ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dürrenmatt Friedrich (*05.01.1921 - †14.12.1990)

­­­­

Návštěva staré dámy (2)

Návštěvu staré dámy napsal Dürrenmatt v roce 1956 a vrátil se k ní ještě v roce 1980. Československá premiéra se konala už v roce 1959 v Divadle ABC v režii Miroslava Horníčka.

Kromě Kláry a Illa zde vystupují i starosta, učitel, farář, lékař, policista a další postavy, dotvářející groteskní obraz celého dramatu. Sám Dürrenmatt nazývá svou hru tragickou komedií, groteskou o nelidském světě, kde jsou hodnoty humanismu slovně obhajovány, avšak skutečnou mocí jsou jedině peníze. Návštěva staré dámy je hra, s níž byla spojována slova cynismus a zloba.

Návštěva staré dámy zní jako titul poklidného románku, ve kterém se zhola nic neodehrává, a kde bychom maximálně čekali postavu babičky či nějaké postarší šlechtičny, která se jede podívat na své bývalé sídlo. Opak je pravdou. "Stará dáma" je totiž někdo úplně jiný, než dobrosrdečná stařenka...


Začátek tohoto dramatu se odehrává na Güllenském nádraží, kde už po léta staví pouze pár vlaků za den. Zde si prvý, druhý, třetí a čtvrtý stěžují na nedostatek peněz, na zašlou slávu malebného městečka Güllen a čekají na Klárku, která se má vrátit po mnoha letech do rodného města. S jejím příjezdem očekávají především přísun finančních prostředků.

Claire Zachanassianová přijede, ale jen proto, aby učinila spravedlnosti zadost. Místní rodák Ill totiž kdysi zapřel, že je otcem jejího dítěte a ona tak byla vystavena osudu na milost a nemilost. Musela se sama protloukat světem, časem uzavřela několik pro ni vhodných sňatků a stala se bohatou. Takto stanula před güllenskými – stará a zámožná s touhou po pomstě.

Nabídla městu miliardu za podmínky, že Ill bude mrtev.

Nejprve tuto nabídku všichni svorně bojkotovali, ale postupně je ovládla touha po tak velké částce.

Další ze scén dramatu byla umístěna do obchodu, kde Ill prodával potraviny. Postupně si uvědomoval, proč si obyvatelé města začínají kupovat drahé věci, na které nemají peníze. Dokonce i jeho vlastní manželka a děti začali nakupovat na dluh. Ano, güllenští už počítali s tím, že jeho dny jsou sečteny. Stačila jen zmínka o honbě na ztraceného nebezpečného Klářina pardála a on věděl, že smrt pomalu stahuje svou síť.

Nakonec se opravdu "poprava" odehrála. Klára odevzdala starostovi šek a s patřičnými ovacemi odjela pohřbít svého bývalého milence na exotické ostrovy.


Friedrich Dürrenmatt v Návštěvě staré dámy ukázal děsivou moc peněz. Kvůli penězům jsou lidé schopni obětovat i štěstí bližního svého a neštítí se dokonce ani vraždy. Peníze jsou mocná zbraň, která nemá v dnešním světě soupeře...

Už od začátku hry je vidět, jak jsou lidé dychtiví po penězích a jak jsou kvůli nim pokrytečtí. Oni přeci nečekají na Kláru, ale na dolary. I přesto, že do posledního hlasu označili Klářin návrh jako absurdní, už všichni věděli, že finanční obnos je jejich. Jen nevěděli, kdo tak hanebný čin, jako je vražda, spáchá. Vidina milionů dovede potlačit i ta nejhumánnější předsevzetí...

Obyvatelé Güllenu jsou v úzkých. Přáli by si lepší životní úroveň a obnovit zašlou slávu města a k tomu by potřebovali kapitál. Jedinou nadějí jim byla Claire Zachanassianová, "stará dáma", která jim nabídla jednu miliardu za "spravedlnost". Vedlejší věcí už bylo to, že Klára vlastnila veškeré podniky a zastavila v nich činnost, což vedlo k úbytku finančních prostředků. To ona přivedla město na mizinu. Jenže proč by odsuzovali tu dámu, která si toho chudák tolik vytrpěla... Lidé rádi vidí jen to, co je pro ně dobré TEĎ, a tak se pro ně miliarda zdála být mnohem větším přínosem než lidská humánnost...

V Kláře plála touha po pomstě, kterou v tomto postavení mohla ukojit. Vždyť si nepřála nic jiného celý život od té doby, co odešla... Možná měla špatné vzpomínky, ale také - dá se říct - díky Illovi se dostala do "světa", a kdyby stále nebyla hnána minulostí, mohla by si užívat svých milionů a ne místo toho lidi svádět k vraždě.
Ačkoliv se Kláře stala taková křivda, myslím, že trest v podobě dámy s kosou v kápi nebyl adekvátní, i když byl Ill tehdy tolik nezodpovědný.

Každý z lidí má svůj osud, svou minulost a záleží na každém z nás jak se s tím vyrovná. Oba dva byli vinni, on před lety, ona teď. Odsoudit by se však měli i güllenští.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendi, 16.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Dürrenmatt - Návštěva staré dámy (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)