Menu
Melville Herman (*01.08.1819 - †28.09.1891)
Bílá velryba
Poprvé vydáno: 14. listopadu 1851 v USA
Překlady: Emanuel Vajtauer (1933); Karel Vach (1941); Arnošt Ondrůj (1945); Stanislav Václav Klíma (1947, 1956, 1968, 1975 - spolu s Marií Kornelovou) Román-mýtus severoamerického spisovatele, který symbolizuje neklid věčně hledajícího člověka, jenž usiluje o odhalení toho, co je v přírodě nepřemožitelné a nepřístupné. Kniha je věnována autorovu příteli Nathanielu Hawthornovi. DĚJ: Po úvodních pasážích PŮVOD JMÉNA VELRYBY a CITÁTY se slova ujímá vypravěč Izmael, který touží po moři, a vypraví se proto do přístavního města New Bedfordu, aby se tam nechal najmout na velrybářskou loď vyplouvající z blízkého ostrova Nantucketu. Přes varovné kázání o Jonášovi, jehož svědkem je v námořnické kapli, a proroctví starého námořníka Eliáše, přijme spolu se svým novým přítelem Kvíkvegem místo na lodi Pequod.
Její posádka je opravdu různorodá: důstojníci Starbuck a Stubb, harpunáři Taštego a Dagú, černouček Pip aj. Kapitán Achab využije plavby k uskutečnění vlastní pomsty - přesvědčí posádku, aby pronásledovala legendární Bílou velrybu zvanou Moby Dick, která ho na jedné z minulých výprav připravila o nohu.
Jednotlivé kapitoly (z celkového počtu 135) sledují epizody tohoto stíhání, zvláště setkání posádky s jinými loděmi (jejich názvy jsou často alegorické - Panna, Růžové poupě, Mládenec, Rozkoš, Rachel - jejíž kapitán mj. prosí Achaba o pomoc při hledání syna). Od detailů se rozbíhají k historickým nebo odborným rozpravám s častými mýtickými a filozofickými odbočkami.
Po dlouhém hledání Achab Bílou velrybu konečně dožene, svou pomstu ale nenaplní - zraněný Moby Dick potopí loď i s posádkou a Achaba stáhne pod vodu lano vlastní harpuny. Nad lodí se opět uzavře hladina netečná "jako před pěti tisíci lety".
Román uzavírá epilog Izmaela, zachráněného lodí Rachel. POZNÁMKY: Základní děj, připomínající zaběhnutý styl dobrodružného žánru, je postaven na výrazné symbolice, doprovázené četnými citáty o velrybě, které dokreslují obraz zvířete jako ztělesněného Tajemství. Příběh honby za Moby Dickem se tak přirovnává k lidskému zápasu s přírodou a Bohem (prorok Gabriel velrybu za Boha přímo označuje, Achabova snaha převzít pomstu do vlastních rukou je rušením Božího příkazu). Biblická symbolika se projevuje i v použití jmen (Achab - izraelský král, který se zpronevěřil víře; Izmael - bohem zachráněný poutník; Eliáš - prorok, Achabův protivník; Rachel - žena, toužící po dětech atd.)
Zdroj: kit, 26.11.2004
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Benito Cereno |
- | Bílá velryba | |
- | Písař Bartleby |
Čítanka | - | Bílá velryba |
Diskuse k výpisku
Herman Melville - Bílá velryba
Štítky
advent carroll brautigan Mirogoj moderní epos souhláska morgue james oliver curwood PROKŮPEK miguel de cervantes vizitka co mě zajímá úhoři POZVÁNKA větrník motivační dopis myší sněm apostrofy předtucha porcie Hodina tance a lásky Julius Verne Homer - ilias knihtisk drahomíra vyjeven siegfried kolik jazyků majakovsky moje mamka
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 716 782 582
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí