Menu
de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)
Kulička (2)
Během chvíle se ve městě objevili první Huláni, zanedlouho Rouen obsadila celá armáda a vojáci klepali na dveře obyčejných občanů, aby se u nich mohli ubytovat. V tuto dobu bylo naprosto běžné, že vedle rodiny s dětmi večeřeli Pruští vojáci. Město se pomalu měnilo, Francouzi pomalu nevycházeli ze svých domovů a ulice byly plné pruských vojáků. Prusové civilisty ignorovali a chovali se jako by mezi nimi nebyli - tak se loni ovšem chovali i francouzští vojáci. Ve městě byla napnutá atmosféra, Prusové požadovali po občanech města mnoho peněz a více než chudé tyto výdaje štvali bohaté měšťany. V přístavu u moře se každou chvíli objevovala mrtvola pruského vojáka zabitého obyvateli města. Někteří obyvatelé měli v Havru velké úspory (Havr byl zatím pod mocí Francouzů), a rozhodli se vydat do Diepu a lodí do Havru za svým majetkem.
Sehnali si povolení a v úterý ráno se 10 osob vydalo na cestu. Byla zima a čerstvý sníh, všichni byli rozespalí a drkotali se zimou. Tři muži se poznali a rozmlouvali o svých plánech, chtěli zůstat v Havru, a pokud by hrozilo napadení, byli odhodláni odjet do Anglie. Čeledín zapřáhl kvůli sněhu 6 koní a vyráželi.
V dostavníku seděli pan Loiseau, který obchodoval s vínem a vydělával především na levném víně, byl veselý, menší postavy, s červeným obličejem a prošedivělými vlasy. Jeho žena byla pravý opak tohoto muže, byla vysoká, statná, rázná, měla silný hlas a rychlé rozhodování. Vedle pana Loiseaua seděl pan Cardo-Lamadon - vlastník 3 přádelen a člen krajské rady. Jeho žena, která seděla naproti, byla o mnoho mladší, byla drobná, roztomilá, hezká a byla oblečena do kožešin. Další spolucestující byli hrabě Hubert de Bréville, hrabě byl člen krajské rady vedoucí strany orleanistů, jeho žena byla dcera malého rejdaře a měla velmi dobré vystupování. Hrabě měl velmi velký majetek - asi půl miliónu ročního důchodu. Na těchto 6 sedadlech seděla "lepší společnost". Na dalších sedadlech seděli 2 jeptišky - jedna krásná a mladá a druhá stará, která měla v obličeji jizvy po neštovicích. Naproti jeptiškám seděly dvě osoby, které jako by do této společnosti nepatřily. Opilec Cornudet byl demokrat, který propil celé dědictví po rodičích, měl zrzavé vlasy a bradku, byl hlavní organizátor domobrany v Rouenu, vykopali zákopy a vytvořili zábrany, teď se domníval, že by byl užitečnější v Havru. Vedle něj seděla prostitutka s přezdívkou Kulička, byla menší postavy, měla velkou nadváhu, měla velká ňadra, byla červená v obličeji, měla pěkné oči a malá ústa. Přes svou nadváhu byla velmi vyhledávaná. Jakmile ji ostatní poznali, začali ji pomlouvat. Dostavník jel velmi pomalu kvůli sněhu. Všichni dostávali hlad a v dohledu nebyla žádná hospoda či restaurace. Kulička měla jako jediná zásoby jídla a nabídla ostatním, sice se zdráhali, ale hlad byl silnější než jejich pýcha a všichni nabídky využili. Kulička začala hovořit s dámami a popisovala jim okolnosti jejího odjezdu z Rouenu. Od první chvíle se jí Prušáci znechutili. A když přišli k ní do domu, že se chtějí ubytovat, tak začala prvního vojáka škrtit. Potom se musela skrývat a musela odjet. Všichni ji za její chování obdivovali, Cornudet jí přitakával a poté pomlouval Napoleona, za což mu Kulička vyčinila. Paní s ní držely, protože byly z vyšších vrstev a měly k monarchii kladný vztah.
