ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (14)

Příběh o zbojníkovi z Podkarpatské Rusi.
Nikola Šuhaj loupežník je baladicky laděný román, jenž se odehrává ve vesnici Koločava v Podkarpatské Rusi. Děj začíná na konci první světové války, kdy Nikola uteče ještě s jedním německým vojákem z fronty. Úkryt oba nalézají u staré báby a jejích dvou dcer, za nimiž v noci potají chodí. Bába chlapcům předpoví budoucnost, ale za to od nich požaduje sňatek se svými dcerami Jevkou a Vasjou. Mládenci se vymlouvají ze sňatků tím, že jim hrozí smrt ve válce a nechtějí tím její dcery zarmoutit. Bába se však nedá odradit a podá jim kouzelný nápoj, díky němuž se jim budou vyhýbat kulky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1979 (1. vydání). Ilustroval Václav Fiala. Počet stran: 179.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Podkarpatská Rus a hlavně vesnice Koločava za první světové války a po ní (do roku 1921)

O DÍLE:

Nikola Šuhaj loupežník je baladický román, který se odehrává ve vesnici Koločava na Zakarpatské Ukrajině. Nikola skutečně existoval, Olbracht zde totiž nějakou dobu žil a seznámil se s ním, jeho rodinou i jeho přáteli. Děj se odehrává na konci 1. světové války a v prvních poválečných letech. Spisovatel zde dokázal mistrně spojit legendu s realitou, nevypráví jen příběh, ale také popisuje nádhernou zakarpatskou přírodu a věrohodně vykresluje sociální problémy zdejší oblasti a soužití obyvatel různých národností.

Autor se snaží vykreslit životní podmínky na Zakarpatské Ukrajině, která byla nejchudší oblastí naší republiky (bohatí byli často Židé, Češi byli cizí, představovali oficiální moc, proti které se domorodci bouří). Prolínají se zde dvě dějová pásma: vlastní příběh Nikolův (skutečnost) a motiv lidové pověsti (legenda o jeho nezranitelnosti střelou). Základ ve spisovné češtině, využití archaismů, knižních a biblických výrazů, hovorové řeči i nářečí. Vyprávění je v er-formě. Jsou zde použity postupy reportáží, prvky lidové slovesnosti (čarodějnictví, řeči o nesmrtelnosti), popisy přírody. Poměrně složitá románová struktura. Dramatičnost vyprávění. Smysl pro spád a tempo děje.

Dílo je rozděleno do šesti povídek (+ závěr):

  1. Koliba nad Holatýnem
  2. Koločava
  3. Nikola Šuhaj
  4. Oleksa Dovbuš
  5. Eržika
  6. Přátelé

POSTAVY:

Nikola Šuhaj - mladík ze Zakarpatské Rusi; loupežník, manžel Eržiky; ikona a legenda obyčejných lidí, bohatým bral a chudým dával; ztělesňoval touhu po svobodě a spravedlnosti
Eržika - Nikolova manželka, obětavá a statečná
Abram Beer - židovský obchodník usilující o zatčení Nikoli hlavně kvůli vlastnímu majetkovému zisku
Jura Šuhaj - Nikolův mladší bratr; neustále nedůvěřivý a podezřívavý; zabíjel, aby nahnal strach

UKÁZKA:

Po půlnoci četníci přehodili přes ramena karabiny a všichni vyšli. Měsíc svítil. Pochodovali přes tvrdě usnulou ves, přešli lukami, a hledajíce elektrickými svítilnami cestu, dali se lesní strží kamenitou pěšinou podél Koločavky. Přešli po kládě bystřinu a stoupali svahem. Jasinko je vedl jako o polednách. Prodírali se lískovým houštím. "Tam!" řekl Jasinko, ukazuje prstem. Na paloučku, asi deset kroků před nimi, bylo na zemi možno rozeznat dva černější stíny. Pět světelných klínů četnických svítilen ostře ozářilo zeleň vlhké trávy, lískových keřů a dva mrtvé lidi. Leželi naznak a jejich rozložené údy byly ztrnulé.
Strážmistrova svítilna objížděla palouček a vnikala mezi proutí ořešinového houští, rozzařujíc jeho skrýše. Strážmistr hledal vhodné místo.
Odvedl své mužstvo za keře a dal odtud pálit do mrtvých. Stříleli do Nikoly a stříleli do Jury, jako by si chtěli rázem nahradit všechny rány, jimiž je celý rok míjeli, pálili do tmy nazdařbůh salvu za salvou, děravějíce těla bratří Šuhajů.
Nad ořeším se objevovaly první jasné šmouhy počínajícího svítání.
Nu! Hotovo! Zaplať pámbu! Adio, hnusná Koločavo! Jaká jsi byla?
Pak odeslali jednoho ze závodčích do Koločavy k Lejbovi Landesmannovi pro povoz. Ostatní si lehli do vysokého lesa a zahalili se do plášťů, aby si po probdělé noci trochu zdřímli.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh se mi líbil, bylo mi hodně líto Šuhaje, že umřel. Také se mi zamlouvaly popisy krajiny, šlo vidět, že tam autor někdy byl a "nepálil slepými".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: curys, 10.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4), Biblické příběhy (několik příběhů) (5)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Hory a staletí
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zlých samotářích
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia, Podivuhodné přátelství herce Jesenia (2)
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4), Žalář nejtemnější (5)
Čítanka-Bratr Žak (O zlých samotářích), Bratr Žak (O zlých samotářích) (2), Bratr Žak (O zlých samotářích) (3), Bratr Žak (O zlých samotářích) (4)
-David a Goliáš
-Golet v údolí (celá kniha / e-book)
-Joska, Forko a Paulína (O zlých samotářích), Joska, Forko a Paulína (O zlých samotářích) (2)
-Loupežníci (Hory a staletí)
-Nikola Šuhaj loupežník
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (2), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (3), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (4)
-O zlých samotářích (celá kniha / e-book)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Rasík a pes (O zlých samotářích)
-Ti, o kterých tu dříve nebylo slýcháno (Hory a staletí)
-Událost v mikve (Golet v údolí), Událost v mikve (Golet v údolí) (2)
-Vesnice jedenáctého století (Hory a staletí)
-Zamřížované zrcadlo, Zamřížované zrcadlo (2), Zamřížované zrcadlo (3), Zamřížované zrcadlo (4), Zamřížované zrcadlo (5), Zamřížované zrcadlo (6), Zamřížované zrcadlo (7), Zamřížované zrcadlo (8)
-Zázrak s Julčou (Golet v údolí)
-Země bez jména (Hory a staletí)
-Židé (Hory a staletí)
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)