ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Levin Ira (*27.08.1929 - †12.11.2007)

   
­­­­

Stepfordské paničky


DOBA A MÍSTO DĚJE:

60. - 70. léta, městečko Stepford (Connecticut)

DĚJ:

V září se do města Stepford přistěhuje Joanna Eberhartová se svým manželem Waltrem, synem Péťou a dcerkou Kim. Joanna je emancipovaná mladá žena, která zastává názor, že v domácnosti by si manželé měli navzájem pomáhat a dělit se o všechny povinnosti. A její manželství tak skutečně funguje. Když se ve městě zabydlí, začne se zajímat o místní obyvatele. Chce pozvat svou sousedku Carol Van Santovou na kávu, ale ta pozvání odmítá s tím, že má spoustu práce v domácnosti a musí uklízet. Joanna zjišťuje, že takové jsou téměř všechny ženy ve Stepfordu – krásné, perfektně upravené, s velkými ňadry, ale jejich jedinou starostí a zájmem je péče o domácnost, děti a manžela, a tak tráví veškerý čas uklízením a domácími pracemi. Jsou tak pečlivé, že si i při nákupu v samoobsluze zboží ve vozíku vzorně rovnají, což Joanna nemůže pochopit.
Místní ženy nemají žádné zájmy, zato stepfordští muži se téměř denně scházejí v Mužském sdružení, které sídlí v budově na kopci nad městem. Do tohoto spolku vstoupí i Walter.
Joanna se seznámí s milou mladou ženou jménem Bobbie Markowová, která se do města přistěhovala v srpnu. Bobbie je "normální", v domě má nepořádek a dokonalost "stepfordských paniček" jí leze na nervy. Chtějí s Joannou pro místní ženy vytvořit nějaký spolek, kde by se bavily a řešily problémy, ale všude naráží na nezájem – všechny "paničky" jsou plně zaměstnány péčí o domácnost. Konečně objeví jednu normální ženu, která se do Stepfordu přistěhovala v červenci, Charmaine Wimperisovou. Charmaine je sice také krásná, ale s "paničkami" nemá nic společného. O domácnost se jí stará služka, a ona se může věnovat svým koníčkům – například tenisu a horoskopům. Její manžel je bohatý, a tak si to může dovolit. Joanna a Bobbie se s ní spřátelí a jsou rády, že našly spřízněnou duši.
Jednou Joanna při úklidu objevila útržek z místních novin, ze kterého se dozvěděla, že ve Stepfordu existoval dříve ženský klub, jehož předsedkyní byla Kit Sundersenová. Joanna se za ní vypravila a ptala se jí na to, ale Kit jí řekla, že se klub rozpadl, protože členky postupně omrzel.
Joanna uspořádala pro své přátele večeři a od pomocnice Mary se dozvěděla, že Mužské sdružení vzniklo teprve před šesti, sedmi lety a od té doby se přestaly konat večírky, protože muži začali chodit do klubu a ženy zůstaly sedět doma.
Charmaine měla s manželem Edem strávit víkend ve dvou, aby urovnali své problémy. Moc si totiž nerozuměli (Charmaine to přikládala jejich astrologickým znamením – on byl Skopec a ona Štír). Když k ní potom Joanna přišla hrát tenis, byla Charmaine jako proměněná. Právě uklízela, a řekla jí, že přišla na to, že smysl života je v péči o domácnost a rodinu, a že ostatní koníčky jsou zbytečné. Dokonce propustila služku a obětovala svůj tenisový kurt, aby si její manžel mohl zřídit golfové hřiště. Když to Joanna slyšela, byla velice překvapená, protože tohle vůbec neodpovídalo Charmainině povaze ani stylu života. Potom se sešla s Bobbie, a ta jí vysvětlila svou teorii o tom, že ve Stepfordu se ve vysoké koncentraci vyskytují nějaké látky, které z žen dělají vzorné hospodyňky. Společně napsaly na ministerstvo, ale odpověděli jim, že vše je v pořádku. Joanna Bobbiině teorii moc nevěřila, ale Bobbie byla rozhodnutá se ze Stepfordu odstěhovat.
