ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

   
­­­­

Farma zvířat (23)

Bajka brilantního anglického esejisty jasnozřivě předvádí genezi stalinského totalitního systému na příběhu statku, v němž hospodářská zvířata převzala veškerou moc.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2015 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Animal Farm přeložil Gabriel Gössel. Počet stran: 103. ISBN: 978-80-257-1324-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Autorem knihy Farma zvířat je George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair. Narodil se roku 1903 v Indii. Ve svých 24 letech se přestěhoval do Anglie, kde začal psát eseje a pracovat jako novinář. Při tvorbě používal nejčastěji antiutopii a satiru. Antiutopie je žánr zobrazující společnost, která se vyvinula špatným směrem. Satira využívá ironie a komičnosti ke kritice nedostatků a společenských problémů. Mezi jeho nejznámější knihy patří Farma zvířat a 1984.

O DÍLE:

Farma zvířat vznikala v průběhu 2. světové války a byla vydána roku 1945.

Jedná se o alegorický, satirizující antiutopický román. George Orwell se zde snažil ukázat formou bajky špatné politické děje a vztahy mezi lidmi. Kniha byla inspirována tehdejším stalinovským obdobím, a proto zde vystupují zvířata, která v přeneseném významu hrají osoby z té doby.

OBSAH:

Kniha představuje Panskou farmu, kterou vlastní pan Jones. Zvířata zde byla nespokojena s jeho péčí, a tak se jednoho večera dohodnou a pana Jonese vyženou. Nastolí si vlastní pravidla, která měla 7 přikázání. Prasata vládla farmě, neboť byla považována za nejchytřejší. Prasata ale toužila po stále větší moci a přikázání tajně upravovala.

Na počátku se zvířatům zdálo všechno lepší, jenže s prvními problémy se objevovaly pochybnosti, které prasata vždy zakryla. Přesto měla prasata mezi sebou rozpory, zvláště Kuliš s Napoleonem. Ten nakonec Kuliše nechal vyhnat psy, které si vycvičil. Prasata porušovala i další pravidla: pila alkohol, spala v lidských postelích a začala chodit po dvou.

Na konci knihy se jejich proměna v člověka dokonala úplně a Farma zvířat se znovu přejmenovala na Panskou farmu.

POSTAVY:

Ve Farmě zvířat je mnoho postav, ale mezi ty nejdůležitější bych vybral vepře Napoleona a Kuliše, koně Boxera a psy.

Napoleon v knize představuje Stalina, jenž sice byl původně revolucionář, ale následně získává moc a dostává občany (zvířata) znovu pod diktaturu.
Kuliš představuje Trockého, který bojoval o moc se Stalinem (Napoleonem), avšak byl vyhnán.
Boxer představuje pracujícího občana, jenž se nejvíce snaží o stát, kde by si byli všichni rovni.
Psi v knize ukazují tajnou policii, jež poslouchá svého pána a vůdce Napoleona.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Hlavní myšlenkou knihy je, že všechna zvířata (neboli lidé) jsou si rovna. Toto pravidlo často nevydrží, zde to skončilo tím, že všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila. Nenápadně ukazuje vládu Stalina a autor si představuje, jak to bude vypadat v budoucnu za jeho vlády, neboť kniha vznikala před jeho dobou.
Také jsem se několikrát zasmál, když prasata zapírala změnu v přikázáních, že si to ostatní zvířata akorát špatně pamatují.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tom88, 28.03.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (23)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)