ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

   
­­­­

Farma zvířat (2)

Satirická Farma zvířat je napsána formou bajky. Je varováním před chimérou třídního boje a stalinistické hrůzovlády v Rusku první poloviny 20. století, proto ji také dlouho nechtěli nakladatelé vydat, neboť se všichni obávali reakce Sovětského svazu.
Na Panské farmě, kterou vlastní nepříliš vstřícný pan Jones, žijí dosud zvířata smířená se svým osudem – sloužit lidem (v této "zvířecí alegorii" se však i zvířata chovají jako lidé a mají také jejich vlastnosti = bajka).
Starý a těžce nemocný Major (prase) svolá všechna zvířata a snaží se je zburcovat, nabádá je, aby se snažila zbavit nadvlády člověka a poté umírá.
Zvířata, v nichž pomalu uzrává myšlenka revoluce, mají jednoho dne už dost špatného zacházení, a když jim navíc Jones zapomene dát žrádlo, skutečně se vzbouří a zlého a nenáviděného pána vyženou.
Zpočátku jde všechno podle představ zvířat. Tehdejší Panskou farmu přejmenují na Farmu zvířat a na vrata stodoly napíší sedm pravidel, která, jak se usnesou, nebudou už nikdy porušovat. Mezi zvířaty se chopí velení dvě prasata – Kuliš a Napoleon, kteří mají za úkol především zprostředkovávat kontakty s okolním světem a farmu bránit před útoky zvenčí. Zvířata pracují ještě tvrději než za pana Jonese, avšak s pocitem, že všechno co dělají, dělají pro sebe a už se těší až budou sklízet plody své vlastní práce. Dokonce se pouští i do náročné stavby – chtějí si postavit mlýn.
Tato idylka bohužel nevydrží navěky. V hlavním velení nastávají spory, Kuliš nesouhlasí s Napoleonovými praktikami, a tak je jím nakonec vyhnán. Od té doby má Napoleon se svou smečkou (psi, které si sám vychoval) absolutní moc a pro sebe a ostatní prasata získává veškeré výhody.
Zvířata jsou velice unavená, a když následující rok klesne produkce, dostávají ještě méně žrádla než za pana Jonese. Vina za to vše je obecně připisována vyhnanému Kulišovi. Mezi zvířaty se také povede odhalit jeho spojence, kteří jsou okamžitě, před zraky ostatních, popraveni.
Zvířatům se zdá, že to nesouhlasí s jejich pravidly, běží se proto podívat na vrata stodoly, kde jsou všechna vypsána, ale tam stojí: "Žádné zvíře nezabije jiné zvíře bez důvodu". Nějak se stalo, že i Majce (koza, která jako jedna z mála uměla číst) se poslední dvě slova vytratila z paměti.
Prasata se později přestěhovala do domu, začala pít alkohol, spát v posteli s prostěradly, a tak se stávalo stále častěji, že se zvířata v čele s Majkou chodila koukat na vrata a vždy žasla nad svou špatnou a krátkou pamětí.
Farmu Napoleon nakonec přejmenoval zpět na Panskou a pozval sousední statkáře na karty, kteří prohlásili: "Jestliže vy máte svá nižší zvířata, s kterými jsou problémy, my zase máme své nižší třídy!"
Když začal Napoleon chodit po dvou, ostatní zvířata už téměř neviděla rozdíl mezi prasaty a lidmi a na vratech se objevilo jen jediné přikázání: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

VLASTNÍ NÁZOR:

Podle mého názoru je Farma zvířat naprosto geniální dílo! Nejvíc se mi asi líbí, jak zde Orwell jasně ukázal, že pravidla nikdy neplatí pro všechny, vždycky se najde někdo, kdo je porušuje, a ten někdo si je taky může podle libosti měnit, jak se mu zachce...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 16.06.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)