ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (18)

Život je krásný! Všechna zvířata jsou si rovna a žijí podle teorie dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré. Jak dlouho může vydržet jejich ráj na zemi?

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Alegorický román, jinotaj. Zachycuje nebezpečí totalitních režimů, ale prostřednictvím zvířat, jimž přisoudil pro ně charakteristické vlastnosti (například ovce - stádovost atd.) podobně jako v bajce.

HLAVNÍ POSTAVY A ZÁKLADNÍ SYMBOLY KNIHY:

Major - staré prase; myšlenky revoluce; symbol Lenina
Napoleon a Kuliš - vůdčí myšlenky v revoluci; Napoleon symbolizuje Stalina a Kubiš Trockého, který musel utéci, stejně je tomu i zde
Pištík - obrovský Napoleonův stoupenec; roznáší propagandu
Psi - tajná služba; k obrazu svému je vychovával Napoleon
Koně - těžce pracující lid
Ovce - hloupý dav, stádovost; pořád opakují to, co je Pištík naučí
Osel - intelektuál, který ale své myšlenky žádným způsobem neprezentuje
Mlýn - cíl, k němuž se nemůže nikdy dospět (stavba se komplikuje, je zbourán)

DĚJ:

Tato zvířecí alegorie se odehrává na jednom úplně normálním statku zvaném Panská farma. Pod vedením dvou prasat je rozpoutána revoluce a pán domu je spolu s čeledíny vyhnán. Zvířata si napíší na zeď svá přikázání, podle nichž se mají řídit. Učí se číst a psát a ti nejchytřejší (prasata) čtou knihy po sedlákovi. Daří se jim dobře, mají všeho dostatek a cítí se svobodně. Po určité době se rozhodnou pro stavbu větrného mlýnu. Ten jim má usnadnit práci a zlepšit životní podmínky. S touto stavbou přicházejí ovšem i potíže! Spor dvou pašíků (Napoleona a Kuliše) končí odchodem Kubiše a posílením moci Napoleona.

Po roce usilovné dřiny je mlýn zbourán při bouřce a za viníka je označen Kubiš, jenž prý žije v sousední farmě a sabotuje plány "Farmy zvířat". Moc prasat se stále zvětšuje. Dostávají nová privilegia, která jsou mnohdy v rozporu s napsanými přikázáními, která jsou beztak postupem času přetvořena a vyjadřují nadřazenost prasat. Lidé už nejsou nepřátelé jako kdysi, protože dokážou pro Napoleona obstarat whisky, ječmen a mnoho dalšího. Napoleon je stále hlídán svou ochrankou vycvičených psů, příděly potravin se ztenčují (symbol krize bolševického hospodaření).

Kniha končí satirou paktu o neútočení, válkou a následným přerodem revolučních prasat (vůdci proletariátu) v jejich původně největší nepřátele - lidi. A tím je nastolen nový totalitní režim...

CITÁT Z KNIHY:

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 09.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (18)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)