ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Ibsen Henrik (*20.03.1828 - †23.05.1906)

­­­­

Divoká kachna

- drama o pěti dějstvích

Továrník Werle prováděl kdysi s přítelem Ekdalem nezákonné obchody, kvůli nimž se nakonec oba dostali před soud. Zatímco Ekdal byl tvrdě potrestán a fyzicky i duševně se z toho zcela zhroutil, Werlovi se podařilo vyváznout, pořídil si továrnu a nebývale zbohatl. Ekdalovi se poté snažil pomoci tak, že ho u sebe zaměstnal přepisováním dokumentů, jeho syna Hjalmara dal vyučit fotografem a seznámil ho s jeho nynější ženou Ginou.
Na tuto pomoc však továrníkův syn Gregers, který už dlouho nemá s otcem dobrý vztah (vyčítá mu, že se nechoval dobře k jeho dnes již zemřelé matce), pohlíží velmi kriticky. Fotografováním a přepisem spisů se totiž člověk přeci jen dobře neuživí, a tak Ekdalovi dřou bídu s nouzí, žijí v chudém domě s bláznivým starým Ekdalem, na něhož byla svalena celá vina z tehdejších nekalých obchodů a společnost na ně pohlíží skrz prsty, zatímco Werle si žije v přepychu jako vážený slušný občan. Když se Gregers navíc dozví, že Hjalmarova milovaná dcerka Hedvika je pravděpodobně biologickou dcerou továrníka, Gregersova otce, který, aby ušel podezření, provdal rychle Ginu za Hjalmara a hrál si přitom na dobrodince, rozhodne se továrníkův syn, že mladého Ekdala vyvede v bludu, ve kterém žije a vyjeví mu pravdu.
Tím však způsobí hotovou katastrofu. Hjalmar tuto krutou pravdu neunese a od rodiny odejde. Hedvika, jež svého otce velice miluje, odejde na půdu, kde její bláznivý dědeček chová králíky, slepice a také nejvzácnější exemplář - divokou kachnu, aby tam zabila to nejmilejší, co má, totiž onu kachnu, a tím otci dokázala svou lásku. Avšak snad proto, že je tak nešťastná, anebo že zkrátka nedokáže divokou kachnu zabít, obrátí nakonec pistoli proti sobě.
Hjalmar, kterému mezitím vychladne hlava a vrátí se domů, zůstává se svou ženou sám, pravdu sice zná, ale je nešťastnější než kdy dřív.

Divoká kachna provází čtenáře (či diváka) celou hrou a symbolizuje pocit opuštěného, společností vykořeněného, tonoucího nevinného člověka (tak se cítila především Hedvika, ale také její otec Hjalmar anebo mladý Werle).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Emily, 19.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Henrik Ibsen - Divoká kachna







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)