Menu
Melville Herman (*01.08.1819 - †28.09.1891)
Bílá velryba
Poprvé vydáno: 14. listopadu 1851 v USA
Překlady: Emanuel Vajtauer (1933); Karel Vach (1941); Arnošt Ondrůj (1945); Stanislav Václav Klíma (1947, 1956, 1968, 1975 - spolu s Marií Kornelovou) Román-mýtus severoamerického spisovatele, který symbolizuje neklid věčně hledajícího člověka, jenž usiluje o odhalení toho, co je v přírodě nepřemožitelné a nepřístupné. Kniha je věnována autorovu příteli Nathanielu Hawthornovi. DĚJ: Po úvodních pasážích PŮVOD JMÉNA VELRYBY a CITÁTY se slova ujímá vypravěč Izmael, který touží po moři, a vypraví se proto do přístavního města New Bedfordu, aby se tam nechal najmout na velrybářskou loď vyplouvající z blízkého ostrova Nantucketu. Přes varovné kázání o Jonášovi, jehož svědkem je v námořnické kapli, a proroctví starého námořníka Eliáše, přijme spolu se svým novým přítelem Kvíkvegem místo na lodi Pequod.
Její posádka je opravdu různorodá: důstojníci Starbuck a Stubb, harpunáři Taštego a Dagú, černouček Pip aj. Kapitán Achab využije plavby k uskutečnění vlastní pomsty - přesvědčí posádku, aby pronásledovala legendární Bílou velrybu zvanou Moby Dick, která ho na jedné z minulých výprav připravila o nohu.
Jednotlivé kapitoly (z celkového počtu 135) sledují epizody tohoto stíhání, zvláště setkání posádky s jinými loděmi (jejich názvy jsou často alegorické - Panna, Růžové poupě, Mládenec, Rozkoš, Rachel - jejíž kapitán mj. prosí Achaba o pomoc při hledání syna). Od detailů se rozbíhají k historickým nebo odborným rozpravám s častými mýtickými a filozofickými odbočkami.
Po dlouhém hledání Achab Bílou velrybu konečně dožene, svou pomstu ale nenaplní - zraněný Moby Dick potopí loď i s posádkou a Achaba stáhne pod vodu lano vlastní harpuny. Nad lodí se opět uzavře hladina netečná "jako před pěti tisíci lety".
Román uzavírá epilog Izmaela, zachráněného lodí Rachel. POZNÁMKY: Základní děj, připomínající zaběhnutý styl dobrodružného žánru, je postaven na výrazné symbolice, doprovázené četnými citáty o velrybě, které dokreslují obraz zvířete jako ztělesněného Tajemství. Příběh honby za Moby Dickem se tak přirovnává k lidskému zápasu s přírodou a Bohem (prorok Gabriel velrybu za Boha přímo označuje, Achabova snaha převzít pomstu do vlastních rukou je rušením Božího příkazu). Biblická symbolika se projevuje i v použití jmen (Achab - izraelský král, který se zpronevěřil víře; Izmael - bohem zachráněný poutník; Eliáš - prorok, Achabův protivník; Rachel - žena, toužící po dětech atd.)
Zdroj: kit, 26.11.2004
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Benito Cereno |
- | Bílá velryba | |
- | Písař Bartleby |
Čítanka | - | Bílá velryba |
Diskuse k výpisku
Herman Melville - Bílá velryba
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
Denní hlídka Vděčnost Karlštejnské vigilie Matilda nataša biggles Díla J.A. Komenského proktor Třídní šašek Cimrman v říši hudby propuštěný Hrabě Monte Christo dobytí severního artur conan doyle Okamžiky štěstí tip význam rodiny Tartuffe kočka a myš samostudium jak jsem poprve..... šnek enigma van helsing minuty strachu oste Báseň Věci Schindlerův vyprávění babiček krabice
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 710 651 985
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí