Menu
Mann Heinrich (*27.03.1871 - †12.03.1950)
Profesor Neřád
Román se odehrává v menším provinčním městě - předlohou jeho rodné město Lubeck, kde sám jako syn senátora, velkoobchodníka a rejdaře Johanna Thomase Heinricha Manna prožil své mládí i první léta studií. Ke vzpomínkám na dobu mládí vrací se zde jako 33 letý autor v líčení školního prostředí, tak i v zachycení celé atmosféry provinčního města.
(Také Heinrichův bratr Thomas Mann ostatně líčí obdobné typy "Neřádů" v závěrečné kapitole Buddenbroockových: je to profesor Huckopp, doktor Mautelsack a zejména ředitel Wulicke.)
V samém profesoru Raatovi – Neřádovi - se spisovateli podařilo to, co se v literatuře objevuje nejvzácněji: vytvořit typ, který se stává nesmrtelným tím, že je věrojatým reprezentantem nesčíslného množství skutečných postav a zjevů, s nimiž se v životě mnohokrát setkáváme, který všichni známe… Vždyť celé generace předtím i poté se kdysi setkávali i dnes setkávají s podobnými postavami šosáků a tyranů různých odstínů.
Autor zde znamenitě vykreslil v postavě Neřáda "zdivočelého maloměšťáka", který od nejkrajnějšího šosáctví dovede přejít k nejzazší anarchii. Jak málo stačí, aby ten, kdo je tu přímo ztělesněním společenské nesvobody, útisku, zatuchlé přízemnosti a puntičkářské poslušnosti císaři pánu a celé jeho hierarchii tupé školské a úřednické byrokracie, obrátil všechnu svou škodolibou zlobu k ničení lidí, ke zkáze všeho, co mu přijde do cesty, k anarchickému šílenství. Hrdina je zde zrcadlem prostředí, společnosti, lidských vztahů. Nejde tu zdaleka jen o historii profesora Neřáda, jde o příběh obyvatel města, jde o celou tu společnost "lepších" lidí.
Student Lohmann, který má v tomto románě nepochybné autobiografické rysy, pociťuje k Neřádovi v některých okamžicích dokonce jistý obdiv: "Ten Neřád mě začíná zaměstnávat, je vlastně zajímavá výjimka. Uvaž, za jakých okolností jedná, co všechno proti sobě poštve. K tomu je nutno mít sebevědomí..."
Neřád není jen odporný tyran, který trýzní mladé lidi a zpotvořuje život. Změní se tím, že se doopravdy zamiluje, a i když má jeho milostný vztah mnohdy obludnou podobu, i když je v něm tolik nepřirozeného a tragikomického, i když se tato láska ve svých důsledcích projeví tak šíleným, vražedným zvratem, nelze nevidět, že Neřád jedná bez ohledu na následky, jaké bude mít jeho vášeň i jeho chování vůči obyvatelům města. Sám se naplno obrací proti maloměšťácké morálce, odhaluje svým anarchismem až k nejzazším mezím její pokrytectví a prohnilost. Tento tyran není nakonec nejhorší, horší jsou všichni okolní maloměšťáci, kteří se nad Neřádovým počínáním tak rozhořčují a přitom potají touží být nějak účastni jeho "orgií".
Ve třídě profesora Raata musí být až přehnaná kázeň a to se mladým gymnasistům nelíbí. Profesor je až příliš zaujatý a všechny výtržníky posílá "do pelechu". Děti ho schválně provokovali pokřiky: "Nepáchne to tu neřádem?!" nebo "Čichám neřád..." Ale on nemohl žákovi, který to vykřikl, "nic dokázat" a musel se plížit dál na hubených, v kolenou poklesávajících nohou a pod promaštěným, ošumělým kloboukem...
Protože profesor strávil celý život ve školách, nebylo mu dopřáno hledět na chlapce a na jejich záležitosti očima zkušeného člověka. Viděl je tak zblízka, jako by byl jeden z nich, nenadále nadaný pravomocí a povznesený na katedru. Mluvil a myslil jejich mluvou, používal jejich hantýrky, nazýval šatnu "pelechem". Sám úplně zapomněl na svoje mládí a když trestal, nečinil to s nadřazenou výhradou: "Jste uličníci, jak vám přísluší, ale kázeň musí být", nýbrž trestal vážně a se zaťatými zuby. Nejvíce neshod měl se žáky: von Ertzumem, Lohmannem a Kieslackem. Nejvíc mu ale ležel v hlavě Lohmann, neboť mu nikdy nemohl nic dokázat. Protože vedle toho, jak se choval, byl chytrý a Neřád mu co se školy týče nemohl nic vytýkat. Takže až na stížnosti s jeho chováním proti němu nic neměl. Jednou jim profesor dal za trest nesplnitelný úkol – Rozepsat třetí dauphinovu modlitbu z Panny Orleánské. Modlitby byly ale jen dvě, nebo ta třetí vyplývala nepřímo pouze z děje. Lohmann ho ale opět převezl - napsal výbornou práci, ale omylem tam ponechal lístek s verši pro Rosu Frohlichovou: "Jak zkažena jsi naskrz celá, přec však jsi velkou umělkyní, a kdybys snad otěhotněla..." To pozvedlo profesoru náladu - bylo to něco, na čem mohl Lohmanna dopadnout. Ihned začal po Rose pátrat, zjistil, že je zpěvačka v podniku Modrá hvězda a od té doby k ní chodil denně, jen aby zpřekazil Lohmannovi neřest. Stalo se, že se do Rosy zamiloval, byl s ní všechen volný čas, naučil se jí malovat, staral se o ni a utrácel všechny své peníze za ni. Ona ho ale podváděla a se žáky se i tak dál scházela. Von Erzum byl do ní takový blázen, že by pro ni udělal cokoliv. Jednou seděli u mohyly a on chtěl dokázat svou sílu a tak ji vlastníma rukama zbořil. Za to byli všichni chlapci obviněni. U soudu se Neřád tak neudržel, že pomluvil nejen žáky, ale i celou společnost, která ho za to odepsala již úplně. Nakonec žáky vyhodili ze školy, a Neřád taky skončil. Po usmíření s Rosou se odstěhovali a žili jako vyvrhelové společnosti, to jim bylo ale jedno. Ona se dál scházela s milenci a on doutrácel své peníze. Žili ze dne na den. Pak začali doma pořádat sešlosti, hrály se karty. Neboť sem docházeli i přední občané, žádná stížnost na ně nebyla podána. Až se ale ve městě objevil Lohmann (byl na obchodní škole v Bruselu a v Anglii) a sešel se s Rosou. Neřád je nečekaně našel doma a vrhl se na Rosu - chtěl jí ublížit a L. sebral peněženku a utekl. Ten ho žaloval a tak byl i s Rosou konečně zatčen a město se zbavilo "neřádu".
Zdroj: Frafra, 29.11.2003
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Poddaný |
- | Profesor Neřád, Profesor Neřád (2) |
Diskuse k výpisku
Heinrich Mann - Profesor Neřád
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
kramerius Povídky z jedné útulek Piknik domov snů Eugene fráňa evženie Taneční střevíčky Loutna česká maurois Anonymní múza Argonauté česká kultura Homer Simpson miloň čepelka Lars kepler O opici a tesařovi Milne jan cimický hasič kontrast Gruša čtyři léta máchovské variace největší chyba Město mého srdce ika lidé kolem podpis čtyř
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 905 450
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí