ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Harrer Heinrich (*06.07.1912)

­­­­

Sedm let v Tibetu

Heinrich Harrer byl v roce 1939, těsně po vypuknutí 2. světové války, během expedice na Nangá Parbat internován v zajateckém táboře poblíž Karáčí, z něhož se mu podařilo uprchnout. Dlouhé měsíce putoval o hladu ledovými pustinami, až nakonec v převlečení za indického poutníka dorazil do Lhasy. Splnil sem u celoživotní sen: byl v Tibetu, tajemném horském státu v klínu Himaláje. Nebylo snadné získat povolení k pobytu a naučit se zde žít, ale Harrer to dokázal. Brzy byl běžně přijímán v tibetských rodinách – a dokonce, jako jeden z prvních představitelů západní civilizace, i v dalajlamově paláci v Potále. Jeho působení ve Lhase bylo pro zemi velkým přínosem: zvelebil a rozšířil potálské zahrady, zavedl ve Lhase mnoho technických vymožeností včetně elektřiny – ale především seznamoval mladého dalajlamu, jehož učitelem, rádcem a přítelem se stal, se západním světem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla mým vůbec prvním seznámením s Tibetem a nutno dodat, že ve mě probudila zájem o tuto dnes utlačovanou zemi. Tibetská kultura je velice specifická a pro Evropana také exotická. Poutavost knihy umocňovalo nejenom již zmiňované "exotično", ale také značná autobiografie, která vždy přidává na zajímavosti. Knihu bych všem doporučila hned z několika důvodů – nejenom, že je příběhem o neuvěřitelné lidské vytrvalosti a splnění jednoho snu, ale zároveň je knihou pro geograficky zaměřené čtenáře, kteří se rádi skrz knihu přenesou do vzdálených krajin.

CITÁT Z KNIHY:

"Typický pro tento postoj ke všemu živému byl také výnos, že během tříletého meditačního období mladého dalajlamy musí být v celém Tibetu zastavena jakákoli stavební činnost. Rychlí poslové byli vysláni na všechny strany – do každého cípu země musel příkaz proniknout. Při zemních úpravách bývá nevyhnutelné, že se hmyz usmrtí, i když se tomu dělníci snaží ze všech sil zabránit. Později, když jsem vedl podobné práce, jsem viděl na vlastní oči, jak kuliové znovu a znovu odhazují nástroje a z každé lopaty hlíny vybírají živé tvory, aby je zachránily."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 16.04.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Sedm let v Tibetu, Sedm let v Tibetu (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Heinrich Harrer - Sedm let v Tibetu







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)