Mezitím se setmělo a dostavník se blížil k Tôtes. Když přijeli do města, zastavili před Živnostenským hostincem. Do dostavníku se díval německý oficír a všichni byli plni strachu - vyzval cestující, aby si vystoupili, Němec zkontroloval povolení k odjezdu a přišel hostinský, který hledal Alžbětu Roussetovou - Kuličku. Asi za 10 minut se se zlostí v očích vrátila a nechtěla mluvit o tom, co se dělo; řekla pouze, že Němec je nestydatý. Hostinský mlčel, ale hostinská mluvila pořád, protože měla oba syny na vojně, mluvila o tom, jak přišli Prušáci a co dělali. V noci po večeři se Cornudet chtěl s Kuličkou vyspat, ta se ale s ním vyspat nechtěla kvůli tomu, že v hostinci jsou Prušáci a že to z vlastenectví nemůže udělat.
Druhý den měli vyjet v osm hodin ráno, ale nenalezli kočího a koně, muži šli na průzkum okolí a viděli, jak Pruští vojáci žijí ve shodě s obyvateli vesnice. Kočího nalezli v místní hospodě a vynadali mu, že měl v 8 hodin zapřáhnout. Dozvěděli se, že kočí má zakázáno odjet od pruského důstojníka. Hledali tedy hostinského, který tvrdě spal (oni nesměli s důstojníkem jednat). Cornudet si objednal pivo a začal kouřit dýmku, Loiseau šel pod záminkou vycházky prodávat víno do místních výčepů. Když přišel hostinský, zjistili, že důstojník chtěl, aby se s ním Kulička vyspala, a ta vlastenecky odmítla. Všichni důstojníka odsoudili, ale po určité době, kdy je důstojník nechtěl pustit dále, začali doufat, že se Kulička s důstojníkem vyspí. Následující den na Kuličku nikdo skoro nepromluvil, zvonil zvon ke křtu a Kulička se tam chtěla jít podívat (Kulička měla dítě, které ovšem měla na vychování na venkově a viděla ho tak 1x do roka). Paní Loiseauová se během její nepřítomnosti už neudržela a říkala, že Kulička by se s důstojníkem měla vyspat. Když se Kulička vrátila z kostela a byla u stolu, začali ji všichni přemlouvat, jediný Cornudet a sestry se tohoto nezúčastnili. Další den sestra vyprávěla, jak je potřebná v Havru, že musí jít ošetřovat vojáky, že už byla na Krymu, v Itálii, v Rakousku a začala vyprávět o svých zážitcích. Další den Kuličku přemlouval hrabě a večer se Kulička nedostavila k večeři - hostinský to vysvětlil tak, že jí jako není dobře. Všichni - až na Cornudeta - slavili a pili šampaňské, Lousenau vyprávěl nemístné vtipy a když se zeptal Cornudeta, proč se nebaví, tak jim odpověděl, že se dopustili hanebnosti. Loiseau řekl všem, jak Cornudeta Kulička odmítla, všichni se rozesmáli.
Ráno v 8 hodin vyjížděli, Kulička přišla poslední, všichni dělali, jako by ji neznali a štítili se jí, Kulička byla ukřivděná a zpočátku s nikým nemluvila. Ostatní se začali bavit a začali jíst, Kuličky si vůbec nevšímali a Kulička si vzpomněla, jak jim nabídla svoje jídlo a byla k nim vstřícná a začala plakat. Cornudet si začal pískat revoluční vlasteneckou hymnu, ujížděli pořád dál a Kulička neustále plakala...
Zdroj: Tomáš, 10.10.2005
Související odkazy
Čítanka | - | Divoké husy |
- | Křest | |
- | Kulička, Kulička (2), Kulička (3), Kulička (4), Kulička (5), Kulička (6), Kulička (7), Kulička (8) | |
- | Mont-Oriol | |
- | Slečna Perla | |
- | Šílenec |
Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
črta tajemna skláři celebrity Menší cesty Vagina sesterstvo bojové umění kopyto a mňouk Karel Veliký Miloš Urban můj ostrov zpackaný život křesťanství Letní tábor raketa 17. listopad 1989 povodeň třídní kolektiv Hodina sláva, úspěch Tygrovo prokletí tolerance v rodině Svátek Obyčejný den klasifikace děti a rodiče Adelheid anetka a já ji tak věřila
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 970 483
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí