Menu
Grimmové Jacob a Wilhelm (*1785/1786 - †1863/1859)
Pohádky bratří Grimmů (2)
- pro děti od 5 let
Bratři Grimmové sebrali za svůj život na 200 lidových báchorek. V tomto výboru jich najdete 77. Pohádky jsou upraveny pro děti a nevyskytuje se v nich původní krutost, kterou bratři Grimmové zachovávali. Text doplňují celostránkové ilustrace Jiřího Trnky. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2002 (2. vydání tamtéž). Z německého originálu Kinder- und Hausmärchen gesammelt durch die Brüder Grimm přeložila, upravila a ediční poznámku napsala Marie Kornelová. Ilustroval Jiří Trnka. Počet stran: 355. ISBN: 80-00-01097-6. SEZNAM POHÁDEK:
- O králi žabákovi
- Když se spolčí kočka s myší
- Jak šel synek do světa, aby se naučil bát
- O vlkovi a kůzlátkách
- O věrném Janovi
- Tři lesní skřítkové
- Tři přadleny
- Jeníček a Mařenka
- O bílém hadu
- O rybáři a jeho ženě
- O udatném krejčíkovi
- O Popelce
- Červená karkulka
- Brémští muzikanti
- Veška a bleška
- Jak chodil Kuba za Markytou
- O chytré Bětě
- Krejčí v nebi
- Stoleček Prostřise, oslík Zlatoděj a obušek Zpytleven
- Paleček
- Svatba paní lišky
- Domácí skřítkové
- Smrt kmotřička
- Starý Sultán
- Šípková Růženka
- Král Odřivous
- Sněženka a sedm trpaslíků
- Dupynožka
- Kubík a Kačenka
- O dvou bratrech
- Zlatá husa
- Strakatinka
- Tři šťastlivci
- Liška a kočka
- Čiperná Markyta
- Stařeček a vnuk
- O veselém vojákovi
- Chuďas a boháč
- Husopaska
- Zemní mužíček
- Jak byla chalupnická dcerka chytrá
- O živé vodě
- Duch v láhvi
- Medvědáč
- Střízlíček králem
- Střízlíček a medvěd
- Jak Nanynka ušla bití
- Chudý mlynářský a kočička
- Vandrovali tovaryši
- Modrý kahanec
- Sedm Švábů
- O třech bratrech
- Čert a jeho babička
- Jednoočka, Dvouočka a Tříočka
- Pěkná Kačenka a Kuba Mlátihuba
- Protančené střevíčky
- Železný Jan
- Ó radostné cestování
- Jak si vybrat nevěstu
- Lněné odhozky
- Kdo toho nalže víc?
- Bělinka a Růženka
- Líný Mates
- O ptáku Nohovi
- Sedláček v nebi
- Jak přišel měsíc na oblohu
- Poslové smrti
- Mistr Šídlo
- Dary skřítků
- Podkovák
- Vřetánko, člunek a jehla
- Morčátko
- Mistr zlodějského cechu
- Stráž na hrobě
- O krásné paně Majoleně
- Boty u buvolí kůže
Kůzlátka na to odvětila: "Nic se neboj, maminko, my ho dovnitř nepustíme!"
A koza šla. Netrvalo dlouho a někdo klepe na dveře a volá: "Otevřete, dětičky, maminka je už doma a každému jsem něco přinesla."
Ale děti poznaly, že je to vlk. Povídají mu: "Naše maminka má pěkný hlásek, ty ho máš chraptivý. Ty jsi vlk!"
Vlk odešel a koupil si velký kus křídy. Ten snědl a hlas mu zjemněl. Vrátil se k chaloupce a volá: "Otevřete, dětičky, otevřete, maminka je už doma a každému něco nese."
Kůzlátkům se zdálo, že to již může být jejich maminka, ale zahlédla vlkovu tlapu a řekla: "Naše maminka má krásnou bílou nohu!"
Vlk odešel. Šel k pekaři a povídá: "Uhodil jsem se do tlapky, pomaž mi ji těstem, aby nebolela!" Pekař mu ji tedy pomazal těstem.
Vlk potom běžel k mlynáři a povídá: "Posyp mi tlapu moukou!" Mlynář mu tedy posypal tlapu. Pak to šel k chaloupce zkusit znovu: "Otevřete, dětičky, to jsem já, vaše maminka a každému něco nesu."
Kůzlátka odpověděla: "Nejdřív ukaž tlapu!"
Ta byla bílá jako ta, co měla jejich maminka. A tak otevřela... Vlk vrazil do světnice. Kůzlátka se schovala. Jedno skočilo pod stůl, druhé do postele, třetí do pece, čtvrté pod schůdky, páté do Almary, šesté pod umyvadlo, sedmé do skříně vysokých stojacích hodin. Ale vlk všechna našel a všechna je spolykal. Když je snědl, šel si lehnout na louku pod strom. Když se maminka vrátila, viděla dveře dokořán a rychle vběhla do chaloupky. Jedno kůzlátko vlk naštěstí nenašel. Maminka ho vyndala z hodin a začala ho objímat. Kůzle jí všechno řeklo. Maminka nemohla žalostí zůstat v chaloupce. Vyšla na louku, kůzle jí v patách. Tam maminka našla vlka, jak spí. Ve vlkovi se něco hýbalo. Tak maminka poručila dítěti, aby zašlo pro nůžky, jehlu a niť. Pak začala vlka nůžkami párat a jedno kůzle za druhým vyskakovalo z jeho břicha ven. Maminka dětem řekla, aby donesly co nejvíce kamenů. Kameny naházely do vlka a maminka ho zase zašila. Když se vlk vzbudil, dostal žízeň, šel proto ke studánce se napít, jenže jakmile se naklonil, kameny ho stáhly do vody a vlk se utopil.
Od té doby se kůzlátka nemusela bát, když byla sama doma. VLASTNÍ NÁZOR: Kniha se mi líbila, byla poutavá a zajímavá. Jedná se o pohádkovou literaturu.
Zdroj: KIRA, 12.06.2014
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jacob a Wilhelm Grimmové - Pohádky bratří Grimmů (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Synek matice wallace Soi sancho panza balvan zákopy HEREČKA tisk turecko o drakovi Jiří Kolář po dešti severní korea František Kupka armáda Letec Carmen škola života eyerová wolfgang Feminismus Metro 2033 puberta hlava rodiny pennywise peroutka poslední šance Zdeněk Svěrák budulínek
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 582 478
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí