Menu
Balzac Honoré de (*20.05.1789 - †18.08.1850)
Otec Goriot (3)
Goriot je otcem dvou dcer - Anastázie a Delfiny. Snaží se pro ně udělat vše, co je v jeho silách, a zabezpečit jim šťastný život. Obě dcery dobře provdá. Avšak žádná z nich mu neoplatila lásku a starosti, které s nimi měl. Zůstává sám, bez majetku.
Když starý Goriot umírá, stará se o něj jen dobromyslný student práv Evžen Rastignac. Je zklamán - společností, chováním starcových dcer...
Do děje však vstupuje uprchlý trestanec Vautrin. Právě jeho vlivem se z dobrého, ušlechtilého a čestného Evžena stává vypočítavý a zatrpklý muž. Pochopí, že ve světě, kde žije, nelze získat štěstí, peníze a dobré zaměstnání poctivou prací a ušlechtilými úmysly. Při svém vzestupu se nezdráhá navázat intimní styky s jednou z Goriotových dcer, kterou dříve tak opovrhoval. CHARAKTERISTIKA HRDINŮ: Hlavní postavnou románu je Goriot, původně bohatý obchodník, který se svou pracovitostí a šetrností domohl značného majetku, ale nyní je z něj všemi opovrhovaný ubožák a opuštěný samotář, kterému se okolí jen směje. Proč se z bývalého spekulanta stal chudák? Proto, že si v této společnosti dovolil mít bezelstný cit. Své dcery nesmírně miloval, zahrnoval je dary a vyhovoval všem jejich rozmarům. Ty ho však odmrští, jakmile dostanou věno. Užívají si života ve společnosti a za otce se stydí – obracejí se k němu jen v úzkých, aby z něj vyždímaly poslední zbytky peněz. Když už byl úplně na mizině, ztratil u dcer jakoukoli hodnotu. "Ach, kdybych byl bohat, kdybych si byl ponechal své jmění, kdybych jim je nebyl dal, pak by tady byly, olizovaly by mi tváře svými polibky!" – uvědomuje si opuštěný stařec na smrtelném loži. Dcery se o něj nestarají, baví se na plesích, dokonce jim je nepříjemné pouhé pomyšlení, že by se měly kvůli jeho smrtelné nemoci vzdát radovánek. A tak Goriot umírá zoufalou, hroznou smrtí otce, který miloval a doplatil na to. Postava Goriota se v knize nevyvíjí, jeho charakter je již hotov – co ho utvářelo, se dozvídáme na začátku příběhu. Naproti tomu na Evženu Rastignacovi můžeme přímo v průběhu děje sledovat jeho vývoj. Evžen Rastignac, nebohatý venkovský šlechtic, přichází do Paříže plný energie a ctižádosti. Všeho chce dosáhnout jen vlastní prací. Je okouzlen Paříží a "nádherou velkého světa". Po čase však jeho nadšení opadne. Zjistí, že nadání, cit a píle nejsou k ničemu, že je vše především o penězích, které nemá.
Rastignac není člověk od přírody špatný, v jiných podmínkách by se z něj mohl stát čestný člověk. Mění ho však společnost.
V tuto chvíli přichází Vautrin, uprchlý galejník, který se mstí společnosti ne bojem proti jejímu pořádku, ale tím, že si dokonale osvojil její zbraně a využívá jich pro sebe a své chráněnce. Seznamuje se s Rastignacem a zasvěcuje ho do nepsaných zákonů tehdejší společnosti. "Čím chladněji budete počítat, tím rychleji půjdete kupředu. Bijte bez lítosti, budou se vás bát. Berte ženy a muže jen jako dopravní koně, které zanecháte zchvácené na každé zastávce, tak dojdete až k vrcholu svých tužeb... Zmocní-li se vás opravdový cit, ukryjte jej jako poklad; neprozraďte ho nikdy, byl byste ztracen." RYSY REALISMU V DÍLE: Zásadou realistů je přesně zobrazit skutečnost, proto jsou u Balzaca časté detailní popisy okolí i charakteristiky postav.
Autor napsal o skutečné události, která byla podkladem k románu.
"Příběh, který mi sloužil za vzor, se odehrál za příšerných okolností; ubohý otec křičel po dvacet hodin agónie, aby mu dali napít, a nikdo mu nepřišel na pomoc; jeho dvě dcery byly jedna na plese, druhá v divadle, ačkoli jim otcův stav nebyl neznámý."
U Balzaca je třeba chápat úplně jinak prostředí, dříve jen omezeno na popis kulis, na jejichž pozadí se odehrává děj – v této knize prostředí působí na člověka svými společenskými zákony. Prostředí zde není vytvořeno mrtvými věcmi, ale především lidmi, jejich vztahy a vývojem. Balzac chtěl svým dílem upozorňovat na společenské křivdy, volat po nápravě, odhalovat zlo – popisuje vztahy lidí ve společnosti, je to krutý svět, ve kterém se "přátelé" za zády pomlouvají, kde se lidé baví neštěstím a hořem druhým. Nejde v něm být přímý, projevit se, otevřeně milovat a nenávidět. Je třeba být neustále ve střehu; v soukromém životě dávat pozor, abychom nenarazili, přemýšlet o všem jako v šachu, jak si s lidmi zahrávat, jak je získat a klamat. Hlavním tématem knihy je nevděčnost dětí, o čemž vypovídá citát:
"Teprve když člověk umírá, pozná, co jsou to děti. Dáte jim život, ony vám dají smrt. Vy je uvedete do světa, ony vás z něj vyštvou. Kdybych byl bohat, vážily by si mne. Za peníze je všechno, i dcery..." JAZYK: Autor používá spisovný jazyk, místy hovorový – podle prostředí a charakteru postav. V popisných částech románu je v textu vysoký podíl přídavných jmen a někdy složitější souvětí. VLASTNÍ NÁZOR: Kniha se mi zpočátku příliš nelíbila – kvůli častým a příliš detailním popisům, které se mi zdály nudné. Postrádala jsem větší spád děje. Ale na druhou stranu mě velmi zaujaly stěžejní myšlenky autora, které jsou a budou stále aktuální – např. role peněz v mezilidských vztazích a jejich vliv na deformaci charakteru. A lidí, kteří se přetvařují jen proto, aby co nejlíp zapůsobili na své okolí, je i dnes mnoho.
Zdroj: Léňa, 26.03.2005
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Honoré de Balzac - Otec Goriot (3)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
majerová Wednesday wilhelm cyril růžové brýle české svátky smečka sedm deka zlata zábava paranormální paní mincmistrová studium na stredni kritika Burdová záhořovo Do tmy změna v životě Kristus epifora facebooku prvorozený jízda co+mi+škola+vzala Údolí strachu velikonoční pondělí pán stínů řemeslo sonáta pro dvě srdce tři zlaté klíče fantastický příběh
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 952 023
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí