Menu
Klíma Ivan (*14.09.1931)
Ostrov mrtvých králů (2)
Muž přichází do bytu své mladé milenky Kláry a je pohoršen jeho vzezřením. Několik prázdných ptačích klecí, v pootevřené skříni klubko ostnatého drátu. Na parapetu kvetoucí kaktus (Klára neustále opakuje, že pokud by květ utrhl, ani jeden z nich už nikdy nenajde štěstí). Je zděšen neustálými telefonáty jakési ženy, jejíž totožnost nezná, neboť se poprvé nepředstaví a podruhé jí Klára jméno nerozumí. Nechápe, jak je možné, že ví o jeho přítomnosti v milenčině bytě.
Další znepokojení způsobí, když se z vedlejší místnosti začne ozývat dusivý kašel. Klára vysvětlí, že jde o jejího bývalého milence Lea, jenž má rakovinu a už mu nezbývá mnoho času. U dveří zazvoní sousedka, která čeká na Leova lékaře, aby si od něj koupila morfium.
Muž vchází do Leova pokoje a ten ho požádá o drát. Klára vysvětluje, že Leo byl ve vězení, které bylo obehnáno ostnatým drátem a hlídáno psy. Vypráví, že po ní někdy chce, aby zaštěkala a že by mu jistě udělalo radost, kdyby v jeho pokoji zaštěkal i on. Muž tedy leze po čtyřech do Leova pokoje a štěká.
K ránu Leo umírá, Klára odtrhává květ z kaktusu. Muž odchází zpět domů, ke své ženě. Na chmelu
Prof. dr. Emil Vydra, doktor věd, je zbaven svého místa na katedře a odjíždí na chmelovou brigádu. Představuje si práci, při níž bude moci dál žít ve svých představách a odpočine si.
Realita je však zcela jiná. Při tvrdé práci si poraní ruku a zjišťuje, že není schopen soustředit se na nic jiného, tím méně na své myšlenky. S ostatními brigádníky si nemá co říct, uvědomuje si, že by se mu jen vysmáli a stěží by pochopili, o čem hovoří.
Po celodenní dřině odchází společně s ostatními do jídelny, kde zjišťuje, že si předem nevyzvedl lístek a na večeři nemá nárok. Ztropí scénu, řekne všem, co si o nich myslí, což za normálních okolností nedělá.
Je poslán k jakési ženě do kanceláře, kde si má lístek na jídlo vyzvednout. Ta ho zavede do místnosti, kam se do košů ukládá chmel a svede ho. Potom odchází a jeho nechá zamčeného ve skladu. Za popelnicemi
František Matyáš jde ve stejnou dobu a stejnou cestou jako každý den domů z práce. V jedné ulici uslyší střelbu a schová se za popelnice. Zjistí, že střelba byla mířena na něj. Střelce objevuje ve střešním okně protějšího domu. Rozhodne se, že počká, až někdo přivolá policii, za půl hodiny však kolem policejní auto projede bez zastavení. Nikdo si ničeho nevšímá, nikdo situaci neřeší a František zůstává za popelnicemi až do noci.
Kolem prochází muž, přehazuje přes něj plachtu a pokračuje v cestě, jako by se nic nestalo. František si vyrábí provizorní periskop, aby si prohlédl střelce, ale jakmile ho vystrčí z úkrytu, je sestřelen.
K ránu, když už ví, že pomoci od jiných lidí se mu nedostane, že ani jeho žena už nezahájí pátrání a že je možná ráda, že se nevrátil, se rozhodne z úkrytu vyjít. Když vstane, střelec ho sleduje, ale nevystřelí.
František vystupuje po schodech do střešních prostor za ním. Pračka
V bytě ženy, kterou opustil manžel, se zasekne pračka. Volá proto opraváře, kterého musí nejdříve přemluvit, aby vůbec přijel, protože je sobota. Nakonec se jí to ale podaří. Opravář nemá potřebnou součástku a nabízí ženě, aby jela do jeho bytu podívat se, zda nějakou nenajde doma.
Žena souhlasí a společně odjíždí. Ve svém bytě ji opravář vede na půdu, žena má zpočátku strach, ale opravář tam skutečně nachází součástku, kterou potřeboval.
Pračku opraví a žena může své prádlo vyprat. Vše je ale obarvené na červeno. Opraváři vysvětluje, že za to může červená ponožka. Ukazuje se ale, že ji manžel neopustil a že červená barva prádla není jen od ponožky... Ostrov mrtvých králů
Muž, který má kvůli změně režimu obavy o své postavení v práci, odjíždí se svou milenkou k moři. Nechají se odvézt na pustý ostrov, na který nikdo nejezdí. Pod horou najdou chatrč, v níž muž v ženině nepřítomnosti potkává starou babici, jež zde čeká na svého syna. Žena naopak odjíždí s námořníkem, který je přivezl na pevninu, a mají spolu poměr.
Ostrov nazvou ostrovem mrtvých králů, protože jim připomíná představu o místě, kde se dříve konaly obětní obřady králů, kteří vládli pouze jeden rok. Představují si, že králové jsou na tomto ostrově pohřbeni.
Po dvou dnech žena odplouvá navždy a muž zůstává na ostrově se starou babicí, svou matkou. Knížka dále obsahuje povídky Brýle a Město.
Zdroj: aju, 21.01.2009
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Ivan Klíma - Ostrov mrtvých králů (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
vlček totalita J.Werich současná literatura vlna jindřich šimon baar cesta ke hřbitovu rok vydani orwel jatka č.5 Muj bratr moje auto bark okarina kafe starověky egypt noční město fotbalový oddíl dětské knihy sodoma láska manželská prozodické systémy tenký led slovosled kvoreck Biliár o půl desáte zimní olympijské hry hrozny ocen ranní cesta do školy
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 572 158
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí