ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Arbes Jakub (*12.06.1840 - †08.04.1914)

   
­­­­

Newtonův mozek

Newtonův mozek je vybudován na motivu oživlého důstojníka, jenž padl u Hradce Králové a přisvojil si mozek Newtona (1877).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1964 (13. vydání). Ilustroval František Hudeček. Počet stran: 137.

OBSAH:

Vypravěč se vrací do studentských let, kdy se kamarádil se spolužákem, kterého nikdy nenazval jménem, ale nazývá ho "přítelem". Oba se místo přípravy do školy věnovali samostudiu věd přírodních a přátel okultních. A tak se stalo, že 3x opakovali ročník, rodiče je nenechali déle studovat, vypravěč se učil tesařem a přítel šel na vojnu. Před odjezdem k pluku si slíbili, že v případě, že přítel padne, vypravěč mu vystrojí hospodskou hostinu s přáteli a přítel se mu zjeví ze záhrobí.
Přítel sloužil velmi krátce a došlo k bitvě u Hradce, kde padl, neboť mu palaš rozsekl lebku. Vypravěč ho identifikoval, viděl ho umírat. Potom jel domů a vystrojil podle úmluvy příteli zádušní hostinu, na kterou ale žádný z pozvaných přátel nepřišel. Jakmile se roztrpčený vrátí domů, přijde za ním přítel a zve ho do paláce Kinských (otec přítele tam dělal správce). Vypravěč tam jede, ale nemůže najít z chodeb východ a bloudí tam asi 4 hodiny. Potom východ najde a otevřou se před ním dveře do obrovského sálu, kde jsou za stoly šlechtici, lékaři, kněží, matematici, přírodovědci, vždy v uzavřeném společenství. Přijede rakev, lékař konstatuje přítelovu smrt, ale přítel se v rakvi posadí, poté vstane a začne přednášet.
To, o čem mluví, zabere 3/4 knihy, ale poučení je jen málo. Zajímavá je myšlenka, proč v době, o které se píše, nevznikaly mozky jako například Newtona, Rousseaua, Aischyla, Sofokla apod. Proč všechno, co lidstvo vymyslí, se zničí válkou a jeden druhého jen zabíjíme a ničíme. Ať se člověk žene dopředu nebo loudá vzadu, ať vede jiné nebo je jimi vlečen, vždy se tak děje rukou osudu, který je mu dán.
Proč zrovna místo přítelova mozku, který byl v bitvě zničen, mu byl dán mozek Newtonův, jsem nepochopila, ale s tímto mozkem cestoval přítel od pravěku až ke své smrti spolu s vypravěčem, kterému přítel nakonec vysvětlil, že to byla jen jeho obrazotvornost, že se nic z toho nestalo.
Doslov je realistický, matka vypravěče ošetřuje a lékař hovoří o záchvatu šílenství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 12.12.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jakub Arbes - Newtonův mozek







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)