Menu
Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)
Labyrint světa a ráj srdce (rozbor)
- vydalo nakladatelství Lidové noviny v roce 2001 (prvně vyšlo už v roce 1631)
Časem dojdou k městu. Při procházení branou Poutník dostane lístek od starce, který rozdává lidem jejich umístění ve společnosti. Na lístku je napsáno: "Dívej se a zpytuj!" Tohoto kréda se Potník při prohlížení města přesně drží a snaží se poznat všechny stavy žijící ve městě.
Poutník prochází velice spletitě stavěným městem, kde se na každém kroku seznamuje s různými lidmi, náležícími k různým společenským skupinám, stavům. Potkává mudrce, vojáky, katolíky, Židy, studenty, manžele, obchodníky, rychtáře, námořníky, řemeslníky...zkrátka takřka všechny zástupce tehdejší společnosti.
Na první pohled každý z nich vykonává nějakou smysluplnou činnost - vojáci bojují, mudrci zkoumají knihy, rychtář přijímá lidi. Jenže když se Poutník každým stavem zabývá podrobněji, zjišťuje, že lidé činí naprosto jiné, alegorizované věci. Vojáci bojují, ale krutě a bez jakéhokoliv smyslu. Mudrci zkoumají knihy, ale tak že je vaří, destilují či žvýkají a pak "vylučují". Rychtář přijímá lidi, ale nemá uši, aby jim naslouchal.
Poutník projde celým městem a zjišťuje, že je každým stavem znechucen, čekal něco jiného, více smyslu, více lásky. Vidí jen samé lopocení bez smyslu a cíle. Je zděšen "labyrintem světa". Prosí Boha o smilování. To je mu poskytnuto formou rady, aby se vrátil tam, odkud už jednou vyšel, zpět do "ráje srdce". MOTIVY: Svět baroka - celá kniha je vlastně zmenšením, zalegorizováním a lehkým zjednodušením celého tehdejšího světa
Komenského zážitky a zkušenosti - postava Poutníka je nejspíše sám Komenský
Úsloví a pořekadla - Komenského průvodci často vtipkují pomocí lidových pořekadel POROVNÁNÍ: Svým lehce nadčasovým obsahem mi dílo opět připomíná Oráče z Čech.
Základní pointou "jít do světa na zkušenou" mi příběh jednoznačně připomíná mnohé české pohádky, například "O hloupém Honzovi".
Komenským popsaný Svět mi připomíná Spejblovo vyprávění z knihy Spejbl a Kašpárek. Jenže Spejblovo vyprávění bylo vedeno pro zábavu publika, ne proto, aby ukázal na společenské problémy. SYNTÉZA: Pan Komenský v knize mistrně používal alegorie, ale to je bohužel asi jediné, co mě na knize zaujalo. Na můj vkus mi přišly Poutníkovy soudy moc ukvapené a rychlé. Pokaždé nějaký stav Poutník zanalyzuje a pak "zavrhne" jako nesmyslný a zbytečný. A pak se zabývá stavem dalším. Dle mě Poutník velice rychle láme hůl a ani se moc nesnaží dělat něco s tím, co se mu nelíbí. Raději to zavrhne. Takový postup se mi zcela nezamlouvá.
Naštěstí Poutník na konci knihy dojde klidu v ráji svého srdce, tak má kniha aspoň šťastný konec.
Díky svému archaickému jazyku se mi kniha četla velice nepříjemně, musel jsem si některé části číst několikrát, abych porozuměl.
Zdroj: ZW, 05.01.2008
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (rozbor)
Štítky
běsové Moravský obsluhoval lékaři blok Dla propiska vějíř boženy němcové bez titulu zlatý osel erv o my lady fuckingham e.f.burian Město z popela koala Křižovatky mirek dušín Sněhová bouře penál jantarové atom Kamil Bednář julie braunová život nanečisto U lékaře Doktor Faustus philip pullman asyndeton
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 388 448
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí