ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Morrisová Heather (*1953)

   
­­­­

Tatér z Osvětimi (2)

Kniha pojednává o hrůzách 2. světové války, konkrétně nám vypráví příběh Ludvíka Eisenberga, který po válce přijal jméno Lale Sokolov, vězněného v koncentračním táboře Osvětim. Ukazuje nám nepředstavitelné hrůzy tohoto období, ovšem přináší i nevídaný příběh lásky nalezené a prožívané právě v tomto táboře.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2019 (1. vydání). Z anglického originálu The Tattooist of Auschwitz přeložil Vladimír Fuksa. Počet stran: 246. ISBN: 978-80-264-2017-0.

HLAVNÍ POSTAVA:

Lale Sokolov - původním jménem Ludvík Eisenberg; dobrosrdečný muž, který si rád užíval života; rád rovněž pomáhal ostatním vězňům, s nimiž se dělil o své příděly jídla navíc a neváhal tak riskovat vlastní život; v koncentračním táboře Osvětim se zamiloval do dívky Gity, která se později stala jeho ženou a po jejímž boku strávil zbytek života

DĚJ:

Lale se narodil roku 1916 ve slovenských Krompachách a do Osvětimi byl přivezen 23. dubna 1942, kde mu bylo vytetováno číslo 32407.

Lale si díky své optimistické náladě dokázal udělat přátele kdekoli. Velké pomoci se mu dostalo od vězně nazývaného Pepan, jenž byl osvětimským tatérem a vybral si právě Lala, aby mu vypomáhal. Tato pozice mu z velké části zachránila život. Dostal od Pepana mnoho cenných rad, jak v táboře co nejméně vyčnívat a přežít.
Později byl Pepan zabit s mnohými jinými vězni. Přátelství zde mnohdy netrvalo dlouho...

Lale se tak stal hlavním tatérem tábora a také on si na pomoc vytáhl z davu lidí mladého chlapce - Leona. Lale se o Leona staral a předával mu rady, jaké dostával od Pepana.

Když Leon nestihl kvůli tatérské práci večeři, Lale se s ním rozdělil ze svých extra přídělů. Právě kufřík s tatérskými pomůckami vysloužil Laleovi extra příděly jídla, vlastní pokoj na bloku i určitý druh ochrany před esesáky v táboře. Pro Lala bylo vykonávat práci tatéra velmi těžké, ovšem cítil útěchu v tom, že alespoň on může být během tetování k lidem v rámci možnosti něžný.

Během této práce se zamiloval do dívky, které na zápěstí vytetoval číslo 34902. Jmenovala se Gita Furmanová. Lale se do Gity zamiloval na první pohled. Od té doby na ni nemohl přestat myslet a chtěl ji neustále chránit. Gita byla opatrnější, ale postupem času i ona lásce podlehla. Byli pro sebe oporou v těžkých chvílích po každý den. Takto Lale s Gitou a dalšími kamarády přežili neskutečné 3 roky v koncentračním táboře Osvětim.

Gitě se podařilo s dalšími čtyřmi dívkami utéci během evakuace žen do jiného tábora. Tím nejspíše utekla smrti. Gita se s dívkami schovávala u hodných lidí v Polsku, kde jim poskytli ochranu ruští vojáci a odkud se dostala na Slovensko.

Laleova cesta domů byla složitější. Z Osvětimi byl převezen do dalšího koncentračního tábora Mauthausenu. Zde mu však místní vlídný dozorce zařídil převoz do Saurerwerke ve Vídni, kde se však Lale rozhodl, že v koncentračních táborech nestráví už ani jeden den. Utekl nestřeženou dírou v plotě. Neotáčel se, prostě pokračoval do lesa. Žádná střelba ani křik dozorce se neozval. A tak se dostal na svobodu.

Narazil na ruského důstojníka a ten jej vzal do svých služeb pro ruské jednotky. Lale jim ve zdejší obci určitou chvíli pomáhal, než se vydal na další útěk, tentokrát už opravdu vlakem domů.

V rodných Krompachách našel sestru, jedinou přeživší osobu z jeho rodiny. Strávil v jejich rodném domě nějaký čas, než požádal Červený kříž o pomoc s hledáním Gity.
Díky této pomoci se mohl vydat do Bratislavy, kde svou lásku našel a požádal ji o ruku. Ve společném životě je potkalo ještě mnoho dobrých i zlých chvil a dobrodružství, ale veškeré radosti i starosti přečkali společně. Byla to opravdová láska na celý život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 09.10.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tatér z Osvětimi, Tatér z Osvětimi (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Heather Morrisová - Tatér z Osvětimi (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)