ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

­­­­

Labyrint světa a ráj srdce (5)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo vydavatelství Odeon jako svou 4246. publikaci v Praze roku 1984, doslov Jaroslav Kolár, ilustrace Miroslav Disman.

MÍSTO DĚJE:

Poutník v díle putuje, proto není určeno místo.

HLAVNÍ POSTAVY:

Poutník je hlavní postava celého díla, je to člověk, který je velmi mladý a nezkušený, teprve se seznamuje se světem, a který si hledá řemeslo.
Další postavou díla je jeho průvodce Všezvěd Všudybyl, který zosobňuje lidskou zvídavost a který mu radí. Další vyraznou postavou je pak Mámení, které má za úkol tlumočit a vykládat poutníkovi, jak má věcem ve světě rozumět.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

V díle je to vyjádřeno tím, že Poutník přichází na to, že na světě se nic nedá rozdělit na dobro a zlo, na černou a bílou a na světlo a tmu, a že svět je jeden velký chaos, kde se nic nedá na nic rozdělit.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Komenský nám prostřednictvím této knihy podává obraz o tehdejším člověku, o společnosti a o chování člověka té doby. Věnuje velkou pozornost mezilidským vztahům, kdy poutník dokáže rozlišit přetvářku od skutečnosti.

JAZYKOVÉ ZPRACOVÁNÍ:

Knížka je napsána starou češtinou plnou archaismů, dále pak Komenský použil mnoho zdrobnělin a neologismů.

UKÁZKA ZAUJETÍ:

Vrtkavost mysli
Na kterouž věc mnoho a často pomýšlejte a s rozumem svým pilně se radě, na tom se ustanovala mysl, abych sobě takový způsob života, v kterémž by co nejméně starostí a kvaltování, co nejvíc pak pohodlí, pokoje a dobré mysli bylo, oblíbil.

DĚJ:

Alegorická skladba o putování poutníka městem-labyrintem je rozdělena do dvou částí: v první části se poutník vydává na cestu světem, aby poznal nejrůznější lidské stavy, řády a povolání a také aby si vybral své místo ve světě. Zároveň se k němu připojují dva průvodci: Všezvěd Všudybud a Mámení. Tito průvodci navléknou poutníkovi uzdu, která "sšitá byla z řemení všetečnosti, a udidla její byla z železa urputnosti v předsevzetích." Na oči mu nasadí brýle, skrz které "zdála se věc blízká daleká a věc daleké blízká, malá veliká a veliká malá, černá bíla a bílá černá... Naštěstí uzda poněkud povolila a okuláry nedoléhaly pevně, mohl tedy poutník očima svýma svět poznat." Poutník prochází ulicemi města a poznává různé stavy a povolání, ale nevidí nic jiného než lidské pachtění, přetvářku, závist a bídu a vůbec celou bezútěšnost lidského hemžení. Ve druhé části nalezne poutník cestu ven z labyrintu - je to cesta do vlastního nitra (ráje svého srdce = k Bohu), kde se setká s Kristem a pozná tak pravou radost. Poutník dostane novou uzdu a brýle, což je mu slovo boží a Duch svatý. Dílo končí modlitbou a chvalozpěvem.

Viděl jsem skutky,
kteréž se dějí pod sluncem, a aj,
všecko je marnost a trápení ducha.

VLASTNÍ NÁZOR:

Popravdě řečeno, kdybych knihu číst nemusela, ani bych ji nečetla. Kniha byla velmi "těžká" a napsána staročeštinou. Pak však přišla část, ve které poutník shledává na všem něco špatného. A to mi připadlo velmi zajímavé a pak jsem knihu dočetla s velkým zájmem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabu, 31.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13), Labyrint světa a ráj srdce (14), Labyrint světa a ráj srdce (15), Labyrint světa a ráj srdce (16), Labyrint světa a ráj srdce (17), Labyrint světa a ráj srdce (18)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)