ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

   
­­­­

Paní Bovaryová (16)

Román Paní Bovaryová rozdmýchal ve své době v široké francouzské společnosti takové pobouření, že byl jeho autor i vydavatelé časopisu "La Revue de Paris" podrobeni soudnímu procesu, v němž byl autor obviněn z ohrožování morálky a z nestoudných záměrů. Po důsledném osvětlení autorské koncepce, zakládající se na rozsáhlé citaci pasáží z románu a jejich dodatečném výkladu, se však podařilo advokátu J.Sénardovi Flauberta všech obvinění zprostit...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2012 (1. vydání). Z francouzského originálu Madame Bovary přeložila Dana Melanová. Počet stran: 363. ISBN: 978-80-207-1450-3.

OBSAH:

Příběh popisuje život v malém francouzském městě v 19. století. Hlavní hrdinkou je Emma, která žije se svým milujícím mužem. Ona jím však pohrdá a má ho za neschopného jak v osobním životě, tak i v jeho lékařské profesi. Moc si přeje, aby dokázal něco velkého, dokonce ho nutí do riskantní operace nohy. Zákrok se nezdaří a pacient o nohu přijde. To velmi zhorší pověst pana Bovaryho a pro Emmu je to jen důkaz, že je neschopný. Život v městečku jí přijde velmi nudný a jednotvárný. Manželovi to však nikdy neřekne a ze stereotypu se snaží utéci četbou romantických děl. Velmi se zadluží a postupně se zamotává do lží. V závěru knihy páchá sebevraždu.
Po její smrti se Bovary dozvídá o všech jejích vztazích a následně také umírá.

O DÍLE A JEHO HLAVNÍCH POSTAVÁCH:

Tento román francouzského spisovatele Gustava Flauberta spojuje hranici mezi romantismem a realismem. Hlavní hrdinka, která si vysnívá idylický romantický život, se setkává s tvrdou realitou a její romantické myšlenky plynou v kontrastu s realistickým popisem skutečnosti. Čtenář k hrdince příliš nepřilne, zejména protože román není psán ich-formou.

Stejně jako u většiny realistických děl není děj hlavním prvkem knihy a spíše jen dokresluje scenérii různých propracovaných popisů. Ty se týkají především psychiky a uvažování paní Bovaryové, ale i krajiny, vzhledu osob atd. Velký důraz je kladen rovněž na detail.
Během knihy je jasně patrná pozvolná změna Emmy. Na začátku je Emma veselá a skromná vesnická dívka, po svatbě se však postupně stává nešťastnou a chladnou, začíná ukazovat své rozmary a náladovost.

Karel Bovary, jehož příběhem začíná celá kniha, se projevuje jako nevýrazná a naivní postava, jež v podstatě až do konce slepě miluje svou ženu. Je velmi věrný, obětavý, důvěřivý, ale i konzervativní a plachý, nevyhledává společenské akce a je spíše nudný. Emma se nechce nechat užírat všedním životem, touží chodit do společnosti, bavit se a užívat si. Chce prožívat dokonalou vášnivou lásku s úžasným mužem. Postupem času začne pana Bovaryho nenávidět. Z této nenávisti a její každodenní nudy pramení nevěra. Ta je založená na jejích ztracených iluzích o manželovi i manželství, z něhož pro ni vyplývá nenaplnění jejího vysněného romantického života. Z velké části za to však může její neschopnost se manželovi svěřit.
Její život se nezmění k lepšímu ani po narození dcerky. Předstírá, že ji velmi miluje a nedá na ni dopustit, ve skutečnosti se k ní chová chladně a nemá ji ráda o moc víc než svého manžela.

Rudolf, její první milenec, je drzý sukničkář, Emmu si vyhlédl pro potěšení z flirtu a svádění. Ve vážnějších situacích se však vždy zachoval jako zbabělec.
Leon, její druhý milenec, je naprostým opakem Rudolfa, je nesmělý, nezkušený, romantický, Emmu velmi ctí a upřímně miluje. Ve vážných situacích se chová většinou čestně.
Oba mají však jedno společné - jejich vztah s Emmou je velmi komplikovaný.

Další možností úniku z jejího příšerného života je zkrášlování domu. Nahrazuje tím návštěvy luxusních plesů a večírků. Kýčovité a předražené doplňky ji nakonec přivádí na mizinu. Pak už se není čemu divit, že z naprostého psychického zoufalství volí tu nejjednodušší a nejúčinnější variantu - sebevraždu.

O KNIZE:

Kniha poprvé vyšla v časopise La Revue de Paris v roce 1857, hned v tom samém roce byl autor žalován pro ohrožení veřejné mravnosti. Díky obhájci Sénardovi, kterému je dílo věnováno, byla obžaloba stažena, autor nestanul před soudem a román ve zkrácené verzi vyšel. Inspiraci prý Flaubert čerpal ze skutečného života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Krony, 15.12.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (16)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)