Menu
Sienkiewicz Henryk (*05.05.1846 - †15.11.1916)
Křižáci (2)
- historický román
Děj se odvíjí kolem postavy rytíře Juranda ze Spychova, jenž svou silou, statečností a nesmiřitelností vůči zlu vyvolává u křižáků touhu po odvetě, jejíž obětí se stane mladá Jurandova dcera. V knize evokuje autor život Poláků v 15. století, zachycuje jednu z nejvýznamnějších fází polsko-německého zápasu a konečně i vítězství Poláků 15. července 1410 v bitvě u Grunevaldu. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 1955 (1. vydání). Z polského originálu přeložil Jaroslav Janouch. Ilustroval Gustav Krum. Počet stran: 553. HLAVNÍ POSTAVY: Zbyšek, Jurand ze Spychova, Danuše, Jagienka, Matěj z Bohdance, kněžna Anna Danuta DĚJ: Hlavní postavou provázející čtenáře dějem celé této knihy je mladý rytíř Zbyšek, který je rovněž posledním potomkem rytířů z Bohdance. Spolu se svým strýcem porazí v bitvě u Vilna skupinu Řádových rytířů, čímž si získají obdiv a uznání knížete. Na cestě do Krakova se Zbyšek zaslíbí mladé dívce Danuši, která je součástí družiny kněžny Anny Danuty. Zbyšek se bohužel také protiprávně oboří na zpupného velvyslance Řádu, jenž si stěžuje u velmistra a Zbyšek přes naléhání kněžny i starého Matěje musí před soud, jenž ho odsoudí k smrti. Od té ho zachrání právě Danuše za pomoci vzdělaných kněží, když uplatní stará polská práva. Zbyšek jí slibuje celoživotní věrnost, avšak za pár dní musí bohužel odjet, poněvadž byl Matěj postřelen Němci a přeje si umřít doma. Po příjezdu do rodného Bohdance se Zbyšek opět potkává se statným Zichem ze Zhořellic a jeho krásnou dcerou Jagienkou, jež Zbyškovi poplete hlavu. Ten se obdivuje její kráse, síle a na děvče velké nebojácnosti. Dívka k němu zahoří láskou a její otec i starý Matěj, který se mezitím uzdravil, jejich sňatku přejí. Zbyšek její city opětuje, nicméně je zavázán Danuši, kterou miluje rovněž. Vnitřní souboj řeší odjezdem z Bohdance za Danuší. S tou se po dlouhé cestě potkává v lovecké usedlosti. Nešťastná událost ale způsobí, že na honu napadne Danuši divoký tur a nebýt včasného Zbyškova zásahu, tato nehoda by skončila tragicky. Za tento hrdinský čin však Zbyšek draze zaplatí - jeho těžká zranění mu brání odjet spolu s Danuší zpět k otci, který poslal zprávu o tom, že jeho hrad vyhořel a on sám rychle ztrácí zrak. Zbyšek se bál, že když Danuše odjede, provdá ji Jurand za někoho jiného, a tak poprosil o kněžnino požehnání a Danuši si vzal za ženu. Avšak Danušin odjezd byla pouhá léčka Řádových rytířů, kteří ji unesli a chtěli vyměnit za svého vězněného přítele a tělo samotného Juranda, jehož se hrozně báli. Mezitím přijíždí Jurand do Těchanova, kde si myslí, že jeho dcera je, poněvadž o únosu nic netuší. V ohromné sněhové bouři skoro umrzne, ale zachrání ho Zbyšek a jeho družina. Oba se dovtípí, co se s Danuší stalo a vyjedou ji hledat. Cestou narazí na posly se zprávou o výkupném. Od toho dne se Jurand začne chovat úplně jinak. Pomýšlí na smrt, napíše závěť a nakonec požehná i svazku, proti němuž prve byl.
První díl románu končí odjezdem Juranda v plné zbroji a samotného na hrad ve Štítně, kde se údajně dcera vyskytuje... Druhý díl začíná obrovským masakrem. Křižáci totiž Juranda potupili a místo jeho dcery mu vrátili ošklivou cizí dívku. Jurand v návalu zuřivosti zabil téměř všechny obyvatele Štítenského hradu, nakonec ale vysílením padl do zajetí. Němci se na něm chtěli pomstít za předchozí činy a vypálili mu oči a usekli pravou ruku. Takto zmrzačeného ho nechali u cesty napospas osudu. Mezitím však Zbyšek a Matěj neúspěšně pátrali po pravé Danuši. Indicie je nakonec zavedou na Zmuď (část Litvy), kde kníže Vitold burcuje lid proti Němcům. Zbyšek se zde vydává v domnění, že nalezne svou milovanou Danuši a pomůže ve válce. Nakonec opravdu dívku osvobodí, ale padne přitom sám do zajetí. Danuše je na tom navíc hrozně špatně - má horečky, je vyhublá a nikoho z okolních nepoznává. Ani Zbyška! Duševní stav nemocné se postupně zlepšuje, nicméně na zpáteční cestě umírá svému milému na rukou, který ji chtěl přivést domů starému Jurandovi, jehož na cestě potkala Jagienka a zachránila mu tak život. Po těchto událostech nemá Zbyšek chuť do života a celé dny nic nedělá. Po roce dojde starému Matějovi trpělivost a začne konat - rozptyluje Zbyška a snaží se ho přivést na jiné myšlenky (často k nim nyní jezdí Jagienka). Po celém Polském království se začíná mluvit o válce s Řádem a právě to Zbyškovi zlepší náladu. Podléhá kouzlu Jagienky a bere si ji za ženu. Tento dvojdílný román následně končí velkolepým vítězstvím polské armády nad Němci v bitvě u Grunwaldu (1410), nezapomenutelně vylíčenou Henrykem Sienkiewiczem.
Zdroj: Danny, 09.03.2013
Související odkazy
Čítanka | - | Křižáci |
- | Ohněm a mečem | |
- | Pouští a pralesem | |
- | Quo vadis, Quo vadis (2), Quo vadis (3), Quo vadis (4), Quo vadis (5) |
Diskuse k výpisku
Henryk Sienkiewicz - Křižáci (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
útvar horák Artur a Leontýna sla úvaha o válce vojna jambický verš rvačka Letajici stroj poláček - bylo nás pět víno a hrd hnus Cyrano de Bergerac zpěv míru nero vztahy/**/ve/**/třídě green Jindřich Hořejší sodoma hororové povídky Lomonosov kouzlo Brabcov Marshall achille klady a zápory láska a smetí Etruskové slet čarodějnic
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 230 122
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí