ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Paní Bovaryová (6)

Podtitul této knihy je nazván "Mravy francouzského venkova". Je to francouzský kritickorealistický psychologický román. Má tři části. Úvod jakoby načrtnut ústy Bovaryova spolužáka. Hlavní příběh v podání nestranného a nezaujatého vypravěče - jen konstatuje fakta (pohled shora). Děj se odehrává v prostředí provinční normandské měšťanské společnosti v polovině 19. století. Odehrává se tu hluboce psychologicky prokreslený příběh o ztrátě iluzí romanticky založené ženy. V úvodu je naznačeno dětství a mládí lékaře Bovaryho, po vystudování lékařství sňatek kvůli penězům a podle přání rodičů s bohatou měšťankou. Po její smrti seznámení a další sňatek s Emou, která však nemůže ve všedním manželství s venkovským lékařem nalézt uspokojení a smysl života. Ema poznává nudu a banalitu maloměstského života a pod vlivem romantické četby hledá opravdovou vášeň a lásku, chce zapomenout na to, co žije, uniknout hlouposti a prázdnotě, pokrytectví doby a prostředí, touží po vzrušujícím citovém životě (milostné dobrodružství a rozptýlení se světákem Rudolfem, který ji opustí, když s ním chce utéci, povrchní poměr s advokátním koncipientem Leonem, jehož finančně vydržuje, finanční těžkosti ji vedou za lichvářem Lheureuxem, zrazena je i vypočítavým lékárníkem Homaisem). Její iluze se však rozprchávají, prohlubuje se rozčarování a deziluze - morální a fyzická zkáza: nenachází východisko z milostných dobrodružství a finančních potíží, je dohnaná k sebevraždě (otrávila se). Závěrem je i smrt Bovaryho (o milostných pletkách Emy se dozvěděl až po její smrti, ztráta majetku, zlomen Eminou tragédii) X úspěch Homaisův (ironicky - symbol měšťáctví).

CHARAKTERISTIKA EMY BOVARYOVÉ:

Dcera bohatého sedláka, vychována v klášteře, krásná, ale rozmařilá a povrchní, hledá smysl života a vzrušující dobrodružství mimo všední život, touží po přepychu, vášnivé lásce, žije jen svými iluzemi, trpí v zajetí šedivého prostředí; od romantických postav se liší; není pasivní, o své lásce rozhoduje sama, z vlastní vůle, ale deziluze ji zabíjí = literární typ tzv. bovarysmu (útěk od skutečnosti k iluzím).

CHARAKTERISTIKA KARLA BOVARY:

Vesnický lékař, sice dobrák, ale nesmírně omezený, jednoduchý, těžkopádný, po celodenních cestách za nemocnými unavený a nečinný.

CHARAKTERISTIKA LÉKÁRNÍKA HOMAISE:

Upovídaný, plný frází o pokroku, filozofii, vědě; typický měšťák, patolízal, honící se za získáním čestného kříže (viz poslední věta románu), naopak spokojený se stávajícími poměry, buduje úspěšně své pozice a myslí jen na svůj prospěch.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Analýza života měšťanstva, kritika licoměrnosti maloměstského světa (lež, přetvářka, pokrytectví). Vznik, růst a rozpad romantických iluzí vlivem odlišných vztahů. Konfrontace světu snů (pokus o únik u ubíjejícího světa, ale jen sebeklam) X realita (zvěcněné mezilidské vztahy). Oba světy jsou ironizovány.

Objevují se tu vypravěčské schopnosti (důraz na konkrétní detail), střídání vypravěčských postupů, umění psychologické zkratky a úspornosti výrazu; výstižní charakteristika postav - jejich jednání odpovídá společenskému postavení a zařazení, ale přitom zachována individuální jedinečnost; osudy postav odrazem jejich povah; mistrovské zobrazení lidských vášní a citových stavů, důraz na psychologizaci postav.

Román je realistický, sice s prvky ještě romantickými, ale již i naturalistickými (nezaujatá registrace syrové skutečnosti - jako u Zoly), ne obraz společnosti jako syntéza (tj. rozdílnost od encyklopedismu Balzacova); inspirace - skutečná událost let 1851-1856; po časopiseckém vydání žaloba pro ohrožování mravnosti a urážku náboženství (v roce 1856, stejně jako odsouzeny Baudelairovy Květy zla); po zrušení žaloby vyšlo knižní, ale zkrácené a upravené vydání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikoušek, 06.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)