ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orwell George (*25.06.1903 - †21.01.1950)

   
­­­­

Farma zvířat

Praha 1991, Práce, 2. vydání
Hl. postavy: Hlavní hrdina jsou všichni zvířata na farmě. Snad by se všichni dali považovat za jednu postavu, byli-li by bráni jako celek, jako jeden organismus. A takto také ze začátku fungovali, než se z jeho středu začala některá zvířata vydělovat a povyšovat se na ostatní.
Boxer, Lupina (tažní koně), Majka (koza), Benjamin (osel), Bára, Janina, Haryk (psi), Molina (klisna), Kuliš, Napoleon (prasata), pan Jones

Farma zvířat je v rámci literatury ojedinělá zvláště svou formou. Je to totiž zvířecí alegorie, tedy bajka. Vypráví o docela normální zvířecí farmě, zvané Panská farma. Zvířata se tam mají jako na všech ostatních farmách. Netrpí zimou, ani hladem. Jednoho dne se ale vzbouří, jelikož už nehodlají pracovat pro lidi, ale pouze sami pro sebe. Do čela této revoluce se postaví, jako nejchytřejší zvířata, prasata. Revoluce je úspěšná, farma je přejmenována na "Zvířecí farmu" a je ustanoveno sedm pravidel, která nesmějí být nikdy překročena. Když jsou lidé vyhnáni, zvířata začnou na farmě znovu pracovat, ale tentokráte, díky pocitu svobody, mnohem výkonněji. V čele stojí dvě prasata, která se ale neustále hádají - když jedno podá jistý návrh, tak druhé ho zamítne, v lepším případě podá návrh úplně jiný. Tyto rozpory jsou stále markantnější, až jednoho dne je jeden vepř vyhnán druhým, který se pasuje na jediného vůdce zvířecí společnosti. Od této doby si s pomocí svých vycvičených psů stále upevňuje moc a získává pro sebe (a pro ostatní prasata) veškeré výhody. Za rok poté se snižuje produkce atd. Od této doby je tedy třeba najít viníka za všechna utrpení. Tímto viníkem se stává vyhnaný vepř, na kterého je od teď svalována veškerá vina. Jsou odhaleni jeho pomocníci na farmě a popraveni. Tyto sabotéři jsou od této chvíle nalézáni takřka na každém rohu. Některým zvířatům se zdá, že zabití zvířete bylo v sedmi přikázáních, které se nesměli porušit. Proto se jdou podívat na zeď stodoly, kde jsou všechny vypsána. Tam ovšem stojí, že žádné zvíře nezabije jiné bez důvodu. Toto se ale opakuje stále častěji. Když se zjistí, že prasata (která se již nastěhovala do domu - což bylo zpočátku také zavrhnuto) spí v postelích, zdá se zase některému zvířeti, že je to další bod, který je na zdi. Jde se tedy podívat na zeď stodoly, kde stojí, že zvířata nesmějí spát v posteli s prostěradly. Řekne si tedy, že mu asi selhala paměť, stejně jako v předchozím případě. Kdykoliv některé ze zvířat začne být nespokojené, je dotázáno, zda by bylo radši, kdyby se vrátil pan Jones (bývalý majitel farmy). Farma je později také přejmenována zpátky na "Panskou farmu" a vše vrcholí návštěvou sousedních statkářů na farmě, kteří konstatují: "My máme své podřazené třídy, vy máte své podřazené druhy" a "nikdy nebylo vykořisťování tak efektivní jako zde, máme se co učit." Na konci hrají prasata s lidmi poker (všichni podvádějí) a najednou není poznat, kdo je člověk a kdo prase, protože prasata se pozvolna začínají měnit na lidi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 06.04.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
George Orwell - Farma zvířat







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)