ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

­­­­

Farma zvířat (6)

Děj začíná tím, že zvířata zahájila revoluci a pod vedením prasete Kuliše se jim podařilo vyhnat z Panské farmy pana Jonese, kterému patřila. Zvířata pak farmu přejmenovala na Farmu zvířat a Kuliš s dalším prasetem Napoleonem přiznal, že se naučili číst a psát a že vymysleli sedm přikázání, kterými se zvířata na farmě budou řídit. Ty zněla:

  1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel.
  2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel.
  3. Žádné zvíře nebude chodit oblečené.
  4. Žádné zvíře nebude spát v posteli.
  5. Žádné zvíře nebude pít alkohol.
  6. Žádné zvíře nezabije jiné zvíře.
  7. Všechna zvířata jsou si rovna.

A prasata je napsala nahoru na stodolu, aby na ně všichni viděli.
Zvířata žila dobře. Většina z nich se začala učit číst a psát a ty chytřejší se začali učit sedm přikázání z paměti. Pro ty hloupější byla zkrácena na pouhé: "Dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré". Vždy večer se scházeli, aby projednali co dál a nakonec zpívali píseň Zvířata Anglie a třeba i několikrát.
Rozhodli se také, že budou mít sklizeno dříve než míval pan Jones a povedlo se jim to. Často ale docházelo ke sporům mezi Kulišem a Napoleonem.
Na Farmu po nějaké době zaútočil pan Jones s lidmi, ale jejich útok byl odražen. Zabito bylo jen jedno zvíře a zraněn byl jen Kuliš.
Když fena vrhla devět štěňat, tak si je Napoleon vzal s tím, že se postará o jejich výchovu. Štěňata dlouho nikdo neviděl, a proto se na ně při vší té práci zapomnělo. Objevili se až na jednom ze zasedání, když Kuliš navrhoval stavbu větrného mlýna a Kuliše vyhnali.
Napoleon vysvětlil zvířatům, že Kuliš byl zrádce a sám se chopil moci. Zvířata teď pracovala víc než dříve a dostávala méně žrádla, avšak díky přesvědčovacím schopnostem Napoleona a Pištíka si stále myslela, že jsou na tom lépe než dřív.
Po dvou letech se jim podařilo dostavit větrný mlýn, ale lidé jim ho zbořili, a tak ho začali stavět znova. Život na farmě šel ztěžka a jen prasatům se vedlo skvěle. Pár přikázání bylo změněno, ale nikdo si nepamatoval, jak zněla původně.
Když kůň Boxer, který vždy pracoval nejdéle a nejlépe, tahal brzo ráno kameny na mlýn, tak se strhal k zemi a už se nezvedl. Na nohy mu musela pomoci Molina s Benjamínem.
Napoleon poslal pro řezníka a Boxera poslal na smrt, zatímco zvířatům nalhával, že ho nechal odvést do nejlepší nemocnice ve Wellingtonu, ale že už mu nebylo pomoci.
Uplynulo několik dalších těžkých let a na farmě se žilo stále hůř a hůř, a pak jednoho rána přišli prasata po dvou, oblečená a ovce místo obvyklého "Čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné!" spustily: "Čtyři nohy dobré, dvě nohy lepší!"
Sedm přikázání ze zdi zmizelo o objevilo se tam jen jedno:

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Prasata k sobě pozvala lidi a tam s nimi uzavírala výhodné smlouvy a když se zvířata podívala oknem dovnitř, nebyla prasata k rozpoznání od lidí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: upírka Briny, 09.01.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)