Několik dní poté se u Joanny zastavil Claude Axhelm (člen Mužského sdružení) a prosil ji, aby mu na magnetofon namluvila texty, které jí přinesl. Provádí prý jakýsi experiment, který by mohl v budoucnu pomoci při identifikaci hledaných osob. Stejný úkol dal před časem i Bobbii...
Joanna se pro jistotu začala poohlížet po novém domě někde jinde.
Jednou Bobbie Joannu poprosila, jestli by u ní nemohla přes sobotu a neděli nechat svého syna Adama, aby si s manželem mohli užít víkend o samotě. Joanna s tím ráda souhlasila.
Když si Bobbie přijela Adama vyzvednout, byla "jiná" – perfektně nalíčená a mluvila trochu jiným způsobem než obvykle. Joanna tomu ale nevěnovala velkou pozornost.
V městské knihovně se seznámila s mladou černoškou Ruthanne Hendryovou, autorkou knížky pro děti, která se do Stepfordu přistěhovala teprve před pár dny. Ta také pociťovala, že místní ženy jsou posedlé jen uklízením.
Později Joanna telefonovala Bobbii a z rozhovoru se jí zdála změněná. Když ji potom navštívila, viděla dokonale uklizený dům a perfektně nalíčenou a upravenou Bobbii, dokonce viditelně štíhlejší, s většími ňadry. Když s ní mluvila, zjistila, že je teď Bobbie úplně stejná jako všechny "paničky". Byla z toho zděšená a rozhodla se ze Stepfordu ihned odstěhovat.
Manžel jí poradil, aby si nejdříve promluvila s psychiatrem. Objednala se k doktorce Fancherové, ale ta jí řekla, že je jen přetažená a předepsala jí prášky na uklidnění.
U lékařky si ale Joanna uvědomila, že jeden z členů Mužského sdružení, Dale Coba, pracoval kdysi v Disneylandu. Proto se hned vypravila do knihovny, kde se probírala starými výtisky místních novin, a z nich zjistila, že Dale pracoval v "audioanimatronickém" oddělení, kde se podílel na výrobě "oživlých" figurín. A Joanně došlo, co muži ve sdružení provádějí.
Když přijela domů, Walter jí sdělil, že děti jsou u přátel. Joanna mu rozčileně řekla, co z jistila a chtěla od něj utéci. Walter ji ale nechtěl nikam pustit. Utekla proto do ložnice a později se jí podařilo z domu uprchnout. Utíkala chladnou prosincovou nocí, ale muži ze sdružení ji dostihli. Snažili se ji přesvědčit, že její teorie je nesmyslná. Jako důkaz, že ženy nejsou "roboti", ji dovedli k Bobbii, která se měla říznout do prstu a tím, že jí poteče krev, dokázat, že je člověk. Bobbie vzala do ruky velký nůž, pevně ho stiskla a Joanně došlo, že se nařízne, ale že ji zabije...

Ruthanne jela do supermarketu a potkala tam Joannu, která vypadala naprosto úžasně, pohybovala se stejně klidně a lehce jako ostatní ženy ve Stepfordu a všechno zboží ve vozíku si úhledně rovnala. Když ji oslovila a ptala se jí, co dělá, Joanna řekla, že se nyní věnuje jen svému manželovi a péči o domácnost...

HLAVNÍ POSTAVY:

Joanna Eberhartová - zpočátku energická mladá žena, přirozená, milá, sympatická, od všech "paniček" se odlišuje tím, že dokonale uklizená domácnost pro ni není na prvním místě. Když přichází na to, co se ve městě děje, stává se paranoidní, neví, komu má věřit.
Bobbie Markowová - sympatická, živelná, energická, svérázná.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor v knize ukazuje, jak může zdánlivá dokonalost a životní stereotyp člověka "ubít". Ukazuje proměnu mladé zdravé ženy v nejistou, rozpolcenou, tápající bytost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Kosejk, 28.03.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Ira Levin - Stepfordské paničky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)