ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Boccaccio Giovanni (*1313 - †21.12.1375)

   
­­­­

Dekameron (14)

Největší dílo Giovanniho Boccaccia, tlustá kniha nabitá stovkou příběhů. Starobylých, pikantních, veselých i smutných, uvěřitelných i neuvěřitelných...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2002. Z italského originálu Il Decameron di messer Giovanni Boccaccio přeložil Radovan Krátký. Počet stran: 638. ISBN: 80-242-0748-6.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Den první, příběh čtvrtý
Mnich si jednoho dne do kláštera přivede mladou krásnou ženu. Při hříchu ho však spatří opat. Jakmile mnich zjistí, že ho opat pozoroval, vymysli na něj lest. Odejde z kláštera a opatovi řekne, že jde do lesa. Poté co odejde, jde se opat podívat, jakou ženu má mnich schovanou ve svém pokoji. Když však spatří, jak je žena krásná, neodolá pokušení a také zhřeší.
Jakmile se mnich vrátí, chce mu opat uložit trest za jeho hřích, ten mu však naznačí, že i on ví o jeho hříchu. Opat tedy se studem mnichovi odpustil a toto tajemství si nechali jen pro sebe.

Den první, příběh osmý
Ermino de Grimaldi byl velmi bohatý, ale také hrozně lakomý a šetřivý šlechtic, jemuž všichni říkali Ermoni Lakota.
O Ermoniho lakotnosti se dozvěděl i žakéř Guiglielmo Borsiere. Ermino si nechal postavit nový dům, do kterého si pozval pár osob, mezi nimiž byl i Guiglielmo. Ermino se Guiglielma zeptal, co by si mohl nechat vymalovat v sále svého nového domu. Guiglielmo mu odpověděl: "Štědrost?"
Od té doby byl Ermino jedním z nejštědřejších šlechticů.
Autor nemá rád potulné pěvce jeho doby, protože podle něj pouze vytváří nesváry a pomlouvají. Má ovšem rád žakéře, kteří dřív sjednávali mír a řešili problémy.

Den pátý, příběh šestý
Jinoch Gianni je zamilován do krásné Restituty, která je jednoho dne unesena Sicilany do Palerma, kde má být provdána za tamního krále.
Gianni se vydává za Restitutou do Palerma, aby ji zachránil. Když ji najde, vyzná jí svou lásku a stráví spolu noc. Král se chce podívat na svou budoucí choť a přistihne Restitutu, jak spí nahá vedle Gianna. Krále to naštve a nechá milence přivázat ke kůlu na náměstí, kde je chce nechat upálit.
Okolo však jede admirál Ruggieri, jenž Gianniho pozná a přimluví se u krále. Král dá na admirálovu radu a místo upálení přichystá Restitutě a Giannimu svatbu.

Den sedmý, příběh čtvrtý
Žárliví boháč Tofano měl za manželku krásnou Ghitu. Té se protivila manželova žárlivost, a proto se rozhodla manžela vyléčit.
Protože věděla, že její manžel rád pije, začala ho k pití vybízet, až se z Tofana stal alkoholik. Vždy, když Tofano vyspával opilost, chodila Ghita tajně za svým milencem.
Jednoho dne přišlo Tofanovi divné, že ho manželka opíjí a sama se ani nenapije. Předstíral tedy opilost, i když byl zcela střízlivý. Jakmile manželka odešla uprostřed noci z domu, hned věděl, co se děje. Jelikož chtěl manželku potrestat, zavřel dveře od domu, aby se nemohla dostat zpátky dovnitř.
Když se Ghita vrátila domů a zjistila, že jsou dveře zavřené, začala manželovi vyhrožovat, ze se zabije. Ten však nechával dveře zavřené. Ghita tedy šla ke studni, do které hodila kámen. Jakmile Tofano uslyšel šplouchnutí, vyběhl z domu. Ghita, která byla schovaná za vraty, vběhla do domu a zamkla.
Potom, co měla manžela v hrsti, začala na celou ves křičet, že je Tofano opilec, aby mu udělala co největší ostudu. To se doneslo až ke Ghitině příbuzným. Ti Tofana zbili a vynesli z domu všechny Ghitiny věci.
Tofanovi se ale povedlo si ženu usmířit a slíbil jí, že už na ni žárlit nebude.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo se mi líbilo, děj je velmi poutavý. Jeho hlavní myšlenka je v tom, že láska si cestu vždycky najde. Dílo bych doporučil, protože příběhy jsou velmi vtipné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evžen, 19.06.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Giovanni Boccaccio - Dekameron (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)