Menu
Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)
Podivuhodné přátelství herce Jesenia
Hl. postavy: Jiří Jesenius, Jan Veselý, Klára Brožková
Kniha Podivné přátelství herce Jesenia je založena na protichůdných osudech dvou herců naprosto odlišného charakterového založení a rozebírá problematiku podstaty a inspirace hereckého umění. Román také odpovídá na otázku umělcova vztahu k národu a společnosti. V knize je zobrazeno jak umělcova duše roste přátelstvím a láskou k obětavé spanilosti mravní. Kniha je kontrastem romantické a realistické koncepce. Na jedné straně stojí ukázněný, třídně uvědomělý, střízlivý a do krajnosti obětavý Jiří Jesenius a proti němu Jan Veselý – mystikou zatížený ale jinak nespoutaný člověk, dobrodruh, který se neohlíží na to, jakou zkázu za sebou zanechá jeho chování. Veselý svým hereckým uměním a svým chováním některé udivuje a jiné zas pobuřuje – všichni jsou ale jeho osobností udiveni.
K určujícím momentům děje románu patří úvodní konfliktní setkání hlavního hrdiny herce Jesenia, vážného, ušlechtilého a hloubavého umělce, s jeho protějškem či spíše protipólem – s emocionálním, neustále rozjitřeným Janem Veselým, který představuje typ člověka okamžitých rozhodnutí a činů, člověka riskujícího a romanticky se odevzdávajícího svému poslání. Z konfliktního vztahu vzájemného přitahování a odpuzování dvou rozdílných charakterů, v určitém smyslu i dvojníků, se utváří jedna celistvá osobnost umělce - tvůrce, který nežije uzavřen do své tvorby, ale obrací se jejím prostřednictvím k lidem.
Otřásajícím impulsem tohoto románu je válka, během níž jeden z přátel zahyne, a osamělý Jesenius, který ztratil smysl své existence, málem skončí život sebevraždou. Signál obvyklý v romantických prózách, náhlý ohlušující pád hodin ze stěny, ohlásí osudovou změnu a také obrat v ději – Janovu smrt a Jeseniovu záchranu. Konflikt podivného přátelství je překlenut. Přítel ožívá v Jeseniově mysli jako trvale dráždivý osten tvůrčí práce. Tím je také navázána ohrožená souvislost života (pro Veselého byl vždycky život více než umění), a tak jako v jiných Olbrachtových dílech je obnoveno vědomí jeho nepřetržitosti a snad i perspektivity. Tu značí patetický závěr s otázkou v níž je odpověď: "Hle nedávno byl sám. A nyní jsou tři s ním: Klára, Jan a dítě. Kdo může být silnější k budoucímu dílu?"
Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 31.03.2003
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Podivuhodné přátelství herce Jesenia
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
pesimismus dora Emil hajzlu jízda k milé preussler dopravní nehoda tereza starý dub gebauer jedenácté narozeniny Carl Gustav Jung molea dopis dědovi bratři lví srdce spie ohrožená zvířata KRISEOV pilát+pontský Sousedske vztahy lidská povaha hřbitov holub a mravenec zdroje energie básnické prostředky život, vesmír a vůbec Kouzelný pes komedie naše dovolená Crane
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 560 514
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí