůli blíže neurčenému obvinění. Josef K. se vzpírá, protože si není vědom žádného přečinu, který by spáchal, a tak po rozhovoru a delším naléhání je puštěn do banky, kde pokračuje ve své práci.
Touto událostí začíná kolotoč celého procesu, který bude trvat skoro rok. K. se nejprve necítí být vinen, ale potřebuje si o své tíživé situaci s někým promluvit. K tomuto účelu volí slečnu Bürstnerovou, jejich rozmluva ale skončí polibkem. K. je s vývojem věcí mezí ním a touto slečnou velmi spokojen, nicméně slečna Bürstnerová se s ním nechce dále vídat, patrně kvůli procesu, který je proti K. veden.
Druhý den je K. telefonicky vyrozuměn, že první vyšetřování v jeho věci se bude konat v neděli. Nejprve tam nechce jít, protože je nevinný, potom ale názor změní a odjede do chudé čtvrti, kde se má přelíčení konat. Zasedající soud najde až v podkroví, sál je plný lidí, které K. nezná a celé vyšetřování je vedeno velmi podivným způsobem. K. sám sebe hájí a poprvé poznává, jak složitý je celý byrokratický aparát.
Když několik dní nato zůstane v práci déle než obvykle, tak při pozdním odchodu domů zjistí, že v komoře s harampádím jsou mrskačem trestáni dva hlídači, Willem a Franz, kteří jej tenkrát přišli zatknout. Snaží se mrskače přemluvit, aby hlídače netrestal, protože cítí, že trest nezaslouží oni, ale vyšší úředníci, od kterých přichází rozkazy. Mrskač se ale nenechá zviklat. Druhý den se výjev v komoře opakuje a od této doby se značně mění postoj K. k jeho procesu.
Po nějaké době navštíví K. v bance jeho strýc, který ho vezme za uznávaným advokátem Huldem, kde se Josef setkává s Leni, advokátovou ošetřovatelkou, se kterou si začne poměr. Leni mu radí, aby se před soudem přiznal, K. to odmítá.
Od této chvíle je K. procesem zcela pohlcen a do jeho myšlení se vkrádá strach. K. začíná dokonce přemýšlet o tom, jestli vážně něco špatného nespáchal. Naváže proto styk s Titorellim, který je soudním malířem a má mezi úředníky mnohé známé. Titorelli zasvěcuje K. do vnitřních procesů soudu a vykládá mu, jak beznadějné je přání uniknout z koloběhu procesu. Brzy poté dá K. advokátovi výpověď. Několik dní poté je požádán ředitelem banky, aby ukázal místní chrám jakémusi italskému zákazníkovi, který se ale do chrámu vůbec nedostaví, a K. tam místo něj potkává vězeňského kaplana, který mu říká, že s jeho procesem to vypadá opravdu zle a vypráví mu příběh o dveřníkovi a obyčejném muži, který chce vstoupit do zákona. V této chvíli už K. není schopen řádně pracovat, lituje každé minuty, kterou nemůže věnovat svému procesu. V předvečer jeho jedenatřicátých narozenin dorazí do jeho bytu opět dva neznámí muži a odvedou K. za město, kde mu v kamenolomu probodnou srdce nožem a navléknou vše tak, že to vypadá jako sebevražda. Dokonale zmanipulovaný K., který už naprosto uznává svoji vinu, i když neví, z čeho byl vlastně obviněn, se všemu podvoluje a umírá víceméně dobrovolně.

Text románu Proces zachycuje jednotlivé etapy proměn v myšlení Josefa K. - jeho prvotní rozhořčení nad neoprávněným obviněním a jistota, že přece musí být nevinný, společně s rozhodnutím, že něco tak absurdního jako tento proces bude ignorovat, se mění v pochybnosti a nakonec je hlavní hrdina i proti své vůli vtažen do vnitřního světa zákona a úřednického labyrintu, kde platí naprosto jiná pravidla než ve světě, který si K. vytvořil v bance a ve svém soukromí, a který tak důvěrně zná. Všude, kam se K. podívá, vidí dlouhé prsty soudu a úředníků, všichni lidé, se kterými se během svého procesu seznámí, ho ujišťují o jediném - nemá cenu se vzpírat, soud stejně vyhraje.

Proces je prodchnutý náladou strachu, pocitu viny ale i bezmocností, která pramení z neúprosně pracující mašinérie úředníků. Stává se tak existenciální metaforou - Josef K., obyčejný úředníček, který je spokojený ve své práci, vede však nerovnoměrný boj se záhadným soudem a složitým soudním systémem, kterému - jak se zdá - nerozumí ve skutečnosti ani sami lidé, kteří pro soud pracují. Josef K. se tak stává symbolem zoufalého člověka, který se snaží porozumět neznámému a nepřátelskému světu, kterým je obklopen.

Kafkův text má blízko k expresionismu, i když nějaké přesné škatulkování zde vůbec není na místě - Proces je experimentálním románem, který nás udivuje svou absurditou, neexistujícím prostředím a nesmyslným procesem, který je veden proti člověku, který se v podstatě provinil pouze tím, že se snažil dosáhnout dobrého postavení v bance a často využíval moci, kterou měl vůči níže postaveným zaměstnancům.

