ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (20)

  • román

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a soužití mezi lidmi.

PROSTŘEDÍ:

Anglický statek pana Jonse

NÁMĚT:

Příběh zvířat žijících na jedné farmě v Anglii, kde učiní převrat, což má za důsledek to, že se rozhodování ujmou prasata, protože jsou nejchytřejší.

DĚJOVÁ LINIE:

Když nad Majorem na panské farmě v Anglii zvoní umíráček, svolá si ostatní zvířata a povídá jim o jejich bezpráví a trápeních způsobená lidmi na statku, a také proto, že je vhodný čas k revoluci.

Po smrti tohoto uznávaného prasete revoluce skutečně nastala. Zvířata společně vyhnala z farmy jejího majitele, alkoholika pana Jonese, a s ním i zbytek lidí. Prasata se zmocnila vedení farmy, neboť o nich bylo obecně známo, že jsou ze všech zvířátek na farmě nejinteligentnější.

Nastalo období Zvířecí farmy a animalismu, které se řídilo sedmi zákony. Hymnou se stala píseň Zvířata Anglie, kterou je naučil zpívat před svou smrtí Major, a heslem, které si zvolila prasata, věta "čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné." Dvě nejinteligentnější prasata, Kuliš a Napoleon, se stanou vůdci celé farmy.

Nejdříve fungovalo vše dobře a zvířata byla svobodná, šťastná a pracovala skvěle. Jenom klisně Molině se nová politika prasat příliš nezamlouvala, protože se jí stýskalo po dobrých chvílích s lidmi, které zažila. Proto také rozumně uteče z farmy k lidem.

Lidé se snaží získat "svoji" farmu zpět, ale zvířata se porazit nenechají, a proto také nakonec zvítězí společně s nejstatečnějším prasetem Kulišem.

Zvířecí farma se má stát vzorem pro celé okolí. Prasata hodlají zavést elektřinu, ale Napoleon s Kulišem se mezi sebou pohádají, tudíž Napoleon vyžene Kuliše a pošle na něj své divoké psy.
Všem ostatním zvířatům z farmy napovídal sprosté lži a překroutil spoustu věcí. Ta mu uvěřila, že Kuliš kul pikle s lidmi a v bitvě U Kravína se zachoval velmi zbaběle.
Napoleon nakázal stavět větrný mlýn a namluvil ostatním, že to byl původně jeho nápad a Kuliš mu jej sprostě ukradl, přestože to nebyla pravda.

Mlýn je nakonec na třetí pokus dostavěn. Zvířata mají čím dál horší podmínky k životu, pracují příliš tvrdě a mají nedostatek přísunu jídla. Prase Pištík jim předhazuje čísla a statistiky o tom, jak se jejich situace každým rokem lepší, a zvířátka mu hloupě důvěřují.

Prasata zatím zabydlují dům pana Jonese, přestože na začátku stanovily, že nikdo nebude žít v lidských obydlích.
Začnou se chovat líně a sprostě jako lidé. Vraždí ostatní zvířata, popijí alkohol a mění Sedm přikázání, která si dříve určila. Změní například rovnost mezi zvířaty, míru pití alkoholu či to, že se nesmí spát v posteli s prostěradly. Nejoddanější pracovník je fanatický příznivce prasat, kůň Boxer, jehož heslem je pracovat lépe a s chutí. Nakonec se však předře a namísto důchodu je odvezen na jatka. Chytřejší zvířata, která se naučila číst, tohle zjistí, když přijíždí řeznické auto. Prase Pištík zalže, že Boxer byl odvezen do nemocnice sice řeznickým autem, které ale koupil doktor.

Prasata se naučí chodit jako lidé, mezi ostatními prochází s bičem a spolupracují s lidmi. Přejmenují dokonce farmu zpět na Panskou.
Ostatní zvířátka sledují, jak se v domě hádají prasata a lidé, ale nedokáží rozeznat, kdo je kdo. Prasata totiž vypadají úplně stejně jako lidé.

HLAVNÍ POSTAVY:

Napoleon - prase, které se ujme vedení nad statkem společně s Kulišem; nejchytřejší ze všech, ale zneužívá toho ve svůj prospěch; je prolhaný, prospěchářský, intrikářský, pokrytecký a dokonce i zrádce
Kuliš - inteligentní prase, které vede společně s Napoleonem farmu do chvíle, než je poštváno divokými psy svého spoluvůdce; pravým opakem Napoleona; je čestný, má dobré nápady, přátelský ke zvířátkům
Pištík - prase z farmy, které podporuje Napoleona; stejně jako on je prolhaný, často se ohání smyšlenými výpočty či rovnicemi, aby obalamutil zvířecí společnost

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Na začátku všech nově vytvořených států či nově zvolených politických stran může být sice dobrá idea, ale když se někteří prospěcháři dostanou k moci, ztrácí všechny morální zásady a snaží se hrát pouze ve svůj vlastní prospěch.
Jde jim hlavně o moc, majetek či jiné hodnoty. Toho se snaží dosáhnout všemi možnými prostředky a nebojí se mnohdy zajít i do rizika.

Kritika komunismu, Sovětského svazu či jiných totalitních mocností, obzvláště lidí, kteří zabíjejí, zneužívají a obelhávají ostatní.

Autor předpověděl spoustu událostí, které se udály v Sovětském svazu, ve východním bloku Evropy či jiných státech nebo územních celcích.

MOTIVY:

Rebelie, utvrzenost, hloupost, proradnost, intrikářství, totalita, lživost, politika, pokrytectví, prospěchářství.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

V knize se objevuje alegorie, kritika totality, nejspíše i narážka na Lenina (viz. zavedení elektřiny). Příběh má značné rysy bajky, neboť hlavní úlohu v ději hrají zvířata.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, protože dobře vystihuje politickou situaci v totalitních zahraničních zemích.
Ukazuje v nich dobře lidskou samolibost, prospěchářství, proradnost a zkaženost, která je často předčena vůdci státu před prospěchem ostatních lidí.
Toto literární dílo bych doporučil všem, kteří chtějí vidět realitu těchto zemí tak, jak je.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 06.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (20)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)