ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

   
­­­­

Farma zvířat (25)

  • literární žánr: satirická bajka
  • typ díla: epické
  • doba vzniku: 1945

Farma zvířat čtenáře nepoučuje o špatném či dobrém jednání jedince, nýbrž o ztracenosti celého podniku, jenž stojí na vratkých nohách oslepující lačnosti po moci, a v jehož finále tedy nutně musí dojít k zániku, což zde konkrétně znamená návrat na samý začátek. Jediná změna, k níž dojde, je role vykořisťovatelů, ve které člověka zastoupí prasata. Poučení skryté ve Farmě zvířat, coby pohádkovém příběhu vyprávěném jednoduchou formou, je, že "pokrok je švindl", jak napsal sám George Orwell.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aurora v Praze roku 2004. Z anglického originálu The Animal Farm přeložil Gabriel Gössel. Ilustroval Martin Velíšek. Počet stran: 148. ISBN: 80-7299-075-6.

STRUČNÝ OBSAH DÍLA:

Kniha vypráví o Panské farmě, malém statku na anglickém venkově, kde se zvířata, využívaná obvykle opilým a nepracovitým farmářem Jonesem, úspěšně pokusí převzít moc nad farmou a začnou se chovat jako sobě rovní. Hlavní mozkem farmy se stávají prasata Kuliš a Napoleon, která se ze začátku snaží dodržovat pravidla - co nejvíce se odlišit od člověka, jakožto pachatele zla. Farma vzdoruje mnoha lidským útokům, které díky spolupráci zvířat skončí neúspěšně. Po vyhnání Kuliše Napoleonem kvůli hádce o stavbu mlýna, začne pokrytecký Napoleon páchat podobně zlé činy jako předtím lidé. Prasata se přestěhují do domu, začnou nosit oblečení, překrucovat daná pravidla a spolčovat se s lidmi. Nakonec si při setkání lidí a prasat v domě ostatní zvířata uvědomí, že mezi prasaty a lidmi není rozdíl.

CHARAKTERISTICKÉ RYSY DÍLA:

Kniha vznikala ve válečném období. Bajka jasně popisuje režim komunismu ve zvířecí říši - mnohá zvířata stejně konají a mají stejné vlastnosti jako důležité tváře socialistického režimu v Sovětském svazu (např. Major = Marx nebo Kuliš = Trockij). Zprvu se zvířata oslovují soudruzi (viz ukázka níže):

"A nyní, soudruzi," volal Kuliš, odhazuje štětec, "vzhůru na senoseč!"

Dokud neřekne Napoleon na srazu farmářů, že s tímto oslovením nesouhlasí:

"Až doposud měla zvířata na farmě takový trochu pošetilý zvyk oslovovat se navzájem: 'soudruhu'. S tím je teď konec."

VYBRANÍ HLAVNÍ HRDINOVÉ A JEJICH VLASTNOSTI:

  • Kuliš - chytrý, nebojácný, vizionářský; stará se o blaho zvířat (chce postavit mlýn, který by napájel farmu elektřinou)
  • Pištík - zastánce Napoleona, podlézá mu; je velmi pokrytecký - mění pravidla zvířat a vymýšlí si falešné údaje o prosperitě farmy
  • Boxer - silný kůň, který rád pomáhá ostatním, i když ho to velmi namáhá; velký optimista; zlý Napoleon ho po jeho strhání pošle na jatka: "Pohled na Boxera, jak kousek po kousku tahá lano, lapá po dechu, obrovské boky má zalité potem a kopyta zarývá do země, naplňoval každého obdivem. Lupina ho občas varovala, že se nesmí tolik přepínat, ale Boxer ji nikdy neposlechl. Jeho dvě hesla "Budu pracovat lépe a radostněji" a "Napoleon má vždy pravdu" jako by pro něj byla dostačující odpovědí na všechny problémy."
  • Molina - mladá klisna, která si hledí jen svého, nemyslí na ostatní, nechce ostatním pomáhat

CHARAKTERISTIKA JEDNÉ Z HLAVNÍCH POSTAV:

Napoleon je jednou z mnoha prasat na Panské farmě. Díky jeho chování je připodobňován k Josifu Vissarionoviči Stalinovi. Zpočátku vede spolu s druhým prasetem, Kulišem, povstání proti režimu pana Jonese (připodobňovanému k ruskému carovi). Napoleon je vychytralý, egoistický, pokrytecký a dělá všelijaké intriky. Mění daná pravidla ve svůj prospěch.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Do knihy jsem se velmi hluboce začetl. Byla opravdu zajímavá, líbilo se mi, jak kniha opravdu satiricky připodobňovala některá zvířata k hlavním postavám SSSR. Bylo tam i spousta vtipných situací, například když prasata zapírala změny v sedmi přikázáních.

Knihu bych doporučoval všem, kteří si rádi přečtou připodobnění sovětské diktatury na bázi bajky.

Zde jsem vybral zajímavý úryvek o sedmi pravidlech, která zvířata měla dodržovat:

  1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel.
  2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel.
  3. Žádné zvíře nebude chodit oblečené.
  4. Žádné zvíře nebude spát v posteli.
  5. Žádné zvíře nebude pít alkohol.
  6. Žádné zvíře nezabije jiné zvíře.
  7. Všechna zvířata jsou si rovna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Filip Pelíšek, 12.12.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (25)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)