Druhou částí románů je sekce Fragmenty. Obsahuje tyto kapitoly:

PŘÍTELKYNĚ SLEČNY B. - krátká kapitola pojednávající o vztahu K. a slečny Bürstnerové. Slečna B. pošle ke K. svou přítelkyni slečnu Montagovou, aby Josefovi sdělila, že s ním slečna nechce a nemůže mluvit.

STÁTNÍ NADVLÁDNÍ - toto je kapitola, která se zdá být vytržená z kontextu příběhu Procesu. Vypráví o přátelství Josefa K. se státním nadvládním Hastererem, který pracuje pro soud.

K ELSE - pochází z prvního období vývoje procesu, kdy je K. telefonicky sděleno, že se má dostavit do soudní kanceláře. K. nicméně nechce poslechnout tento rozkaz, protože si na večer domluvil schůzku s Elsou, a tak se soudu vzepře.

ZÁPAS S NÁMĚSTKEM ŘEDITELE - rivalský vztah mezi K. a náměstkem ředitele je zmiňován už v samotném Procesu. K. a náměstek mezi sebou bojují o postavení v bance a přehánějí se v pracovním úsilí. K. ale není schopen tento zápas vyhrát, příliš ho zaměstnává jeho vlastní záležitost s procesem.

DŮM - kapitola bez silnějšího příběhu, K. zde uvažuje o způsobech, jak spor vyhrát. Objevuje se zde slečna Bürstnerová a malíř Titorelli.

CESTA K MATCE - zde se Kafka zabývá Josefovou matkou. Je to stará a slepá paní, která je na pracovní úspěchy svého syna velmi pyšná. Žije ve vesnici mimo město, kde bydlí K. K. se rozhodne, že by ji chtěl vidět, nečiní tak ale kvůli matce a jejímu přání, aby ji navštívil, ale kvůli sobě samému, aby dokázal zničit vnitřní přecitlivělost.

CITÁT Z KNIHY (rozhovor K. s Titorellim:

(Titorelli): ... "V zákoně, já ho sice nečetl, samozřejmě stojí, že nevinný se zprošťuje viny, ale naproti tomu tam nestojí, že soudci mohou být ovlivňováni. Jenže já jsem se dozvěděl pravý opak. Nevím o žádném skutečném zproštění viny, zato ale o mnoha případech ovlivňování..."

(Titorelli): ... "Odklad," řekl malíř a hleděl chvilku před sebe, jako by hledal zcela výstižné vysvětlení, "odklad spočívá v tom, že se proces trvale udržuje v nejnižším procesním stadiu... Proces nelze spustit z očí, je třeba v pravidelných časových odstupech a mimoto i při zvláštních příležitostech docházet za dotyčným soudcem a hledět si všemi způsoby udržet jeho přízeň... Proces se sice nezastaví, ale obžalovaný je skoro stejně ochráněn před odsouzením, jako kdyby byl zproštěn viny..."

VLASTNÍ NÁZOR:

Román Proces je velmi podmanivé dílo, které odráží pohnutou atmosféru dvacátého století a doby, kdy Kafka žil. Určitě stojí za přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 10.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Aforismy
-Nezvěstný (Amerika), Nezvěstný (Amerika) (2), Nezvěstný (Amerika) (3)
-Obří krtek
-Proces, Proces (2), Proces (3)
-Proces (rozbor)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3), Proměna (4), Proměna (5), Proměna (6), Proměna (7), Proměna (8), Proměna (9), Proměna (10), Proměna (11), Proměna (12), Proměna (13), Proměna (14), Proměna (15), Proměna (16), Proměna (17), Proměna (18), Proměna (19), Proměna (20), Proměna (21), Proměna (22), Proměna (23)
-Proměna (rozbor), Proměna (rozbor) (2), Proměna (rozbor) (3)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3)
Čítanka-Bída starého mládence (Rozjímání)
-Cesta domů (Rozjímání)
-Děti na silnici (Rozjímání)
-K úvaze pánům jezdcům (Rozjímání)
-Nenadálá procházka (Rozjímání)
-Nezvěstný (Amerika)
-Obchodník (Rozjímání)
-Odhalení šejdíře (Rozjímání)
-Odmítnutí (Rozjímání)
-Okno do ulice (Rozjímání)
-Pasažér (Rozjímání)
-Proces, Proces (2), Proces (3), Proces (4), Proces (5), Proces (6), Proces (7), Proces (8), Proces (9), Proces (10), Proces (11), Proces (12), Proces (13)
-Proces (celá kniha / e-book)
-Proměna, Proměna (2), Proměna (3)
-Proměna (celá kniha / e-book)
-Rozhodnutí (Rozjímání)
-Rozjímání (celá kniha / e-book)
-Roztržité vyhlížení (Rozjímání)
-Stromy (Rozjímání)
-Šaty (Rozjímání)
-Ti, kdo běží kolem (Rozjímání)
-Touha stát se Indiánem (Rozjímání)
-Trápení (Rozjímání)
-Venkovský lékař, Venkovský lékař (2), Venkovský lékař (3), Venkovský lékař (4), Venkovský lékař (5), Venkovský lékař (6), Venkovský lékař (7)
-Venkovský lékař (celá kniha / e-book)
-Výlet do hor (Rozjímání)
-Zámek, Zámek (2), Zámek (3), Zámek (4), Zámek (5), Zámek (6), Zámek (7), Zámek (8)
­­­­

Diskuse k výpisku
Franz Kafka - Proces (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)